Najwięcej złotówek z 1% płynie z Mazowsza oraz Śląska, Wielkopolski i Małopolski. A dokąd trafia? Przede wszystkim do organizacji zarejestrowanych właśnie na Mazowszu - jednak nie regionalnie działających stowarzyszeń, a dużych ogólnopolskich organizacji, które choć siedzibę mają w Warszawie, to działania prowadzą w całym kraju.
Cztery regiony w czołówce od dwóch lat
Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że z 400 mln, które w zeszłym roku Polacy przekazali organizacjom, połowa pochodziła od podatników z zaledwie czterech regionów: Mazowsza (92 mln zł), Śląska (52 mln zł), Wielkopolski (35 mln zł) i Małopolski (34 ml zł). Natomiast cztery województwa, z których płynie najmniej pieniędzy dla OPP, łącznie przekazują mniej niż jedną dziesiątą z ogólnopolskiej kwoty 1%. Te województwa to: opolskie, lubuskie, świętokrzyskie (wszystkie trzy po zaledwie ok. 8 mln zł) i podlaskie (nieco ponad 9 mln zł). W 2010 roku ranking województw był niemal identyczny – te same województwa były w czołówce, te same też zamykały zestawienie.
To zróżnicowanie wynika m.in. z różnicy zamożności mieszkańców poszczególnych regionów (a w konsekwencji – wysokości płaconego podatku). To właśnie na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce notowane są najwyższe średnie wynagrodzenia, najniższe są natomiast w dokładnie tych samych czterech województwach, z których płyną najmniejsze kwoty jednoprocentowe. Ze schematu wyłamuje się natomiast Małopolska, która wcale nie jest w czołówce, jeśli chodzi o wynagrodzenia mieszkańców, a mimo to przekazuje OPP stosunkowo duże kwoty. Znaczenie może mieć tu skala zainteresowania podatników mechanizmem 1%, jednak brak jest publicznie dostępnych danych statystycznych na ten temat.
Kto bierze najwięcej z 1%
Różnice między regionami widoczne są też od drugiej strony: gdy przyjrzymy się do jakich województw płyną pieniądze z 1%. A konkretnie: gdzie zarejestrowane są organizacje pożytku publicznego uzyskujące środki jednoprocentowe. Okazuje się, że najwięcej pieniędzy uzyskały organizacje z województwa mazowieckiego: aż 183 miliony, czyli prawie połowę wszystkich środków na OPP!
Jednak bliższe spojrzenie na mapę pokazuje, że to nie jest kwestia zróżnicowania regionalnego, ale po prostu zlokalizowania w Warszawie ogólnopolskich fundacji, pozyskujących największe kwoty z 1%: m.in. Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", Fundacja TVN Nie Jesteś Sam, Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Z 183 milionów dla organizacji mazowieckich aż 170 milionów trafia bowiem do organizacji warszawskich! Podobnie jest w przypadku drugiego w rankingu województwa małopolskiego: z blisko 39 milionów płynących do organizacji z tego regionu, aż 27 mln pozyskiwanych jest przez organizacje krakowskie (m.in. Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę, czy Dzieło Pomocy Św. Ojca Pio).
Zupełnie inaczej wygląda natomiast sytuacja na Śląsku (trzecim w rankingu) – do tamtejszych organizacji rok temu wpłynęły ponad 32 miliony, które trafiły do wielu różnych miejscowości (przede wszystkim do Katowic, Mysłowic, Częstochowy, Bielska-Białej, Gliwic, gdzie zarejestrowane są takie organizacje jak Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, Fundacja Świętego Barnaby czy „Hospicjum Cordis”), bez koncentracji w jednym miejscu. Jednak, podobnie jak w wyżej opisanych województwach, te miejscowości to przede wszystkim miasta goszczące u siebie organizacje działające na szeroką skalę.
Generalnie w całej Polsce zdecydowana większość pieniędzy trafia do organizacji zlokalizowanych w miastach, zwłaszcza w tych największych, powyżej 500 tys. mieszkańców. trafiło do nich 60% wszystkich przekazanych przez podatników środków. Choć wśród OPP starających się o środki jednoprocentowe jest 17% organizacji zarejestrowanych na wsi, to trafiło do nich zaledwie 7% pieniędzy od podatników.
Źródło: inf. własna