Komisja Europejska przedstawiła 22 listopada 2016 r. strategiczne podejście służące osiągnięciu zrównoważonego rozwoju w Europie i na świecie. Wysoka przedstawiciel i wiceprzewodnicząca Komisji Federica Mogherini powiedziała: "W dzisiejszych czasach jesteśmy wzajemnie ze sobą powiązani bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, zatem inwestowanie w ludzi znajdujących się poza granicami Unii to także inwestowanie w Europę".
Pierwszy komunikat w sprawie kolejnych działań mających zapewnić Europie zrównoważoną przyszłość wyjaśnia, w jaki sposób 10 priorytetów politycznych Komisji przyczynia się do realizacji programu działań ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 oraz w jaki sposób UE osiągnie cele zrównoważonego rozwoju w przyszłości.
Drugi komunikat w sprawie nowego Konsensusu europejskiego w sprawie rozwoju przedstawia proponowane wspólną wizję i ramy współpracy na rzecz rozwoju dla UE i jej państw członkowskich, dostosowane do programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030.
Trzeci komunikat w sprawie odnowionego partnerstwa z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) omawia proponowane podstawy nowego, zrównoważonego etapu w stosunkach UE-AKP, który nastąpi po wygaśnięciu w 2020 r. umowy o partnerstwie z Kotonu.
Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans powiedział: Cele zrównoważonego rozwoju i zrównoważoność to zasady przewodnie, jakimi się kierujemy, kształtując przyszłość naszych dzieci i naszej planety. Skorzystają na tym wszyscy. Wdrożenie programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 to wspólne zobowiązanie, które wymaga zaangażowania i współpracy wszystkich stron, w tym państw członkowskich i ogółu społeczeństwa obywatelskiego.
Wysoka przedstawiciel i wiceprzewodnicząca Komisji Federica Mogherini powiedziała: W dzisiejszych czasach jesteśmy wzajemnie ze sobą powiązani bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, zatem inwestowanie w ludzi znajdujących się poza granicami Unii to także inwestowanie w Europę. Wspólnym celem przedstawionych wniosków jest zwiększenie wpływu współpracy z naszymi partnerami na całym świecie przy jednoczesnym promowaniu zrównoważoności w Unii i poza jej granicami. Stanowi to centralny punkt globalnej strategii UE opublikowanej w czerwcu. UE będzie w dalszym ciągu odgrywała wiodącą rolę w działaniach zewnętrznych, które wspierają pokój, demokrację i dobre rządy, wzmacniają odporność na wszystkich szczeblach i promują wspólny i trwały dobrobyt dla wszystkich.
Komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju Neven Mimica dodał: Wniosek dotyczący nowego Konsensusu europejskiego w sprawie rozwoju to odpowiedź Unii na świat pełen wyzwań, który charakteryzuje coraz więcej wzajemnych powiązań. Moim celem jest uzyskanie prawdziwego konsensusu, za który instytucje UE i państwa członkowskie będą wspólnie ponosić odpowiedzialność i który pomoże nam przewodzić globalnym działaniom służącym realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Wraz z wnioskami dotyczącymi naszego przyszłego partnerstwa z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku konsensus ten jednoznacznie potwierdza gotowość UE do współpracy z partnerami na całym świecie w celu zbudowania lepszej wspólnej przyszłości.
Zrównoważoność to europejska marka. Pozycja wyjściowa UE jest silna, a jej dotychczasowe wyniki dobre: wysoki poziom rozwoju gospodarczego, spójność społeczna, demokratyczne społeczeństwa oraz zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, mocno zakorzenione w traktatach europejskich. W trosce o przyszłość należy jednak dzisiaj dokonać właściwych wyborów politycznych.
Główne elementy nowego podejścia strategicznego Komisji obejmują:
Kolejne działania mające zapewnić Europie zrównoważoną przyszłość
- Odpowiedź UE na program działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 obejmie dwa nurty prac: pierwszy z nich polega na włączeniu celów zrównoważonego rozwoju w ramy europejskiej polityki oraz bieżące priorytety Komisji; drugi polega na zapoczątkowaniu okresu refleksji nad dalszym rozwojem długoterminowej wizji i ukierunkowaniem polityk sektorowych po roku 2020.
- Komisja użyje wszystkich dostępnych jej instrumentów, w tym narzędzi lepszego stanowienia prawa, aby zapewnić, że obowiązujące obecnie i nowe strategie polityczne uwzględniają trzy filary zrównoważonego rozwoju: społeczny, środowiskowy i gospodarczy.
- W celu stworzenia dynamicznej przestrzeni umożliwiającej współpracę różnych zainteresowanych stron ze sfery publicznej i prywatnej Komisja uruchomi platformę dla wielu zainteresowanych podmiotów, która będzie służyć działaniom następczym oraz wymianie najlepszych praktyk w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju w poszczególnych sektorach.
- Od 2017 r. Komisja będzie składać regularne sprawozdania z postępów UE w realizacji programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030. Komisja zapoczątkuje okres refleksji nad dalszym rozwojem długoterminowej wizji w perspektywie po 2020 r.
Nowy Konsensus europejski w sprawie rozwoju
- Wniosek dotyczący nowego Konsensusu europejskiego w sprawie rozwoju odzwierciedla zmianę paradygmatu we współpracy na rzecz rozwoju w ramach programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030, która jest reakcją na bardziej złożone i wzajemnie powiązane wyzwania dzisiejszego świata.
- Wniosek przedstawia wspólną wizję i ramy działania dla wszystkich instytucji UE i wszystkich państw członkowskich, ze szczególnym uwzględnieniem przekrojowych czynników napędzających wzrost, takich jak równouprawnienie płci, młodzież, zrównoważona energia, działanie w dziedzinie klimatu, inwestycje, migracja i mobilność.
- Ma to na celu zwiększenie wiarygodności, skuteczności i wpływu polityki rozwojowej UE, w oparciu o wspólne analizy, strategie, programowanie, działania i sprawozdawczość.
- Nowy konsensus powinien stanowić ramy wszystkich działań UE i jej państw członkowskich w zakresie polityki rozwojowej. Przykładem takiego podejścia jest proponowany Plan inwestycji zewnętrznych, w ramach którego oficjalna pomoc rozwojowa zostanie wykorzystana, by pozyskać finansowanie z innych źródeł w celu wygenerowania zrównoważonego wzrostu, co ma służyć najuboższym.
W kierunku odnowionego partnerstwa z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku po 2020 r.
- Nowe partnerstwo powinno pomóc w budowaniu pokojowych, stabilnych, dobrze zarządzanych, zamożnych i odpornych państw i społeczeństw przy granicach z UE i poza UE oraz w zrealizowaniu celu polegającego na stworzeniu wielostronnego ładu opartego na zasadach, stanowiącego odpowiedź na globalne wyzwania.
- Celem jest uzgodnienie z krajami partnerskimi AKP umowy ramowej, która funkcjonowałaby obok regionalnych, dostosowanych do potrzeb porozumień partnerskich z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, uwzględniających konkretne możliwości i wyzwania występujące na szczeblu regionalnym.
Kontekst
Program działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030, przyjęty przez społeczność międzynarodową we wrześniu 2015 r., stanowi ambitny nowy plan działania w odpowiedzi na globalne tendencje i wyzwania. Kluczowym elementem tego programu jest 17 celów zrównoważonego rozwoju i powiązane z nimi cele, które obowiązują do 2030 r. Przy uwzględnieniu wyników innych międzynarodowych szczytów i konferencji, które odbyły się w 2015 r. w Addis Abebie i w Paryżu, społeczność międzynarodowa dysponuje ambitnymi nowymi ramami współpracy wszystkich państw dotyczącej wspólnych wyzwań. Po raz pierwszy cele zrównoważonego rozwoju mają powszechne zastosowanie względem wszystkich państw, a UE zobowiązała się do bycia liderem w ich wdrażaniu.
Od 2000 r. umowa o partnerstwie z Kotonu stanowiła ramy stosunków UE z 78 państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP). Stosunki te koncentrują się na eliminacji ubóstwa, zrównoważonym rozwoju i stopniowym włączaniu państw AKP w światową gospodarkę. Ich celem jest wspieranie pokoju i zwiększenie bezpieczeństwa oraz wzmocnienie demokratycznego środowiska politycznego. Umowa jest poddawana przeglądowi co pięć lat, a przedstawiony wniosek jest kolejnym krokiem w kierunku przygotowania negocjacji w sprawie nowego partnerstwa na okres po 2020 r.
Dodatkowe informacje