Z końcem kwietnia mija termin składania PIT. Dla organizacji pożytku publicznego to szansa na pozyskanie dodatkowych środków z tytułu 1,5% odpisu od deklarowanej kwoty. By dotrzeć do darczyńców, OPP sięgają po narzędzia marketingowe – w tym direct mailing. Kreatywne przesyłki listowe nie tylko skutecznie wspierają fundraising, ale też pomagają budować trwałe relacje i utrzymywać kontakt z darczyńcami.
Od momentu wprowadzenia możliwości przekazania części podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, systematycznie rośnie zarówno suma zbieranych w ten sposób środków, jak i liczba podatników decydujących się na taki gest. W 2024 roku OPP otrzymały z tytułu 1,5% od podatku rekordowe wsparcie przekraczające 1,9 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 370 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba osób, które skorzystały z tej opcji, wzrosła o 2,1 mln, osiągając 14,8 mln podatników[1]. Za ten sukces w dużej mierze odpowiadają skuteczne metody angażowania darczyńców. Organizacje coraz śmielej sięgają po kreatywne kampanie promocyjne, wykorzystując spoty telewizyjne, billboardy, reklamy internetowe oraz aktywność w mediach społecznościowych. W swoich działaniach nie zapominają jednak o bezpośrednim kontakcie, regularnie wykorzystując m.in. tradycyjne wysyłki pocztowe.
Od listu do wsparcia
Mimo że tradycyjna korespondencja listowa w prywatnym użyciu stosowana jest coraz rzadziej, chętnie korzystają z niej organizacje pożytku publicznego oraz inne NGO’sy. Potwierdzają to dane operatorów pocztowych, takich jak Speedmail, wśród którego klientów fundacje stanowią ponad 6 proc. Istotną część nadawanych przez fundacje przesyłek stanowią materiały kierowane do darczyńców. W okresie rozliczeniowym często są to listy informujące o możliwości przekazania 1,5% od podatku, ale także wysyłane w ciągu roku kartki z podziękowaniem czy życzenia świąteczne.
– Wysyłana przez fundacje korespondencja w większości przypadków nie różni się od listów nadawanych przez urzędy, banki czy firmy telekomunikacyjne. Dla operatorów pocztowych NGO’sy są więc po prostu jednym z klientów. Jako firma zaangażowana społecznie dostrzegamy jednak ważną rolę, jaką pełnią Organizacje Pożytku Publicznego, dlatego poza realizacją usługi staramy się także wspierać statusową misję fundacji. W ostatnich miesiącach zaangażowaliśmy się we wsparcie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie i my mamy swoją siedzibę. W grudniu w imieniu schroniska wysłaliśmy kartki świąteczne dla darczyńców, a obecnie przy pomocy stworzonej w naszym systemie pocztowym grafiki, zachęcamy do przekazywania 1,5% od podatku – mówi Janusz Konopka prezes firmy Speedmail, która jest największym w Polsce niezależnym operatorem pocztowym.
Co przyciąga darczyńców?
W dobie cyfryzacji i wszechobecnych kampanii online tradycyjne formy fundraisingu, takie jak direct mailing, wciąż odgrywają ważną rolę w skutecznym pozyskiwaniu funduszy. Organizacje non-profit i instytucje charytatywne coraz częściej sięgają po tę metodę, łącząc ją z nowoczesnymi strategiami komunikacyjnymi. Pozwala to budować długoterminowe relacje z darczyńcami, personalizację przekazu oraz skuteczne angażowanie odbiorców w działania charytatywne.
Direct mailing kierowany do potencjalnych darczyńców nie musi ograniczać się do tradycyjnej koperty z listem – może przybierać kreatywną, a nawet interaktywną formę, skuteczniej angażując odbiorców. Nietypowy sposób informowania o zbiórce funduszy pozwala wywołać emocjonalną reakcję, co zwiększa skuteczność kampanii. W dobie cyfryzacji takie działania pomagają również budować bardziej osobisty kontakt z odbiorcą, wzmacniając relację i zaangażowanie.
– Działania foundraisingowe możemy porównać do działań marketingowcyh – im bardziej kreatywne, tym lepiej. Prowadzone przez NGO’sy kampanie korzystają z różnorodnych formatów, aby wyróżnić się na tle innych organizacji i zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Coraz większą popularność zyskują selfmailery, interaktywne broszury, listy z elementami 3D, a nawet próbki materiałów symbolizujących cel zbiórki. Takie rozwiązania sprawiają, że darczyńca nie tylko czyta o problemie, ale także może go „dotknąć”, co buduje silniejszą więź emocjonalną. Ważną rolę odgrywa również możliwość personalizacji przekazu. Zabieg ten pozwala na bardziej trafne i indywidualne podejście do odbiorcy np. poprzez użycie jego imienia i dostosowanie treści do jego preferencji, co wpływa na poczucie docenienia – dodaje Maciej Frukacz prezes firmy EDC, specjalizującej się w komunikacji bezpośredniej.
Ostatnie chwile na rozliczenie podatku
Ostateczny termin składania deklaracji podatkowych zbliża się wielkimi krokami. Decyzję na temat przekazania 1,5 % można podjąć do 30 kwietnia. Choć wiele inicjatyw prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego zasługuje na wsparcie, pula dostępnych środków jest ograniczona. Warto więc zapoznać się z lokalnymi ośrodkami i wesprzeć je drobnym gestem, który nie kosztuje wiele, a może dużo zdziałać.
[1] https://www.gov.pl/web/kas/rekordowe-ponad-19-miliarda-zlotych-dla-organizacji-pozytku-publicznego