Międzynarodowy Dzień Życzliwości obchodzony tradycyjnie 21 listopada ma też wiele swoich lokalnych odsłon. Jedną z nich zaprezentowali mieszkańcy wrocławskiego osiedla Leśnica. Aktywnie działa tam partnerstwo lokalne, którego jednym z najważniejszych elementów składowych jest Zespól Terenowej Pracy Socjalnej nr 2 (jednostka wrocławskiego MOPS-u).
Samo partnerstwo na rzecz rozwoju Leśnicy zostało zawiązane pod koniec 2010 roku dzięki aktywności wielu organizacji działających na terenie tego znajdującego się na obrzeżach Wrocławia osiedla, przy wsparciu animatorów z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. To właśnie Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zaprosiło MOPS i inne organizacje z Leśnicy do udziału w projekcie „Aktywni liderzy, aktywni obywatele”, finansowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Jednak nawet przed podpisaniem oficjalnego porozumienia partnerskiego udało się przeprowadzić kilka działań, które pokazały, jaki potencjał tkwi w mieszkańcach i organizacjach, które tam działają.
Pracownicy MOPS, oprócz współpracy z innymi instytucjami z tego osiedla, mają też dobry kontakt z lokalnym biznesem, między innymi również ze znajdującym się tuż obok siedziby ZTPS centrum handlowym. Właściwie to większość działań, od 2007 do 2010 roku, zanim powstał projekt były realizowane zasobami.
M.in. jest tam wdrażany Program Aktywności Lokalnej „Aktywna Leśnica”, w ramach którego pracownicy ZTPS aktywizują kobiety samotnie wychowujące dzieci, zagrożone wykluczeniem społecznym. Działania aktywizujące, realizowane w ramach tego programu mają za zadanie przede wszystkim zwiększenie zaradności życiowej oraz integracji wśród nieaktywnych zawodowo kobiet. Dodatkowo organizowane są zajęcia artystyczne i sportowe dla ich dzieci. W tej grupie znalazło się już kilka naprawdę aktywnych pań, o których mówi Patrycja Nowakowska, zastępca kierownika ZTPS nr 2:
-W zeszłym roku kilka pań z osiedla wzięło udział w festynie „Poznajmy się …” organizując zajęcia sportowe. W tym roku w drugiej edycji festynu, tym razem zatytułowanego „Poznajmy się lepiej…” stanowiły drużyną w grze miejskiej dotyczącej tożsamości Leśnicy. Te panie pochodzą z konkretnego rejonu Leśnicy, z małego osiedla Pustki. Zaangażowały się tam wokół idei zagospodarowania zaniedbanego podwórka. Festyn osiedlowy jest jedną z najważniejszych i największych imprez organizowanych na osiedlu, które przede wszystkim pozwalają mieszkańcom na lepsze zintegrowanie się. Tegoroczny, drugi leśnicki festyn zorganizowany w ramach programu „Wrocław Miastem Aktywnych” był również okazją, by wykorzystać część środków w ramach projektu „Aktywni Liderzy, aktywni obywatele” – udało się zakupić piłki do terapii oraz radiomagnetofon, wszystko do użytku Środowiskowego Domu Samopomocy.
-Bardzo ważne w tym projekcie były dla nas środki, które można było wykorzystać, choć nie były one najważniejsze- śmieje się Patrycja Nowakowska.- ŚDS nie posiadał do tej pory nawet magnetofonu ani piłek do terapii. Terapeutka, która tam pracuje jest zachwycona, bo może teraz prowadzić zajęcia.
Festyn to wyjątkowy czas dla osiedla również dlatego, że przy jego organizacji współpracowało wiele organizacji, między innymi MOPS. Przy tworzeniu programu festynu bardzo dużą pracę wykonała Katarzyna Szpruta z Fundacji „Lepsze Dni”, to ona zaprosiła do występów różne zespoły rockowe i bluesowe, scenę użyczyła szkoła a wojsko rozstawiło ją pod swoim namiotem. - Zdecydowaliśmy się na organizację festynu również dlatego, że w całym roku nie ma takiego momentu, kiedy różne organizacje pozarządowe z Leśnicy mogłyby wystawić się i pokazać mieszkańcom swoją działalność. Tego typu rzeczy dzieją się z reguły na terenie lub w okolicach Centrum Kultury Zamek, ale zazwyczaj, żeby móc wziąć udział w takiej imprezie, trzeba za to zapłacić. Na festynie integracyjnym nie tylko udało się pokazać prace ze środowiskowego domu samopomocy, ale można było przy okazji zbierać środki na cele statutowe – mówi Patrycja Nowakowska.
