23 listopada na Kongresie poznaliśmy laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok. Nagrodzone zostały: Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej z Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.
Karina Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli oraz Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oswięcimiu to laureatki VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek. Każda otrzymała 5 tysięcy złotych stypendium, z przeznaczeniem na wybrany przez siebie cel. Laureatki zostały nagrodzone za umiejętność mobilizowania siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i wspierania rozwoju swoich społeczności. Nagrody przyznano w ramach Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok założonego przy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Laureatki odebrały nagrody w czasie Kongresu Bibliotek 23 listopada br.
Historia pierwszej laureatki, Kariny Jaroszewicz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Orli rozpoczyna się w 2014, kiedy nasza tegoroczna laureatka wraca z Irlandii do domu po ukochanej babci, w 3,5 tysięcznej wsi w województwie podlaskim, i podejmuje pracę w lokalnej bibliotece. Dziś jej czytelnicy mówią “bibliotekarz – duszy lekarz”, a mała biblioteka – oprócz miejsca wypożyczania i czytania książek – stała się również kawiarnią, stołówką, dyskoteką, salą koncertową, salą gimnastyczną, kongresem naukowym, placem zabaw dla dzieci i dorosłych, gabinetem plotek, zwierzeń i psychoterapii dla każdego, niezależnie od wieku. Największą dumą naszej laureatki jest utworzony w ramach projektu Link do Przyszłości Lokalny Klub Kodowania. Członkinie klubu to między innymi odważne kobiety po sześdziesiątce, które nie tylko uczą się programowania robotów, ale również podróżują po Polsce eksperymentując np. z drukiem 3D. Również młodsi użytkownicy biblioteki łapią komputerowego bakcyla, np. już czwórka absolwentów klubu kodowania zdecydowała się zdawać na studia informatyczne. I kto mówi, że w małych miejscowościach nic się nie dzieje?
Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie działania naszej drugiej laureatki, Katarzyny Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oswięcimiu, musielibysmy napisać książkę. Wyróżniona przez nas w 2014, dziś pisze o sobie “w końcu jestem w miejscu, w którym chciałam być i czuję wewnętrzny spokój, bo robię to co kocham”. Do naszych serc przemówił zwłaszcza – jakżeby inaczej! - międzypokoleniowy kobiecy projekt pod tytułem Pudełko Czasu, gdzie matki i córki wspólnie odkrywały swoją historię, swoją siłę i marzenia. Zaimponowały nam także wciągnięcie do wspólnych projektów Rad Osiedlowych oraz pomysł na Lokalną Mapę Zasobów. Ale to tylko część dużo większej całości: podejścia opartego na szacunku do ludzi, wiary we własne i wspólne siły oraz gotowości do wzięcia odpowiedzialności za przyszłość swojej społeczności. I kiedy pisze, że “wspólnymi siłami naprawdę można zmieniać świat”, to nie tylko jej wierzymy, ale sami mamy ochotę ruszać do działania!
Kapituła Konkursu im. Olgi Rok przyznała również dwa wyróżnienia, w postaci prezentów od Wydawnictwa Czarne, otrzymały je: Monika Schmeichel-Zarzeczna (Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie), Izabela Putz (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu).
Stypendium im. Olgi Rok
Fundusz im. Olgi Rok istnieje od 2012 roku. W ciągu sześciu edycji konkursu nadesłano 431 zgłoszeń, a nagrodzone bibliotekarki otrzymały łącznie 45.000 zł na spełnienie swoich marzeń. Wśród nich był tomik wierszy, studia podyplomowe, podróż po Irlandii i inne.
Celem Funduszu jest wspieranie rozwoju osobistego kobiet zatrudnionych w bibliotekach oraz wsparcie ich roli jako lokalnych liderek w swoich społecznościach. O stypendium z Funduszu mogą ubiegać się bibliotekarki niezależnie od wieku, wykształcenia czy stażu pracy. Stypendystka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok otrzymane stypendium będzie mogła przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem osobistym.
Operatorem Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Partnerem wspierającym jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.