Zwieńczenie Października Ekonomii Społecznej w Wielkopolsce
„Myśl globalnie, działaj lokalnie i dziel się zyskiem, bo to się opłaca!” - pod takim hasłem odbyły się wydarzenia wieńczące Październik Ekonomii Społecznej w Wielkopolsce. Podczas Konferencji i Targów Ekonomii Społecznej w Poznaniu można było przyjrzeć się nowej, cieszącej się coraz większą popularnością formie działalności gospodarczej.
Wszystkie podmioty ekonomii społecznej występujące na konferencji oraz targach wskazały na to, czym różni się działanie w takiej formie od powszechnie znanych przedsiębiorstw rynkowych oraz pokazały, czym na co dzień zajmują się organizacje pozarządowe działające w ramach sektora ekonomii społecznej.
Podczas targów szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ręcznie wykonywane przedmioty i produkty – przetwory, torby skórzane, obrazy czy witraże. Zakupy u lokalnych organizacji czy wytwórców wiążą się z obopólnymi korzyściami – mieszkaniec może liczyć na ekologiczne i zdrowe produkty, a organizacje przeznaczyć zysk na realizacje celów społecznych. Można skutecznie łączyć cele ekonomiczne ze społecznymi, a zysk warto inwestować w działania społeczne.
Czym jest ekonomia społeczna?
Najprościej wyjaśniając przedsiębiorczość społeczna to sektor gospodarki, w którym łączy się działalność nastawioną na cele społeczne z osiąganiem zysku. Kluczowym elementem tego sektora jest właśnie rozumienie pojęcia zysku, który jest kojarzony nie tylko z wymiarem ekonomicznym, ale również z inwestowaniem w działania nastawione na poprawę jakości życia społeczności lokalnej.
Istotną wartością dla przedsiębiorcy społecznego stają się zatem: miejsca pracy, infrastruktura czy budowa kapitału społecznego. Kluczowym podmiotem sektora ekonomii społecznej i jego podstawą są więc organizacje pozarządowe, tj. stowarzyszenia i fundacje a także stowarzyszenia zwykłe, kluby sportowe i inne grupy nieformalne – bez względu na to czy prowadzą działalność nieodpłatną, odpłatną, czy też gospodarczą. W zależności od kontekstu Ekonomia Społeczna nazywana jest także Gospodarką Społeczną lub Ekonomią Solidarną.
Przykładami przedsiębiorstw społecznych są m.in. zakłady aktywności zawodowej (zatrudniające w znacznym procencie osoby niepełnosprawne i przeznaczające część zysku na ich rehabilitację fizyczną i społeczną) czy fundacje i stowarzyszenia posiadające zarejestrowaną działalność gospodarczą i przeznaczającą wypracowane zyski na realizację celów statutowych np. wsparcie kultury regionu, rozwój przedsiębiorczości młodzieży czy stwarzanie równych szans rozwoju dzieciom z ubogich rodzin.
PAŹDZIERNIK EKONOMII SPOŁECZNEJ odbył się pod Patronatem Minister Rozwoju Regionalnego Pani Elżbiety Bieńkowskiej oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka. Inicjatorami wydarzeń odbywających się w ramach Października Ekonomii Społecznej byli: Centrum PISOP oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Konferencja oraz Targi odbyły się także 18 i 19 października w Lesznie.
KONTAKT DO MEDIÓW:
Bogumiła Kwiatkowska Specjalistka ds. Public Relations
tel.: 510 108 679
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl