Tatuaże wykluczają z możliwości zostania Dawcą szpiku - to mit! Żeby go obalić, Fundacja DKMS razem ze studiami tatuażu z całej Polski rozpoczęła 2. edycję akcji edukacyjnej #DobryWzór. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi miłośników wzorów na ciele na fakt, że tatuaż nie jest przeszkodą w zostaniu Dawcą szpiku – i uratowaniu komuś życia!
Tatuaż a dawstwo szpiku
Zgodnie z zaleceniami Światowego Stowarzyszenia Dawców Szpiku (WMDA), osoby rejestrujące się do bazy, jak i potencjalni Dawcy szpiku, nie muszą już zgłaszać wykonania tatuażu czy zabiegów takich, jak piercing lub makijaż permanentny.
Kiedy okaże się, że Pacjent potrzebuje pomocy od posiadającego tatuaż Dawcy, Dawca ten jest proszony o podanie daty wykonania tatuażu w ankiecie medycznej. Fundacja DKMS informuje ośrodek transplantacyjny o tym fakcie i może - w razie potrzeby – wykonać dodatkowe badania molekularne, sprawdzające obecność we krwi Dawcy wirusów: HBV, HCV i HIV. Takie postępowanie jest wskazane zwłaszcza w okresie czterech miesięcy od momentu zrobienia tatuażu.
DobryWzór
Fundacja DKMS po raz kolejny łączy siły z artystami tatuażu w całej Polsce. - Rok temu do akcji przyłączyło się ponad 60 tatuatorów, a także potencjalni i faktyczny Dawcy szpiku. Dzięki wspólnemu działaniu wiele wytatuowanych osób dowiedziało się, że może pomóc chorym na nowotwory krwi! W drugiej odsłonie kampanii chcielibyśmy dotrzeć z tym komunikatem do kolejnych odbiorców – opowiada Sara Drobniak z Fundacji DKMS.
W ramach akcji internetowej #DobryWzór tatuatorzy tworzą autorskie grafiki z motywem DNA i zachęcają swoich odbiorców do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Jednym z artystów, którzy przyłączyli się do akcji jest Adam Orłamowski, dla którego inspiracją do zaangażowania się w kampanię byli jego klienci - Wśród moich klientów, są osoby, które zostały dawcami szpiku, więc to one dały mi dobry wzór.Imitacja Sztuki, tatuatorka z Warszawy, również mówi o tym, dlaczego zdecydowała się razem z Fundacją DKMS obalać mity i inspirować to pomagania. - Kiedy dowiedziałam się o akcji #DobryWzór od razu wiedziałam, że powinnam się przyłączyć, ponieważ chęć pomagania innym (zwłaszcza chęć oddawania krwi i szpiku, których nie jesteśmy w stanie inaczej pozyskać) jest dla mnie wartością samą w sobie. Cieszę się, że osoby wytatuowane mogą pokazać swoją wrażliwość na nieszczęście innych, a my (tatuatorzy) możemy pomóc w szerzeniu informacji o Fundacji DKMS.
Wzorowy Dawca Szpiku
Przykładem może świecić jeden w Wzorowych Dawców Szpiku – Bartek Dobrowolski, który 9 lat temu podarował szansę na życie swojej „bliźniaczce genetycznej” ze Stanów Zjednoczonych. W filmie Bartek opowiada o swoich tatuażach i ich związku z oddaniem krwiotwórczych komórek macierzystych, które mają dla niego istotne symboliczne znaczenie.
Od teraz wzory na skórze mogą wyrażać nie tylko osobowość, indywidualność i kreatywność, ale także chęć pomocy! Do bazy potencjalnych Dawców szpiku można dołączyć wchodząc na dedykowaną akcji stronę: http://www.dkms.pl/dobry-wzor i zamawiając bezpłatny pakiet do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się 1777922 osób (kwiecień 2021), spośród których 9000 osób (kwiecień 2021) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę http://www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Źródło: Fundacja DKMS