Sam projekt „Aktywni liderzy, aktywni obywatele” przyczynił się również do rozwoju partnerstwa, dzięki zwiększeniu zaangażowaniu partnerów we współpracę. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uzyskał wsparcie dla swoich działań dzięki zaangażowaniu do projektu przede wszystkim dwóch wspomnianych już wyżej instytucji: Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Centrum Kultury Zamek.
Ideą projektu było zaproszenie do udziału w nim przedstawicieli tych instytucji, które najprężniej i najmocniej zaznaczają się w lokalnej społeczności wrocławskich osiedli. Wspólna praca, warsztaty oraz wizyty studyjne bardzo często pomogły (tak jak w przypadku Leśnicy) lokalnym liderom na lepsze poznanie się i zacieśnienie swojej współpracy. Należy dodać, że liderzy przede wszystkim wyłaniają się wśród instytucji zaangażowanych w projekt. Kolejnym krokiem, obliczonym na przyszłość, będzie odnalezienie takich liderów wśród lokalnej społeczności. Między innymi dlatego pracownicy MOPS pracują nad tym, by w przyszłości w ramach swojego budżetu zabezpieczyć środki na przeprowadzenie i realizację przez mieszkańców swojej inicjatywy lokalnej. Tym bardziej, że w Leśnicy, podczas różnych spotkań, na których byli obecni przedstawiciele instytucji działających na terenie osiedla zostało przeprowadzone badanie zasobów i potrzeb.
Mieszkańcy Leśnicy do większego zaangażowania się w sprawy swojego osiedla potrzebują przede wszystkim rozwiązania problemów komunikacyjnych i infrastrukturalnych – obwodnicy, poprawienia jakości dróg, stworzenia ścieżki rowerowej na naprawdę wysokim poziomie itp. To są problemy, które zaprzątają uwagę mieszkańców, co widać na forum internetowym osiedla. Jest to zresztą potwierdzeniem popularnej tezy, że w społeczności zaspokojenie podstawowych potrzeb warunkuje chęć zajęcia się kwestiami bardziej złożonymi, jak integracja i rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów. O tym muszą tez pamiętać wszyscy animatorzy i społeczni aktywiście, jeśli zależy im na powodzeniu swoich inicjatyw. W przypadku Leśnicy, jej mieszkańcy są jednocześnie bardzo mocno ze sobą zintegrowani, chociaż z drugiej strony działa tam kilku mocnych, instytucjonalnych liderów (m.in. osiedlowi radni), których trzeba brać pod uwagę planując swoje działania.
Projekt „Aktywni liderzy, aktywni obywatele” pozwolił też na zakup środków w przypadku kolejnej inicjatywy podjętej przez członków leśnickiego partnerstwa. Wybór padł na bardzo „pozytywne” wydarzenie, jakim niewątpliwie jest Dzień Życzliwości, również ze względu na jego „nośne” hasło. Sfinansowany został zakup materiałów biurowych i szkolnych, ponieważ wybierano „ Życzliwki” - głównie dzieci i młodzież z okolicznych szkół podstawowych, gimnazjum i średnich, dla których zakupiono drobne upominki. -Na tym terenie najlepiej wychodzi nam współpraca z organizacjami pozarządowymi, chociaż tych aktywnie działających jest bardzo niewiele. Przede wszystkim bardzo chcemy, by mieszkańcy coraz bardziej ufali Stowarzyszeniu KARAN (które zajmuje się m.in. przeciwdziałaniu uzależnieniom od narkotyków wśród dzieci i młodzieży). Ono dysponuje profesjonalnym zespołem m.in. psychologów i terapeutów, do których można przyjść z każdym problemem. Muszę przyznać, że projekt „Aktywni liderzy, aktywni obywatele” rzeczywiście pomógł w zwiększeniu zaufania społeczności do KARANA. Należy tutaj dodać, że w Leśnicy problem narkomanii występuje, chociaż na razie nie wszyscy chcą go widzieć – mówi Patrycja Nowakowska.
Źródło: inf. nadesłana