W trakcie trwającej pandemii biznes pozostaje zaangażowany w zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną. Infografika Forum Odpowiedzialnego Biznesu ukazuje spektrum działań CSR firm w Polsce, skierowanych do różnych grup interesariuszy. Organizacja zachęca także, aby podobne działania zgłaszać do największego w Polsce przeglądu CSR, ESG i zrównoważonego rozwoju – wydawanego corocznie Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.
Nabór trwa do 14 stycznia i odbywa się poprzez stronę https://odpowiedzialnybiznes.pl/raport2021/.
Interaktywna infografika przedstawia przykłady 52 praktyk przyporządkowanych do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Po kliknięciu na wybraną inicjatywę można zapoznać się z treścią danej dobrej praktyki, zamieszczonej na portalu Odpowiedzialnybiznes.pl.
– Infografika daje obraz między innymi: form współpracy ze społecznościami lokalnymi, rozwiązań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i klimatu, partnerstw sektorowych i międzysektorowych, aktywności w obszarze edukacji, czy zagadnień pracowniczych i konsumenckich. To przykłady zaangażowania biznesu w walkę ze skutkami pandemii – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Tym bardziej zachęcam do zgłaszania dobrych praktyk CSR do dorocznego przeglądu, przygotowywanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Publikacja to także źródło inspiracji, jak działać na rzecz zrównoważonego rozwoju – dodaje.
Firmy działające w obszarze zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu mogą do 14 stycznia zgłaszać swoje inicjatywy poprzez stronę https://odpowiedzialnybiznes.pl/raport2021/. Zakwalifikowane praktyki publikowane są w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W poprzedniej edycji wydawnictwa znalazły się działania 225 firm.
Infografika
Firmy zaprezentowane na infografice należą do Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Przykładowe działania zostały przyporządkowane do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ:
SDG 1. koniec z ubóstwem: CCC, Nhood (CEETRUS Polska), Samsung Electronics Polska,
SDG 2. zero głodu: Auchan Retail Polska, Jeronimo Martins Polska, PKN Orlen,
SDG 3. dobre zdrowie i jakość życia: Brown-Forman Polska, Lubelski Węgiel „Bogdanka”, Bank Handlowy w Warszawie działający pod marką Citi Handlowy, Nestlé Polska, Provident Polska, PEPCO, Rossmann,
SDG 4. dobra jakość edukacji: Adamed Pharma, LPP, Sanofi,
SDG 5. równość płci: Energa Grupa ORLEN, Deloitte, Hochland Polska,
SDG 6. czysta woda i warunki sanitarne: Castorama, Leroy Merlin, PKP Energetyka,
SDG 7. czysta i dostępna energia: BNP Paribas Bank Polska, PZU, Skanska w Polsce,
SDG 8. wzrost gospodarczy i godna praca: L’Oréal Polska, Grupa Raben,
SDG 9. innowacyjność, przemysł, infrastruktura: STU ERGO Hestia, Polpharma,
SDG 10. mniej nierówności: Santander Bank Polska, Totalizator Sportowy,
SDG 11. zrównoważone miasta i społeczności: Cemex Polska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Grupa Veolia,
SDG 12. odpowiedzialna konsumpcja i produkcja: IKEA Retail, Kompania Piwowarska, KPMG, Stena Recycling,
SDG 13. działania w dziedzinie klimatu: ING Bank Śląski, Orange Polska, Grupa Velux,
SDG 14. życie pod wodą: Carrefour Polska, Henkel Polska, Grupa Lotos,
SDG 15. życie na lądzie: DB Cargo Polska, Lyreco Polska, Siemens,
SDG 16. spokój, sprawiedliwość i silne instytucje: Allegro, T-Mobile Polska,
SDG 17. partnerstwa na rzecz celów: Chiesi, Coca-Cola HBC Polska, Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań.
Zasady zgłoszeń
Firmy mogą dobre praktyki rejestrować do 14 stycznia 2022 roku, do końca dnia przez formularz: https://odpowiedzialnybiznes.pl/raport2021/. Wszystkie zgłoszone inicjatywy muszą być realizowane w 2021 roku. Co ważne, obowiązuje ograniczenie w zgłaszaniu praktyk. Każda firma będzie mogła zarejestrować maksymalnie 10 inicjatyw.
Inicjatywy oraz projekty CSR w Raporcie, podobnie jak w poprzednich edycjach, zostaną pogrupowane według 7 obszarów normy ISO 26000:
· ład organizacyjny,
· praktyki z zakresu pracy,
· prawa człowieka,
· środowisko,
· uczciwe praktyki operacyjne,
· zagadnienia konsumenckie,
· zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Zakwalifikowanie dobrej praktyki wymaga jej zgodności z koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu. Ostatecznej weryfikacji dokonuje Komitet Merytoryczny złożony z przedstawicieli Forum Odpowiedzialnego Biznesu pod przewodnictwem Marzeny Strzelczak prezeski i dyrektorki generalnej FOB. Więcej informacji na temat: zgłaszania i redakcji praktyk, obsługi formularza oraz ukazania się raportu udzieli menedżerka Forum Odpowiedzialnego Biznesu: Ewa Wojciechowicz, (tel+48 663 020 358; ewa.wojciechowicz@fob.org.pl).
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów/ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z CSR. Poprzednie edycje dostępne są na >> https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/?type=114 oraz w wyszukiwarce dobrych praktyk >> https://odpowiedzialnybiznes.pl/dobre-praktyki/).
Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, od 2000 roku, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, pozostająca inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla polskiego CSR. „Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja organizacji. Więcej informacji na stronie www.odpowiedzialnybiznes.pl.
Źródło: Forum Odpowiedzialnego Biznesu