Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Nagroda dla Najlepszego Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2013 trafiła do Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Flandria" i SCE "Flandria". W piątek 22 listpada w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród tego ogólnopolskiego konkursu. W kategorii Pomysł na rozwój uhonorowane zostały również spółdzielnie socjalne PANATO oraz "Serce Pogórza".
Jedyny ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku, organizowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych odbył się po raz trzeci. Tym razem poziom zgłaszanych przedsiębiorstw społecznych był wyjątkowo wysoki. Zespół ekspertów konkursu, na podstawie wyśrubowanych wskaźników społecznych i ekonomicznych oraz po wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach do ścisłego finału zakwalifikował 13 podmiotów w kategorii Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne i dziewięć w kategorii Pomysł na Rozwój.
Nagrodę w pierwszej kategorii otrzymały świadczące usuługi medyczne oraz prowadzące aptekę i sklepy medyczne Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria" i SCE "Flandria" spółdzielnia europejska. Ineza Skrzypiec-Sikorska, odbierając nagrodę, powiedziała, że mimo iż "Flandria" wielokrotnie nagradzana była za granicą, jest to pierwsze takie wyróżnienie w Polsce. Dodała, że ma nadzieję, że kiedyś stowarzyszenie obejmie swoim zasięgiem cały kraj. Nagrodę w tej kategorii ufundowała Fundacja Credit Cooperatif, było nią 50 tysięcy złotych.
Wszyscy finaliści tej kategorii otrzymali Znak ES potwierdzający walory społeczne przedsiębiorstwa oraz wysoką jakość produktów i usług przez nie świadczonych. Znak oznacza m.in., że FISE zobowiązuje się do promowania przedsiębiorstw oraz umieszczenia ich wyróżnionej oferty na stronach ogólnopolskiego katalogu usług i towarów ekonomii społecznej Wybieram.es.
W kategorii Pomysł na Rozwój, w której nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych ufundowała Fundacja BRE Banku, lauratów było dwóch. Nagrodą podzieliły się spółdzielnia socjalna PANATO z Wrocławia oraz Spółdzielnia Socjalna "Serce Pogórza". W kategorii tej Rada Konkursu zdecydowała się również przyznać wyróżnienie w wysokości 3000 zł, które ufundowało Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. Wyróżnienie trafiło do spółdzielni socjalnej "Marzenie".
Poza nagrodami finansowymi co roku przyznawane są również nagrody doradcze, polegające na wielu godzinach profesjonalnego wsparcia biznesowego świadczonego przez pracowników PwC. W tym roku uznanie pracowników PwC znalazły spółdzielnia PANATO oraz ISSA.
Spółdzielnia PANATO zdobyła również uznanie publiczności i bezapelacyjnie zwyciężyła w plebiscycie publiczności, w którym w tym roku zagłosowało ponad 1000 osób.
List do uczestników konkursu wystosował Prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął konkurs swoim patronatem. Prezydent pogratulował finalistom i zwycięzcom oraz powiedział, że wolny rynek nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi na wszystkie wyzwania społeczne, stąd tak ważne jest wspieranie przedsiębiorczości społecznej i solidarność z osobami, które często nie ze swojej winy, są pod różnymi względami wykluczone.
Swoje krótkie przemówienie, w imieniu polskiego parlamentu, wygłosił również obecny na gali poseł Marek Plura. Powiedział on m.in., że ekonomia społeczna ma wysoki priorytet w pracach parlamentu, co - jak ma nadzieję - wkrótce znajdzie potwierdzenie w działaniach legislacyjnych.
Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2013 odbyła się w budynku Muzeum Żydów Polskich. Galę prowadzili wiceprezes FISE Magdalena Huszcza oraz dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Więckiewicz.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.