Liczba osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w Polsce wynosi ok. 1,5 mln. NIK podaje, że prawie 20% gmin nie zapewnia opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Opieką domową w skali kraju objętych jest tylko nieco ponad 1% seniorów. Na miejsce w ZOL lub DPS czeka się do kilkunastu miesięcy, a pomoc potrzebna jest natychmiast.
Demencja, otępienie, samotność, bieda
To główne problemy, z którymi mierzą się staruszkowie wymagający opieki. Liczba osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w Polsce wynosi dziś ok. 1,5 mln i w ciągu kilkunastu lat wzrośnie do ponad 10 mln.
NIK podaje, że prawie 20% gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Opieką domową w skali kraju objętych jest tylko nieco ponad 1% seniorów powyżej 60. roku życia. W 23 skontrolowanych przez NIK gminach jedynie 1,5% potrzebujących otrzymuje wsparcie. W całym Łódzkiem jest tylko około 60 miejsc w hospicjach. Na pomoc hospicjów domowych, miejsce w ZOL lub DPS czeka się od kilku do kilkunastu miesięcy, a pomoc potrzebna jest natychmiast. „MOPS, organizacje samorządowe i placówki medyczne starają się pomagać, ale nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Z roku na rok dramatycznie rośnie liczba bezradnych staruszków z niewielkimi emeryturami i rentami, rezygnujących z biedy z zakupu leków czy pełnowartościowego pożywienia, uwięzionych we własnych domach bez wind, bez niezbędnego dostępu do służby zdrowia, badań i rehabilitacji. Bardzo często bez osób bliskich i opiekunów, którzy pomogą przeżyć kolejny dzień. Ogromna grupa niesamodzielnych, chorych i bezradnych ludzi została w jesieni ich życia wyizolowana ze społeczeństwa i odarta z godności życia” – mówi Kinga Witczak, Prezes Fundacji Polskiego Centrum Opieki Domowej „Jesteśmy dla Ciebie”. Fundacja od 2015 roku zajmuje się pomocą osobom starszym i opieką nad nimi w ich własnych domach. Pomaga, doradza, szkoli i walczy o stworzenie standardów opieki, a co za tym idzie możliwość oceny jakości świadczonych usług, uzupełniając nieodpłatną i niewystarczającą pomoc samorządową.
Społeczeństwo się starzeje
W Polsce na 100 młodych ludzi przypada obecnie 112 seniorów. Rodziny stają się coraz mniej liczne i dawno zatraciły już swój wielopokoleniowy charakter. Młodzi emigrują zarobkowo, a nawet jeśli pozostają, to tempo życia sprawia, że mają coraz mniej czasu i uwagi dla swoich starzejących się rodziców i dziadków. Nie posiadają też odpowiedniej wiedzy co i jak należy robić.
Nie wszyscy mają szczęście, aby mieć opiekę
„Szacujemy, że w Polsce jest ok 360 tys. (w Łódzkiem ok 25 tys.) osób starszych i niesamodzielnych, wymagających natychmiastowej i ciągłej pomocy w przeżyciu każdego dnia. Wsparcia wymagają także ich bliscy, często sami ciepiący na depresję i inne poważne choroby. Zdecydowana większość tych osób żyje na granicy ubóstwa. Zasiłki pielęgnacyjne i opiekuńcze nie pozwalają na normalne życie i opiekę. Od kilku lat obserwujemy z bliska ich codzienne problemy, dramatyczne sytuacje i tragedie. Widok bezradnych, złośliwych, czasem agresywnych z niemocy i poniżenia staruszków, w brudnych mieszkaniach, wśród stert staroci, zakopanych w brudnej pościeli jak bezdomne psiaki, bez leków, bez świeżego jedzenia rozrywa serce. Wiele zdesperowanych osób zgłasza się po jakąkolwiek pomoc do nas. Odbierane z ośrodków osoby mają odleżyny i dziury w ciele, w których mieści się pięść dorosłego człowieka. Są też momenty, kiedy w końcu widzimy uśmiech na twarzy, kształtną sylwetkę zamiast szkieletu i zwisającej, suchej, szarej skóry. Pierwsze kilka kroków przy chodziku po kilku miesiącach leżenia i wtedy serce nam rośnie, a nasza walka o środki dla tych ludzi ma jeszcze większy sens.
Najważniejsze jest to, że Ci starzy ludzie pomimo choroby, niedołężności i wycofania doskonale czują, kiedy jest im dobrze i kiedy czują się bezpieczni. Niestety większość z nich pozostaje sama ze swoimi problemami i dla nich jesteśmy My.” –mówi Agnieszka Czarnecka, założycielka Fundacji Polskiego Centrum Opieki Domowej „Jesteśmy dla Ciebie”.
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Doświadczenia i ogólnie dostępne badania potwierdzają, że ponad 94% osób starszych i niesamodzielnych zdecydowanie preferuje przebywanie do końca swego życia we własnym domu, w znanym i przyjaznym środowisku. Choroby wieku starczego wymagają przede wszystkim bezpieczeństwa, stabilności, cierpliwości, poczucia przynależności do grupy i otoczenia dostosowanego do stanu chorego. W większości przypadków tylko w warunkach domowych udaje się zapewnić osobom chorym najlepszy komfort życia i poczucie bezpieczeństwa. Wtedy szybciej polepsza się ich kondycja psychiczna i fizyczna.
0000550156 - Daj szansę Staruszkom!
Brak wystarczających rozwiązań systemowych nie może zabierać potrzebującym staruszkom szansy na godne życie we własnym domu. Potrzeb społecznych jest wiele i ciężko przejść obojętnie nad losem dzieci, niepełnosprawnych i zwierząt. Staruszkowie są najmniej popularną grupą wśród potrzebujących. Fundacja Polskiego Centrum Opieki Domowej wspiera właśnie ich - niepotrzebne nikomu, bezbronne, nieporadne „stare dzieci” bez perspektywy na przyszłość! Dary od ludzi pozwalają na zapewnienie najbardziej potrzebującym niezbędnej opieki w domu, leków, środków higienicznych i opatrunkowych, rehabilitacji. W ten sposób możemy podarować również szacunek, czułość, bezpieczeństwo i godne odchodzenie z ziemskiego świata. Twój 1% to wielki dar.
KRS 0000550156
www.staruszki.org.pl