Znana polska pisarka wydała świąteczną powieść we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja
Znana polska pisarka, Magdalena Witkiewicz, ponownie zabiera czytelników w świąteczną podróż. Poprzez historie bohaterów autorka ukazuje najgłębiej ukryte potrzeby i tęsknoty drzemiące w każdym z nas. Okazuje się, że jeden telefon i rozmowa mogą odmienić czyjeś życie. Potwierdzają to podopieczni Fundacji Świętego Mikołaja, która prowadzi ogólnopolski program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.
Fundacja Świętego Mikołaja, która od wielu lat ściśle współpracuje ze szkołami w całej Polsce, pomagając dzieciom i młodzieży w potrzebie, na początku 2022 roku uruchomiła program pomocy psychologicznej. Dane wskazują, że blisko połowa szkół nie zatrudnia na etacie ani jednego psychologa. Co więcej – w niektórych województwach na jednego psychiatrę dziecięcego przypada tysiąc pacjentów. Pomoc w tym zakresie zawsze była potrzebna, jednak skalę problemów psychologicznych wśród dzieci i młodzieży znacznie pogłębiła pandemia oraz izolacja związana z nauką zdalną.
„Program pomocy psychologicznej Fundacji Świętego Mikołaja jest odpowiedzią na niepokojące sygnały płynące ze szkół, z którymi współpracujemy. Ponad 90% nauczycieli, którzy wzięli udział w naszej diagnozie, zwróciło uwagę na problem uzależnień uczniów od urządzeń cyfrowych, 79% wskazało na narastający problemy relacji rówieśniczych, 65% na stany lękowe wśród uczniów, a 61% na rosnący problem depresji. Potrzeba dziś więc pilnych działań profilaktycznych i wspierających dzieci w kryzysie” – mówi Antonina Grządkowska, koordynator programu.
Fundacja wspiera dzieci i młodzież finansując projekty profilaktyczne, terapeutyczne lub interwencyjne w szkołach w całej Polsce oraz regularną terapię dla wybranych dzieci z niezamożnych rodzin. Fundacja uruchomiła również grupę wsparcia dla szkolnych psychologów i pedagogów.
„Z Fundacją Świętego Mikołaja działam już kolejny raz. To ludzie, którym przede wszystkim się chce. Chce zmieniać świat na lepsze. W mojej powieści poruszam wątek nastolatki, która potrzebuje z kimś porozmawiać, bo sama sobie nie radzi. Fundacja Świętego Mikołaja wspiera dzieciaki z problemami psychologicznymi. Pędzący świat i szybkie zmiany nie ułatwiają życia młodym ludziom i bardzo potrzebne jest wsparcie, o które jest bardzo trudno. Psychiatria dziecięca i młodzieżowa w Polsce jest niedostępna. Dlatego wspieram wszelakie inicjatywy, które pomogą dzieciakom i młodzieży stać się szczęśliwymi dorosłymi” – mówi Magdalena Witkiewicz, autorka książki „Telefon od Mikołaja”.
Zakup książki Magdaleny Witkiewicz to jeden „telefon od Mikołaja”, który może „odebrać” dziecko potrzebujące pomocy. Kupując książkę można realnie wesprzeć działania Fundacji i stać się prawdziwym Świętym Mikołajem.
Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja