3 grudnia, w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, uroczystym odsłonięciem miniatury modelu Opery Wrocławskiej zainaugurowano drugi etap kampanii społecznej "Zobaczyć przez dotyk - Wrocław w miniaturze". Celem projektu jest udostępnienie skarbów wrocławskiej architektury osobom niewidomym i słabowidzącym. Kampanię realizują: miasto Wrocław, Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych oraz ING Real Estate Development.
Pierwsza część kampanii "Zobaczyć przez dotyk - Wrocław w miniaturze" została przeprowadzona w latach 2008/2009. Wykonano wówczas odlewy z brązu (w skali 1:100) dwóch zabytków wrocławskich - Ratusza oraz Katedry św. Jana Chrzciciela. W latach 2010/2011 ekspozycja zostanie wzbogacona o miniatury Opery Wrocławskiej (już udostępniona zwiedzającym) - jako istotnego obiektu znajdującego się na trasie komunikacyjnej i turystycznej prowadzącej do wrocławskiego Rynku oraz Kościóła p.w. św. Elżbiety Węgierskiej (Garnizonowy) - zlokalizowanego w ścisłym centrum miasta, również na trasie wielu wycieczek. Trzecią miniaturą, która powstanie w trakcie obecnej odsłony kampanii będzie Thespian - współczesna wersja XIX wiecznej kamienicy, inwestycja realizowana przez partnera kampanii ING Real Estate Development.
Odlewy wrocławskich miniatur są dziełem "Wytwórni" - zespołu wrocławskich artystów rzeźbiarzy pod kierownictwem Piotra Makały. Odlewy wykonywane są ręcznie z zachowaniem wszelkich detali. Miniatury te pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym "dotknąć" zabytków, poznać je w całości - włącznie z dekoracyjnymi drobiazgami. Dodatkowo wzbogacone są opisane w alfabecie Braila i umieszczone na postumencie - tak aby dostęp do nich miały również dzieci i osoby poruszające się na wózkach. Miniatury z brązu cieszą się również zainteresowaniem wśród osób widzących, bo pozwalają na dojrzenie tych szczegółów, które trudno uchwycić z normalnej perspektywy.
Źródło: Integracja Info.pl