Zwycięzcy 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie
W niedzielę 12 grudnia w kinie Muranów odbyło się uroczyste zamknięcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie połączone z ogłoszeniem jego wyników. Międzynarodowe jury postanowiło w tym roku nagrodzić trzy filmy. Laureatką nagrody WATCH DOCS została Nathalie Borgers za „Karawanę kobiet”. Wyróżnienie specjalne otrzymały dwa filmy: „Winny z założenia” Geoffrey'a Smitha i Roberto Hernandeza oraz „Nigdzie w Europie” Kerstin Nickig.
Jury w składzie Rene Bijloo (dyrektor konkursu filmów dokumentalnych Cinestrat), Yuri Dzhibladze (prezes Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka), Anna Kowalewska-Onaszkiewicz (redaktorka zamawiająca w Redakcji Dokumentu Programu 1), Katarzyna Kozyra (rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów) oraz Orwa Nyrabia (dyrektor programowy festiwalu filmów dokumentalnych DOX BOX) główną nagrodę festiwalu postanowiło przyznać filmowi „Karawana kobiet” w reżyserii Nathalie Borgers „za pełne szacunku spojrzenie na Afrykę i jej kulturę, podróż, w którą zabrały nas silne, mądre i niezależne, walczące o prawo do lepszego życia kobiety, za to, że mogliśmy się przejrzeć w ich oczach, a także za niezwykle piękny i wyrazisty język filmowy”.
W tym roku jury przyznało także dwa wyróżnienia specjalne. Nagrodzono film „Winny z założenia” w reżyserii Geoffrey'a Smitha i Roberto Hernandeza „za siłę dokumentu, który niesie potencjał zmiany rzeczywistości, w tym przypadku meksykańskiego systemu prawnego, zakładającego domniemanie winy, nie niewinności oskarżonego, oraz za zaangażowanie autorów w sprawę ich bohatera, zakończoną jego uwolnieniem”. Drugie wyróżnienie specjalne trafiło do Kerstin Nickig za film „Nigdzie w Europie”, „który poprzez wzruszające ludzkie historie rodzin uchodźców starających się o azyl, pokazuje niesprawiedliwość systemu obrony praw człowieka w krajach Unii Europejskiej”.
Nagrodę publiczności otrzymał film wyróżniony także przez jury - „Winny z założenia” Geoffreya Smitha i Roberto Hernandeza.
Źródło: 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie