Stanisław Kmiecik, malujący stopami artysta z Krakowa, został Człowiekiem bez barier 2020. Gala wręczenia nagród odbyła się 3 grudnia 2020 r., w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Nagrodę Specjalną pośmiertnie otrzymał Bartłomiej Skrzyński, wieloletni Rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyznało również cztery wyróżnienia, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę w kategorii Osobowość Internetowa.
– Bardzo gratuluję i dziękuję laureatom, bo to są ludzie, którzy mają miłość, czują, że żyją, potrafią się tym życiem cieszyć, potrafią się wzruszać, bo mają duszę – mówiła Ewa Pawłowska, prezes Integracji. – Mało tego, życie jest ich pasją, mają też w związku z tym misję przekazywania tej radości życia wszystkim, którzy mają chwile zwątpienia.
Swoje przesłanie przekazała także w postaci filmu Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP, która corocznie obejmuje konkurs patronatem honorowym.
– Chcę wyrazić mój podziw i najwyższe uznanie dla państwa hartu ducha, odwagi, determinacji – mówiła. – Są państwo dla nas wszystkich wspaniałym przykładem. Państwa świadectwo jest ogromnie potrzebne, przede wszystkim innym osobom z niepełnosprawnościami, które na co dzień zmagają się z własną słabością i pokonują liczne bariery. Ale nie mniej od nich, państwa świadectwa potrzebują też ludzie w pełni sprawni. Wszyscy bowiem pragniemy dobrych wzorców.
W tym roku, z powodu pandemii, wydarzenie w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się bez udziału publiczności, w ścisłym reżimie sanitarnym. Galę poprowadziła dziennikarka Marta Kielczyk, a oprawę artystyczną zapewniła Agata Zakrzewska.
Stanisław Kmiecik – Człowiek bez barier 2020
Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Stanisław Kmiecik – artysta malarz z Krakowa. Od ponad 30 lat malarstwo jest jego pasją i zawodem. Zaczął w wieku 5 lat, ale dopiero, gdy został przyjęty do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami i dostał stypendium, uwierzył, że będzie zawodowym malarzem. Brak rąk mu w tym nie przeszkadzał.
Dziś jego obrazy znajdują się muzeach i galeriach w kraju i za granicą. Jego prace trafiają na kalendarze i kartki w 76 krajach świata. W Polsce rozpowszechnia je Wydawnictwo AMUN. Stanisław Kmiecik ma za sobą ponad tysiąc pokazów i kilkaset wystaw. Na tym jednak nie koniec jego aktywności.
Stale wystawia, bierze udział w pokazach i regularnie pomaga innym. Wspólnie z żoną Moniką prowadzą spotkania motywacyjne, wspierają finansowo potrzebujących, wspomagają rozwój artystyczny dzieci. Działają poza oficjalnymi strukturami. Nie otrzymują wynagrodzenia za wykłady, spotkania i działania na rzecz innych. Za swoją aktywność artystyczną i społeczną Stanisław Kmiecik został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Nagrody odbiera jednak niechętnie i często o pomoc w tych sytuacjach prosi żonę. Tak było również 3 grudnia w Zamku Królewskim. – Fajnie jest przełamywać stereotypy, fajnie jest przełamywać bariery. Staś robi to doskonale, chociaż jak zwykle nie chce o tym mówić i zawsze do tego wystawia mnie – mówiła z uśmiechem Monika Kmiecik. – On nie gada, on po prostu to robi.
Nagroda specjalna dla Bartłomieja Skrzyńskiego
Pośmiertnie nagrodą specjalną wyróżniono Bartłomieja Skrzyńskiego, zmarłego we wrześniu br. dziennikarza, działacza na rzecz osób z niepełnosprawnością i wieloletniego Rzecznika Prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
– Bartku, to jest nagroda dla Ciebie za Twoją ogromną radość i pasję życia, którymi potrafiłeś obdarzać wszystkich dookoła – mówiła Ewa Pawłowska, przekazując wyróżnienia na ręce Michała Kokota, szwagra Bartłomieja Skrzyńskiego. – Zastanawiam się, na jaki szalony wpadliście razem z Piotrem w tych niebiańskich przestworzach – dodała, nawiązując do wieloletniej przyjaźni „Skrzyni” z jej mężem, Piotrem Pawłowskim.
Nagrody użytkowników portalu Niepelnosprawni.pl
Podczas Gali w Zamku Królewskim wręczono też statuetki zwycięzcom dwóch plebiscytów, przeprowadzonych na portalu Niepelnosprawni.pl.
Tegoroczną Osobowością Internetową została Katarzyna Wolińska, którą na Instagramie obserwuje ponad 51 tys. osób. Otrzymała 1138 głosów, drugie miejsce w głosowaniu zajęła Katarzyna Śmiałek.
Katarzyna Wolińska zajęła także drugie miejsce w głosowaniu na Nagrodę Publiczności. Łącznie użytkownicy portalu Niepelnosprawni.pl oddali niemal 17 tys. głosów, spośród których najwięcej, ponad 8 tys., dostał Michał Milka, pierwszy w Polsce urzędnik z zespołem Downa, znany szerszej publiczności z programu „Down the road. Zespół w trasie”.
– Idźmy w stronę miłości, razem! – powiedział, odbierając statuetkę.
Wyróżnienia
Kapituła przyznała też cztery wyróżnienia. Otrzymali je:
- Dominika Kasińska, którą Polacy również mogli poznać dzięki programowi „Down the road”,
- Paulina Woźniak, utytułowana pływaczka, która wspierała rodaków podczas pandemii serią filmików pomagających utrzymać tężyznę fizyczną,
- Wojtek Sawicki, znany ze swojej działalności jako DJ Carpigiani, a także prowadzący instagramowy kanał Life on Wheelz,
- Patryk Grab, mieszkający w domu pomocy społecznej społecznik, dziennikarz, posiadacz kolekcji ponad 3000 szalików piłkarskich.
– Ta nagroda zmotywuje mnie do dalszego działania, będzie dawała kopa – powiedział, odbierając wyróżnienie, Patryk Grab.
18 lat Konkursu
Celem Konkursu jest nagradzanie osób z niepełnosprawnościami, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Konkurs pokazuje, że niepełnosprawność nie musi określać ludzi, odbierać im marzeń, kojarzyć się z biernością, nieszczęściem i wykluczeniem – osoba z niepełnosprawnością może wieść dobre i szczęśliwe życie. Konkurs „Człowiek bez barier” 18 lat temu zainicjował śp. Piotr Pawłowski, prezes Integracji.
Źródło: Fundacja Integracja