10 lat społecznej energii. Otwarty Jazdów zaprasza na jubileuszowe urodziny!
Osiedle Jazdów. Miejska wioska zabytkowych domków fińskich, usytuowana w samym centrum Warszawy. Niegdyś pierwsze powojenne osiedle mieszkaniowe w Warszawie, dziś laboratorium miejskie, ekologiczna oaza zieleni i ogrodów społecznych, a także miejsce działań blisko 30 organizacji pozarządowych! 8 grudnia Partnerstwo Otwarty Jazdów zaprasza wszystkich do wspólnej celebracji i debaty o przyszłości Jazdowa. W programie koncerty, wystawy, pizza z pieca i urodzinowe oprowadzanie po Osiedlu Jazdów!
Urodziny rozpocznie seminarium wokół o miejskich spółdzielniach energetycznych. Gośćmi będą m. in. Jacek Kisiel, dyrektor w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Miasto Stołeczne Warszawa, Anna Frączyk, prawniczka Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi czy Bartłomiej Kupiec, analityk Stowarzyszenia Z energią o prawie.
– Już od pierwszych lat działalności Otwartego Jazdowa silny był w nim nurt myślenia o tym miejscu, jako potencjalnie samowystarczalnej energetycznie (i nie tylko) enklawie. Po 10 latach wizja Osiedla Jazdów zasilanego zieloną energią ma szanse zmaterializować się. Podczas 10. urodzin, odbędzie się oficjalne sformalizowanie dwuletniej pracy w postaci założenia na Jazdowie pierwszej miejskiej spółdzielni energetycznej w Polsce. Nie byłoby to możliwe bez współpracy mieszkańców Osiedla, organizacji samorządowych, instytucji kultury i sąsiednich ambasad, z którymi współdziałamy na co dzień – opowiada Wojciech Matejko, członek Partnerstwa Otwarty Jazdów.
Podczas 10. urodzin odbędzie się także długo wyczekiwana debata poświęcona dalszej przyszłości Osiedla Jazdów. Czy Jazdów dalej będzie mógł rozwijać się w sposób oddolny, społeczny i sąsiedzki, czy też padnie w końcu ofiarą standaryzacji i gentryfikacji? Na jakim etapie stoją remonty domków fińskich? Członkami debatą będą m. in. Jan Mencwel - animator kultury, działacz społeczny, sekretarz Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Joanna Murzyn - inicjatorka Digital Ecology Institute, konsultantka i projektantka dobroczynnych dla klimatu rozwiązań technologicznych.
Podczas urodzin spodziewajcie się także oprowadzania po Osiedlu Jazdów podczas którego zgłębicie historię tego miejsca, odwiedzicie tajemnicze ogrody oraz domki fińskie. Wieczorem pizza z glinanego pieca w ogrodzie Motyka i Słońca i koncert zespołu Tropical Soldiers in Paradise. Przez cały czas trwania urodzin Otwarty Jazdów zaprasza także na ogrzanie się i regenerację do domku fińskiego “Solatorium”, zimowej ostoi światła, zieleni, dźwięku. Organizatorzy czekać będą na Was z rozgrzewającymi naparami z ziół zebranych w jazdowskich ogrodach oraz fińskimi lampami Ilumina.
10 lat temu mieszkańcy i mieszkanki Osiedla Jazdów wraz z aktywistami miejskimi wyszli na ulice Warszawy po tym, gdy władze Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy postanowiły przeznaczyć ten teren do zabudowy na cele komercyjne i użyteczności publicznej. Dzisiaj, po 10 latach działań dziesiątek organizacji pozarządowych, artystek, akademików, aktywistek, grup oddolnych wraz z mieszkańcami i mieszkankami domków komunalnych, powstało wyjątkowe miejsce pełne ożywionego dialogu, swobodnej kreacji. Siedlisko kultury, ekologii i partycypacji. Miejsce innowacyjne wspierające zrównoważone funkcjonowanie miast, budujące społeczną odporność, wspierające regenerację.
HARMONOGRAM:
✹ 14:00 - 18:00 - Seminarium o miejskich spółdzielniach energetycznych. Dyskusja i warsztat.
✹ 15:00 - 16:00 - Urodzinowe oprowadzanie po Osiedlu Jazdów
✹ 18:00 - 22:00 - Jazdów 2044. Biopolis. Wystawa autorstwa Michała Augustyna i Witka Dąbrowskiego.
✹ 18:00 - 19:00 - Debata “Jaka przyszłość Osiedla Jazdów?”
✹ 19:00 - Pizza z pieca chlebowego w ogrodzie Motyka i Słońce i wspólna biesiada.
✹ 22:00 - Koncert Tropical Soldiers in Paradise w domku fińskim Otwarta Pracownia Jazdów i jego ogrodzie.
Wydarzenie FB: https://fb.me/e/uFzr7UmNn
Facebook: https://www.facebook.com/jazdow
Instagram: https://www.instagram.com/otwarty_jazdow/
Strona internetowa: www.jazdow.pl
O Osiedlu Jazdów
Osiedle Jazdów było pierwszym osiedlem mieszkaniowym, jakie wybudowano w Warszawie po II wojnie światowej. Stanowiły część reparacji wojennych, które Finlandia wypłaciła Związkowi Radzieckiemu. Było pierwszą powojenną inwestycją mieszkaniową w Warszawie, a jego pierwszymi mieszkańcami były rodziny pracowników Biura Odbudowy Stolicy, którzy nie tylko tutaj mieszkali, ale także pracowali przy kreśleniu planów dla nowej stolicy, podnoszeniu miasta z ruin.
Źródło: Otwarty Jazdów