Blog może być jednym z elementów skutecznie zwiększających zainteresowanie potencjalnych odbiorców działań organizacji pozarządowej, dlatego warto czym prędzej rozpocząć jego prowadzenie. Jedną z platform, przygotowaną zresztą w bardzo prosty sposób jest Blogger.
Aby założyć swojego pierwszego bloga na platformie blogowej Blogger, nie potrzeba wiele nakładu pracy. W tym celu nie potrzebujemy specjalnie wykwalifikowanej wiedzy i zgłębienia tajników języków programistycznych, w jakich projektuje się witryny internetowe. Blogger, który działa pod marką firmy Google, to tak naprawdę jedna z najprostszych platform, która krok po kroku przeprowadza organizację pozarządową przez proces tworzenia własnego miejsca w sieci, w którym będzie publikowała blogowe wpisy. Tak naprawdę do posiadania własnego bloga potrzebne jest konto Gmail, które też jednocześnie będzie swoistego rodzaju przepustką do całego ekosystemu Google – od internetowych edytorów tekstu Google Docs, po wirtualny dysk, na którym można umieszczać pliki, do których dostęp uzyskamy z każdego miejsca na świecie. Google krok po kroku prowadzi nas przez proces tej części rejestracji. Kolejnym zadaniem jest nazwy bloga, jaka będzie prezentowana odbiorcom: czy będzie to profil Google+ (sieć społecznościowa Google) czy wskażemy konkretną nazwę, pseudonim, stworzony na potrzeby tego bloga.
Mamy Bloggera, czas na blog
Gdy już przejdziemy przez te ścieżki rejestracji, następnym działaniem będzie wybranie nazwy dla bloga. Warto pamiętać, że nie będziemy mieć możliwości jej edycji, dlatego lepiej zdecydować się na nią dopiero po gruntownym przemyśleniu. U góry wpisujemy tytuł, który będzie wyświetlał się użytkownikom, kolejne pole to wspomniana nazwa bloga. Poniżej zaś możemy wybrać szablon, w jakim prezentowane będą nowe treści dodawane przez nas na blogu. W tym miejscu Google proponuje kilka podstawowych szablonów, później możemy przejrzeć obszerną listę szablonów przygotowanych przez firmę i dostosować bloga do własnych potrzeb.
Następnie nie pozostaje już nic innego, jak dodanie pierwszego wpisu. Mechanizm jest bardzo prosty, nie potrzebujemy zaznajamiania się z programistycznymi językami. Edytor Google, co żywo przypomina inne edytory tekstu, więc z edycją własnych notek nie powinno być problemu. Z prawej strony mamy dodatkowe funkcjonalności, które pozwolą nam określać słowa kluczowe dla danego wpisu (opcja związana z pozycjonowaniem w wynikach wyszukiwania), planować godzinę publikacji (przydatne szczególnie wtedy, gdy nie będziemy mieć możliwości publikowania wpisów na bieżąco), wprowadzić nazwę wpisu jaka będzie wyświetlana w pasku adresu czy dodać lokalizację geograficzną z jakiej publikujemy.
Czas na poznanie możliwości Bloggera
Gdy opanujemy podstawowe czynności związane z publikacją nowych wpisów na naszym blogu warto zapoznać się z dodatkowymi możliwościami platformy. Na stronie Blogger-poradniki.blogspot.com znajduje się praktyczny przewodnik, który możliwie najprostszym językiem wyjaśnia co ponadpodstawowego może znaleźć się na naszym blogu – począwszy od wtyczek społecznościowych (przykładowo kierujących czytelników do naszego fanpage’a na Facebooku) na specjalnych funkcjach blokujących możliwość kopiowania zawartości strony kończąc. Możliwości jest naprawdę wiele i warto je poznać. Jeśli zaś znamy język angielski, warto być na bieżąco z kolejnymi wpisami na oficjalnym blogu platformy: Buzz.blogger.com – to tu trafiają najnowsze informacje na temat tej wciąż rozrastającej się platformy.
Źródło: Technologie.ngo.pl