Promocja i szerzenie idei spółdzielczości socjalnej oraz udzielanie stosownej pomocy osobom zainteresowanym tą tematyką, z terenu powiatu żnińskiego były głównymi celami seminarium "Spółdzielnia socjalna szansą dla bezrobotnych”, które odbyło się w 20 listopada 2009 w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej „PROMYK” w Żninie przy ul. Szpitalnej 32.
Seminarium zorganizował Ośrodek Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej przy Centrum Integracji Społecznej CISTOR w Toruniu.
Spółdzielnie socjalne tworzą szansę na skuteczne rozwiązywanie problemów osób, które mają największe trudności z funkcjonowaniem w życiu społecznym i zawodowym (w tym głównie na rynku pracy). Są one nowymi podmiotami społeczno-gospodarczymi, które staną się alternatywnymi miejscami pracy dla osób wymagający integracji społecznej. Aspekt społeczny działania spółdzielni socjalnych wynika przede wszystkim z samej definicji spółdzielczości, ponieważ spółdzielnia jest zrzeszeniem ludzi, a nie kapitału. Z tego właśnie powodu spółdzielnie, pomimo tego, że są przedsiębiorstwami, należą do sektora ekonomii społecznej. Zysk w tych przedsiębiorstwach nie jest celem samym w sobie, jest instrumentem, który ma służyć osiągnięciu celu wyższego, czyli społecznego.
Seminarium przeznaczone było głównie dla przedstawicieli instytucji rynku pracy, integracji społecznej, pomocy społecznej, władz samorządowych oraz lokalnych organizacji pozarządowych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Szkolenie rozpoczęła Aneta Motylewska – koordynator Ośrodka Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej przy Centrum Integracji Społecznej CISTOR w Toruniu. Następnie ideę spółdzielczości, uwarunkowania prawne, specyfikę oraz szczegółowe postępowanie podczas tworzenia tego typu przedsięwzięć przybliżyli Lidia Więsierska-Chyc z Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” w Poznaniu oraz Dariusz Nawrocki z Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Spółdzielni Socjalnych.
Sądząc po dużym zainteresowaniu tematyką, można mieć nadzieją, że spotkanie przyczyni się do rozpowszechnienia idei spółdzielczości socjalnej na terenie Powiatu Żnińskiego.
W spotkaniu uczestniczyły 42 osoby - przedstawicieli instytucji: PCPR, PUP, MOPS w Żninie, M – GOPS w Janowcu Wlkp., WTZ „Promyk” w Żninie, przedstawicieli organizacji pozarządowych, osoby bezrobotne,
Seminarium odbyło się dzięki współfinansowaniu przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Źródło: internet