Polacy coraz chętniej* pomagają organizacjom pozarządowym. Mimo że uważamy się za niezbyt bogatych, to najczęściej pomagamy finansowo. Jednak każdy z nas ma dużo więcej możliwości, nie tylko „1%”**. Różnorodne są też potrzeby stowarzyszeń i fundacji: czas i umiejętności wolontariuszy albo używane komputery czy meble. Jeśli uważamy, że warto pomagać – znajdźmy swój sposób na pomaganie.
Już pomagamy
Polacy najczęściej pomagają dając po prostu pieniądze. Połowa* Polaków co najmniej raz na ten cel przeznaczyła inne, nie związane z podatkiem, pieniądze. 1% swojego podatku w ubiegłym roku podzieliło się 28% podatników. Prawie 40% przekazało rzeczy (np. książki, ubrania)*. Łącznie 63% Polaków udzieliło chociaż jednej formy wsparcia. Pomagamy nie tylko indywidualnie, ale także w jako przedsiębiorstwa. Według badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Banku Drugiej Ręki tylko 1 % firm nie pomaga w żaden sposób. Podobnie jak osoby prywatne, przedsiębiorstwa najczęściej (78 %) przekazują pieniądze. Badanie dla BDR dowodzi, że w większości (58%) opowiadają się oni za wprowadzeniem możliwości przekazywania 1% CIT ze swych podatków na rzecz organizacji pozarządowych.
Dlaczego warto pomagać organizacjom pozarządowym?
Argumentów jest wiele: „Pomagając innym, pomagamy sobie”. „To dobre dla kraju i społeczeństwa”. „Organizacje pozarządowe opiekują się słabszymi, chorymi, i innym osobami wymagającymi pomocy. To konieczne”. Europejskie Centrum Wolontariatu argumentuje, że zaangażowanie w wolontariat ma wpływ na poziom PKB, sprawność instytucji politycznych i administracji rządowej. Centrum Wolontariatu w Polsce przekonuje, że „pomaganie wzmacnia”. W 2012 roku cała Europa będzie obchodzić Światowy Dzień Wolontariatu. Okazji i argumentów na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych na pewno nie zabraknie.
Nietypowe formy pomocy
- Wg danych Ministerstwa Finansów w roku 2009 liczba osób przekazujących 1 proc. podatku wzrosła o ponad 140 proc., a przekazana przez nich kwota - o prawie 130 proc. w stosunku do ubiegłego roku.
** Od 2003 roku każdy podatnik ma prawo przekazać 1% swojego podatku dochodowego dowolnie wybranej organizacji posiadającej status organizacji pożytku publicznego.
*** „Dobroczynność w Polsce”. komunikat z badań CBOS, luty 2010 r.
Pobierz
-
Wyniki badania przedsiębiorców
ppt ・2.02 MB
Źródło: PUBLINK