Zwyciężczynie konkursu Polish Junior Water Prize, koordynowanego przez Klub Gaja w ramach programu Zaadoptuj rzekę, już w najbliższą niedzielę wylecą do Sztokholmu na Światowy Tydzień Wody (World Water Week). Dorota Szymała, Zuzanna Konieczna i Beata Urbanek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu w ramach konkursu zbadały preferencje licealistów dotyczące wody butelkowanej.
Praca konkursowa pt.„Analiza preferencji młodzieży oraz badania laboratoryjne polskiej wody butelkowanej, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości butelki” powstawała pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Łuszczek-Pawełczak, która służyła radą i doświadczeniem. Praca dziewcząt została oceniona najwyżej spośród wszystkich nadesłanych. Jury składające się z kadry akademickiej i ekspertów z zakresu ekologii doceniło dokładność i wieloaspektowość przeprowadzonych badań oraz oryginalność wybranego tematu.
Ideą przyświecającą konkursowi Stockholm Junior Water Prize oraz jego etapom krajowym jest zainteresowanie uczniów problematyką polityki wodnej oraz zrównoważonym rozwojem. Cieszymy się, że konkurs spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem. Czytanie prac konkursowych było ciekawym doświadczeniem. Młodzież ma bardzo interesujące pomysły, czego przykładem jest praca dotycząca wody butelkowanej zwyciężczyń polskiego etapu konkursu – komentuje Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja oraz juror konkursu Polish Junior Water Prize.
Podczas Światowego Tygodnia Wody (31 sierpnia - 5 września) w Sztokholmie odbędzie się międzynarodowy finał konkursu Stockholm Junior Water Prize, na który zaproszone zostały reprezentacje 30 krajów. Zwycięzcy krajowych etapów konkursu prezentując swoje prace powalczą o nagrodę główną ufundowaną przez Księżniczkę Viktorię – 15 tysięcy dolarów!
Konkurs Stockholm Junior Water Prize objęty jest honorowym patronatem Następczyni Tronu Szwecji. Wyjazd zwycięskiej drużyny na Światowy Tydzień Wody jest możliwy dzięki Fundacji PKO Banku Polskiego, która jest Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę.
Uczestnictwo w konkursie Stockholm Junior Water Prize jest naprawdę niesamowitym przeżyciem. (…) Cieszymy się, że nasza praca i nasz wysiłek zostały docenione przez jurorów i jesteśmy wdzięczne Klubowi Gaja, za to że możemy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu. Wprost nie możemy się doczekać wyjazdu do Sztokholmu na Światowy Tydzień Wody. (…) Bardzo ciekawią nas też projekty innych uczestników – dodaje Dorota Szymała.
Wywiad z Dorotą Szymałą, Zuzanną Konieczną i Beatą Urbanek, zwyciężczyniami polskiej edycji konkursu Stockholm Junior Water Prize
Skąd pomysł na stworzenie pracy poruszającej tematykę wody butelkowanej?
Dorota Szymała: - Temat na nasz projekt zaczerpnęłyśmy z życia codziennego. Jesteśmy otoczeni wodą przechowywaną w plastikowych butelkach. Na półkach wszystkich sklepów dominują wody w plastikowych butelkach. W szkole czy na spacerze na każdym kroku możemy spotkać delikwenta, który dziarsko zmierza przed siebie niosąc pod ręką plastikową butelkę wody. Woda butelkowana jest dla nas czymś powszechnym i całkiem naturalnym. Ten sposób przechowywania wody nikogo nie dziwi, bo w zasadzie to i nie ma czym: rzadko kiedy poświęca się uwagę sprawom tak oczywistym i tak dobrze utartym w świadomości ludzkiej! Woda butelkowana jest po prostu przedmiotem codziennego użytku
Jak wyglądał proces powstawania pracy?
Zuzanna Konieczna: - Badania zaczęłyśmy od ankiety – testu wodno-butelkowych preferencji. Głównym jej celem było stwierdzenie jaką wodę i w jakich ilościach piją licealiści. Wyniki ankiety, które pozwoliły nam zestawić ze sobą najpopularniejsze marki wody, zainicjowały dalsze badania. Analiza sensoryczna miała zbadać co jest decydującym czynnikiem przy wyborze wody: smak czy może nawyk. Ważniejsza dla nas stała się jednak eksperymentalna część badań, w której testowałyśmy różne warunki przechowywania wody (w plastikowych butelkach). Regularne pomiary pH i fotografie spod mikroskopu pozwoliły nam obalić powszechny sąd, jakoby woda nie nadawała się do spożycia już dzień po otwarciu butelki, a także dowiodły, że umiejętnie przechowywana zachowuje świeżość na długi okres czasu.
To jednak nie był jedyny aspekt, jaki udało Wam się przebadać?
Beata Urbanek: - Następny problem, który przykuł naszą uwagę sprawił trochę więcej trudności. Pijąc wodę z butelki, nigdy nie osuszamy butelki do końca: woda zawsze osadza się na ściankach, we wszystkich zagłębieniach. Jest jej jednak za mało, żeby cokolwiek z tym fantem zrobić. Po wykonaniu pomiarów, można było z czystym sumieniem stwierdzić, że każdorazowo jest to ilość zaniedbywana. Jednak po wykonaniu odpowiednich szacunków, okazało się że jeśli by tak zaniedbać wodę niewykorzystaną przez wszystkich licealistów, na świecie, liczby rosną w zastraszającym tempie i są nie tyle znaczące, co wręcz przerażające.
To wszystko skłoniło nas do zaproponowania nowego rozwiązania problemu: przelewania wody do butelek wielokrotnego użytku zrobionych z PP. Butelki te można nie tylko wykorzystywać codziennie, do oporu, ale są też o wiele bezpieczniejsze (mniejsze ryzyko zatrucia chemicznego) niż butelki PET, a ponadto redukują straty wody do absolutnego minimum. Są jednocześnie bardzo oryginalne i stylowe! W całej naszej pracy chciałyśmy pokazać, że każda kropla wody ma znaczenie, a także że każdy może podjąć wyzwanie i próbować zmieniać świat, bo wszystko czego potrzeba to dobra butelka!
Czym jest dla Was uczestnictwo w światowym finale?
D.Sz.: - Uczestnictwo w konkursie Stockholm Junior Water Prize jest naprawdę niesamowitym przeżyciem. Nasze badania dostarczyły nam więcej zabawy i śmiechu, niż można by przypuszczać, a ciepłe przyjęcie naszych pomysłów przez rówieśników zmotywowało nas do dalszego działania. Cieszymy się, że nasza praca i nasz wysiłek zostały docenione przez jurorów i jesteśmy wdzięczne Klubowi Gaja, za to że możemy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu. Wprost nie możemy się doczekać wyjazdu do Sztokholmu na Światowy Tydzień Wody. Nasze grafiki zostały skutecznie wypełnione przez organizatorów, ale nie narzekamy: w końcu nie każdy ma okazję wziąć udział w oficjalnym bankiecie, przedyskutować problemy gospodarki wodnej w gronie znanych profesorów, czy też pochwalić się faktem, że do grona jego znajomych dołączy prawdziwa księżniczka! Mając w perspektywie tyle atrakcji, staramy się ograniczać stres i poświęcić energię na przygotowania. Bardzo ciekawią nas też projekty innych uczestników.
W takim razie pozostaje nam trzymać kciuki i życzyć powodzenia! Dziękujemy za rozmowę.
Program Zaadoptuj rzekę objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.