„Życie się zmieni. Nie będziemy sobie ufać”? Szlachetna Paczka szuka 9,5 tys. wolontariuszy
– Życie się zmieni… Po tym wszystkim ciężko będzie zaufać komukolwiek na ulicy – snuje ponure wizje pan Marek. Bał się świata w czasie najczarniejszych miesięcy pandemii. Obawia się tego, który nastąpi. Jedynym jasnym punktem w ostatnich miesiącach był dla niego kontakt z wolontariuszem Szlachetnej Paczki – jednego z największych programów społecznych w Polsce, który obecnie szuka wolontariuszy na kolejną edycję.
Pomóż odmienić los tych, którzy stracili nadzieję, jak pan Marek. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/ i zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki.
Poza oczywistym zagrożeniem dla zdrowia fizycznego, pandemia COVID-19 to także nierzadko zmagania psychiczne: z nieufnością, strachem i samotnością. Ci, którzy prowadzą tę walkę, są zamknięci w czterech ścianach z przeciwnikiem, któremu nie da się uciec. Walczą – tak jak pan Marek – ze swoimi lękami zupełnie osamotnieni.
Jesienią i zimą Szlachetna Paczka będzie nieść mądrą pomoc jak co roku. W nadchodzącej edycji organizatorzy planują dotrzeć do 30 tys. rodzin w 628 rejonach Paczki – w miejscach, do których nierzadko wcześniej nie dotarł nikt. Do tego potrzebni są SuperW – wolontariusze programu. Na ten rok potrzeba ich aż 9,5 tys.
Zadzwoń, proszę
Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec wpływ pandemii na życie pana Marka. Nie stracił pracy, zamknięty w domu był jak wszyscy inni. Wystarczy jednak chwila rozmowy, aby wyszły na jaw lęki, które spotęgował koronawirus.
– Nic nie będzie tak samo, życie się zmieni – mówi ponurym głosem przez słuchawkę telefonu. – Po tym wszystkim ciężko będzie zaufać komukolwiek na ulicy.
Według badań przeprowadzonych podczas pandemii i ogólnonarodowej izolacji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie ponad połowa ankietowanych przyznała, że utraciła poczucie kontroli nad wydarzeniami w swoim życiu. Raport pokazał również, że jeśli chodzi o kulturę, zdrowie, edukację i realizację ambicji zawodowych, a także spędzanie czasu z rodziną, odczuliśmy istotne bariery, aby potrzeby te zaspokajać.
– Będziemy docierać do osób starszych, do takich ludzi, którzy stracili możliwość kontaktu z drugim człowiekiem – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. – Nadal działają Dobre Słowa, telefon wsparcia dla osób starszych. Chcemy pomagać seniorom, ale także innym osobom wyjść z poczucia osamotnienia.
Dla pana Marka najgorszy jest właśnie brak kontaktu z drugim człowiekiem. Zawsze pyta wolontariusza: czy zadzwonisz też jutro?
Szlachetna Paczka odpowiada przede wszystkim na potrzebę spotkania. W tym roku będzie szczególnie potrzebna. Zostań jednym z niemal 10 tys. wolontariuszy na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/. Pomóż potrzebującym szczęśliwie zakończyć ten rok.
9,5 tys. wolontariuszy, aby skończyć dobrze rok
Strach przed nieznanym w nadchodzących miesiącach osobom takim jak pan Marek towarzyszy od dawna. I powoli wyniszcza, sprawiając, że trudno jest im spojrzeć z ufnością na kogoś innego. W tym roku Szlachetna Paczka planuje dotrzeć do takich osób. Aby to było możliwe potrzeba 9,5 tys. wolontariuszy.
Mądra pomoc dotrze także do tych, którym Szlachetna Paczka pomaga rokrocznie: rodzin z dzieckiem czy borykającą się z niepełnosprawnością osobą, samodzielnych rodziców, a także rodzin wielodzietnych bądź wszystkich tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej w wyniku zdarzenia losowego niezależnego od nich, jak wypadek, choroba, utrata pracy lub śmierć osoby bliskiej.
Pandemia niespodziewanie wpłynęła na nasze życie, dlatego Szlachetna Paczka będzie w tym roku potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Tylko razem możemy pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia. Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości. Więcej na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.
Źródło: Stowarzyszenie WIOSNA