Dopiero co rozliczaliśmy się z urzędem skarbowym i przekazywaliśmy 1% organizacjom pożytku publicznego. 1% - czy to jedyna korzyść ze statusu pożytku? A może moja organizacja też mogłaby zostać OPP, korzystać z alokacji i innych przywilejów! Ale jak? Na początek sprawdź informacje zebrane w PORADNIK.NGO.PL.
Organizacje pozarządowe mogą, niezależnie od swojej formy prawnej (niezależnie od tego czy są fundacją, stowarzyszeniem, w tym stowarzyszeniem zwykłym, klubem sportowym, organizacją kościelną), starać się o uzyskanie dodatkowego statusu – statusu organizacji pożytku publicznego. Organizacje, które go uzyskały nazywamy organizacjami pożytku publicznego (w skrócie OPP).
Jak zostać organizacją pożytku publicznego
Status OPP – tylko po rejestracji w sądzie
Status OPP uzyskuje się na wniosek. Oznacza to, że organizacja pozarządowa zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do sądu rejestrowego (KRS) o jego nadanie. KRS zbada, czy rzeczywiście organizacja pozarządowa spełnia wszystkie warunki.
Nie tylko 1%
Obowiązki sprawozdawcze organizacji pożytku
Organizacje pozarządowe mogą rejestrować status pożytku od kilkunastu lat. Tyle działają już przepisy ustawy o działalności pożytku. Czy należy dokonać ich przeglądu i zweryfikować wyobrażenia ustawodawcy z 2003 r.? ZOBACZ DEBATĘ w portalu ngo.pl: "Czy z pożytku jest pożytek?".
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)