Już po raz szósty mieszkańcy Warszawy zdecydowali, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. W czwartek, 3 października podczas uroczystej gali w Pałacu Kultury i Nauki poznaliśmy 414 zwycięskich projektów.
– W tym roku największą popularnością cieszyły się projekty dotyczące szeroko rozumianej ekologii. Serdecznie gratuluję wszystkim mieszkańcom, których pomysły zostały wybrane w głosowaniu! Dziękuję także warszawiakom, którzy wzięli udział w głosowaniu na projekty – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.
Przebieg szóstej edycji budżetu obywatelskiego
Do dyspozycji mieszkańców została przeznaczona rekordowa kwota, bo ponad 83 mln zł. Mieszkańcy zgłosili 2 166 projektów. Do etapu głosowania zakwalifikowano łącznie 1425 projektów - 1324 dzielnicowe i 101 ogólnomiejskich. O tym, które zostaną zrealizowane w 2020 r. zdecydowało ponad 105 tys. warszawiaków.
Statystyki etapu głosowania i struktura głosujących
W głosowaniu wzięło udział 105 822 mieszkańców Warszawy. Aż 99% osób zagłosowało przez internet. Karty papierowe stanowiły tylko 1% wszystkich głosów. Zagłosowało więcej kobiet niż mężczyzn (60% głosujących to warszawianki, a 40% - warszawiacy). Najczęściej głosowały osoby w wieku między 35 a 44 rokiem życia. Łączny udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze wiekowej głosujących stanowi aż 61%.
Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Białołęce, gdzie zagłosowało 87 osób na 1000 mieszkańców dzielnicy. Wysoką frekwencję zanotowano także na Pradze-Południe i w Wawrze.
Ciekawie prezentuje się rozkład liczby oddanych głosów w poszczególnych dniach głosowania. Ostatniego dnia zagłosowała bowiem aż ¼ wszystkich osób głosujących w tej edycji.
Mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 414 projektów - 29 ogólnomiejskich i 385 dzielnicowych. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w dzielnicy Wola (37), a najmniej na Pradze-Północ (9).
Projektem, który zdobył najwięcej głosów okazało się „2020 drzew dla Warszawy”. Aż 40 990 osób oddało głos właśnie na ten projekt. Z kolei najdroższy zwycięski projekt to „Wiaty rowerowe przy szkołach”, którego koszt realizacji został oszacowany na 3 600 000 zł.
Pełna lista zwycięskich projektów na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Transmisja z gali ogłoszenia wyników budżetu obywatelskiego dostępna jest tutaj.
Realizacja projektów z poprzednich edycji
Stan realizacji projektów z pierwszej edycji wynosi 97%, z drugiej – 95%, z trzeciej – 91%, a z czwartej – 80%. Piąta edycja realizowana jest obecnie.
Stan realizacji projektów z pierwszej edycji wynosi 97%, z drugiej – 95%, z trzeciej – 91%, a z czwartej – 80%. Piąta edycja realizowana jest obecnie.
Źródło: Wydział Prasowy Urzędu m.st. Warszawy