Zobacz, ile dobra wydarzyło się podczas tegorocznego Weekendu Cudów
W środę 11 grudnia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wyniki 19. edycji Szlachetnej Paczki. W krakowskim biurze Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora programu, dziennikarze mieli okazję zapoznać się nie tylko z pełnymi wynikami tegorocznej edycji, ale także z poruszającymi historiami zgromadzonymi przez wolontariuszy, którzy w ubiegłą sobotę i niedzielę, 7-8 grudnia, podczas tzw. Weekendu Cudów, wręczyli paczki wszystkim potrzebującym z tegorocznej edycji programu.
Weekend Cudów już za nami, paczki rozdane, ale to nie koniec szlachetnej pomocy. Wciąż można stać się częścią jednego z największych świąt dobroczynności w Polsce, wpłacając na rzecz Szlachetnej Paczki poprzez stronę www.szlachetnapaczka.pl lub fundując Indeks Sukcesów wybranemu dziecku z Akademii Przyszłości.
Szlachetna Paczka w liczbach
W tym roku dzięki szlachetnym sercom 553 400 darczyńców udało się pomóc 14 562 rodzinom i osobom samotnym z całego kraju, a łączna wartość przekazanej pomocy materialnej wyniosła 45 860 684 zł, czyli niemal 46 mln zł! W porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła liczba osób zaangażowanych w przygotowywanie dedykowanej pomocy wybranej rodzinie. Średnio jedną paczkę kompletowało 38 osób. Wzrosła także średnia wartość takiej paczki. W świątecznych pakunkach od darczyńców rodziny znajdowały rzeczy o średniej wartości 3149 zł.
Pomoc na tak dużą skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie miesiące ciężkiej pracy tysięcy wolontariuszy z całej Polski. W 19. edycję Szlachetnej Paczki zaangażowanych było ponad 11 tys. osób, które poświęcały swój wolny czas, odwiedzając łącznie 23 726 rodzin z najdalszych zakątków kraju. Wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z potrzebującymi kilkukrotnie. Poznają ich historie, potrzeby, marzenia. Podejmują próbę nawiązania relacji z drugim człowiekiem, który czasami bardziej niż pomocy materialnej, potrzebuje czyjejś uwagi i zainteresowania. W tym roku wolontariusze odbyli łącznie aż 37 750 spotkań z tymi, którym zabrakło szczęścia. Bardzo często uścisk dłoni, serdeczny uśmiech czy krótka rozmowa potrafią wnieść w życie potrzebujących to, co najważniejsze – impuls do zmiany, nadzieję na wyjście z trudnej sytuacji. Właśnie w tym tkwi sedno mądrej pomocy, w której ekspertami są wolontariusze Szlachetnej Paczki.
112 nowych rejonów Paczki
Jednym z priorytetów tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki było odwiedzenie takich rodzin, do których z pomocą nie dotarł wcześniej nikt inny. Dzięki wsparciu finansowemu dobroczyńców Paczki, w tym roku udało się utworzyć aż 112 zupełnie nowe rejony pomocy, w najdalszych zakątkach kraju. Łącznie dedykowana pomoc trafiała do potrzebujących z 633 lokalizacji rozsianych po całej Polsce. Nadal jednak istnieje wiele zapomnianych miejsc walki ze skrajnym ubóstwem, do których Paczka chce dotrzeć w kolejnych latach. Jak wynika z najnowszego Raportu o Biedzie, corocznej publikacji przygotowywanej przez Szlachetną Paczkę, w Polsce żyje ponad 2 miliony osób walczących ze skrajnym ubóstwem, w tym niemal pół miliona dzieci.
By tworzyć nowe rejony pomocy i docierać do wszystkich tych osób, niezbędne jest wsparcie finansowe. Wpłat na Szlachetną Paczkę można dokonać na www.szlachetnapaczka.pl.
Dodatkowe formy pomocy całorocznej
Szlachetna Paczka zajmuje się nie tylko dostarczaniem dedykowanej pomocy najbardziej potrzebującym, ale także analizą sytuacji biedy w Polsce. Jak wynika z doświadczeń wolontariuszy pukających do tysięcy domów na terenie całego kraju, w wielu przypadkach pomoc materialna nie wystarcza, by rodzina na trwałe wyszła z biedy, dlatego Paczka rozwija dodatkowe formy pomocy – tzw. paczki specjalistyczne, czyli Paczkę Prawników, Paczkę Lekarzy oraz Paczkę Seniorów. Tam, gdzie pomoc materialna jest niepotrzebna albo niewystarczająca, istnieje możliwość zgłoszenia danej rodziny do jednego z programów pomocy dodatkowej.
Paczka Seniorów umożliwia spotkania osób starszych z danego rejonu w celu aktywizacji i integracji społecznej. Paczka Lekarzy oraz Paczka Prawników polegają na zaoferowaniu spotkań ze specjalistami w dziedzinie prawa oraz medycyny. Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu choroby czy problemów prawnych, bardzo często nie wiedzą nawet, do kogo mogą się zwrócić, jak otworzyć sobie drogę do poprawy. Spotkania ze specjalistami są dla nich szansą na realną zmianę w życiu.
Dzięki dobroczyńcom Paczka może docierać do tych, do których nie dotarł wcześniej nikt inny oraz rozwijać dodatkowe formy pomocy całorocznej. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i stań się częścią jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w kraju.
Źródło: Stowarzyszenie Wiosna