Fundacja KPMG zaprosiła wszystkie szkoły podstawowe z województw lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego do udziału w nowym programie edukacyjnym Digital Wizards. Do programu zgłosiło się 105 szkół i 1397 uczestników. 14 czerwca 2024 roku w Warszawie odbył się drugi etap, a zarazem finał programu, podczas którego poznaliśmy dziesięcioro laureatek i laureatów.
Digital Wizards to program edukacji cyfrowej, którego głównym celem jest zdobycie przez uczniów nowych umiejętności z trzech obszarów:
- sztucznej inteligencji
- bezpieczeństwa w sieci
- marketingu cyfrowego.
Program ma formę dwuetapowego konkursu wiedzy dla uczniów zainteresowanych informatyką z klas VI, VII i VIII szkół podstawowych z województw lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego.
Podczas całodniowego finału w Warszawie finalistki i finaliści rozwiązali test wiedzy oraz zaprezentowali przed Komisją Ekspertów swoje autorskie projekty z obszarów sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa lub marketingu cyfrowego.
Mikołaj z Mikołajek wyszedł ze swojej prezentacji pewny siebie i z uśmiechem na twarzy. Dyrektorka szkoły podstawowej, do której uczęszcza, zachęciła jego oraz jego kolegę Filipa do udziału w Digital Wizards. Mikołaj nie miał wątpliwości, czy przystąpić do konkursu. Opowiedział nam, że od dawna interesuje się informatyką, a od 3. klasy szkoły podstawowej zajmuje się tworzeniem gier. Zaczynał jako samouk korzystając z nagrań dostępnych na platformie YouTube. Mikołaj na potrzeby konkursu przygotował grę o cyberbezpieczeństwie. – Gra imituje ekran komputera, każdy gracz ma 60 sekund na odpowiednie zabezpieczenie komputera w grze. Żeby uruchomić antywirusa trzeba wejść na pocztę, aby aktywować dwuetapową weryfikację i inne zabezpieczenia. Aby zrobić to perfekcyjnie gracz musi przejść grę przynajmniej kilka razy.
Zapytaliśmy o wrażenia nauczyciela Mikołaja, pana Jana Trzeciakiewicza. – Konkursów organizowanych na tym poziomie po prostu nie ma. Ten konkurs rozwija samodzielność uczniów w zakresie technologiczno-cyfrowym. To wyłącznie ich realizacja i ich pomysły. Taka prezentacja to oczywiście stres dla dziecka, ale przyjemny rodzaj, mobilizujący, każda chwila dzięki temu ma smak. Wystąpienie przed komisją jest dużym przeżyciem, które przygotowuje do wejścia w dorosłe życie, kiedy umiejętności prezentacji i „sprzedaży” swoich pomysłów są niezwykle ważne. Dzisiaj się dowiedziałem, że Filip wpadł na dodatkowy pomysł i podzielił się z jury gadżetami związanymi z naszym miastem – Mikołajkami. Filip prezentację przeprowadził na temat marketingu cyfrowego Mikołajek – sam wymyślił ten temat, ta samodzielność mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła!
Laureatki i laureaci
Podczas Finału Komisja wyłoniła 10 laureatek i laureatów programu, którzy w nagrodę pojadą na obóz naukowy DigiCamp do Władysławowa.
Laureatkami Digital Wizards w 2024 zostały:
Natalia Bieniasz – Zespół Szkół w Łukawcu
Sofia Kulig – Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
Julia Obarek – Szkoła Podstawowa im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Płośnicy
Klara Orłow-Szmatka – Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
Lena Zabłocka – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Miłakowie
Laureatami Digital Wizards w 2024 zostali:
Filip Borys – Szkoła Podstawowa w Mikołajkach
Mikołaj Głowacki – Szkoła Podstawowa w Mikołajkach
Michał Nazarko – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Horyńcu-Zdroju
Stanisław Romanowski – Szkoła Podstawowa im Michała Lengowskiego w Rudzienicach.
Kamil Głuchowicz – Szkoła Podstawowa Nr 37 im. Tadeusza Ferenca w Rzeszowie
– W Fundacji KPMG rozumiemy jak ważne obecnie dla młodych ludzi są kompetencje cyfrowe i dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak licznie wzięli udział w Programie Digital Wizards. W czasie finału uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy o sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie i marketingu cyfrowym. Przedstawili własne projekty, niektóre z tematów szczególnie zapadły mi w pamięć, jak np. zastosowanie AI w hodowli łososi, w komponowaniu muzyki, w medycynie czy filmie. Bardzo ciekawe były także projekty gier o cyberbezpieczeństwie, komiksy, planszówki, prezentację o deep fake’ach. Wymagało to od młodych ludzi wielu przygotowań, ale ich wspierający nauczyciele byli także z nami. Teraz z najlepszą dziesiątką laureatów spotkamy się na letnim obozie naukowym, gdzie będą mogli rozwinąć swoje zainteresowania, wykazać się kreatywnością i przy okazji odpocząć nad morzem – mówi Andrzej Marczak, Prezes Zarządu Fundacji KPMG w Polsce.
Partnerami programu Digital Wizards są Polskie Towarzystwo Informatyczne – Sekcja Informatyki Szkolnej oraz Google Polska. Patronat Honorowy nad programem objęła Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński.
Fundacja KPMG w Polsce od sześciu lat prowadzi autorskie programy i działania wspierające edukację oraz lokalne społeczności. W swoich działaniach promuje talenty wybitnie uzdolnionych dzieci i młodzieży, szczególnie tych zagrożonych ubóstwem. Fundacja współpracuje ze szkołami, uczelniami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, kuratoriami, jednostkami samorządowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi, dla których ważny jest rozwój kompetencji kluczowych dla dzieci i młodzieży.
Więcej informacji na www.digitalwizards.pl oraz www.fundacjakpmg.pl.
Źródło: Fundacja KPMG w Polsce