To będzie długi, wieloodcinkowy serial. Sporo emocji i różnorodni bohaterowie. Pierwszy sezon mamy już za sobą, ale jednak - wbrew serialowej logice – mamy nadzieję, że kolejne będą mniej obfite w zwroty akcji. Znajdźcie więc czas na wypowiedź w sprawie kształtu Funduszu Aktywni Obywatele.
Sezon pierwszy
Operatorem Funduszu Aktywni Obywatele (Active Citizens Fund-National), który jest finansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zostało konsorcjum trzech organizacji – Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich oraz Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Wyboru tego dokonano w otwartym konkursie ofert ogłoszonym w imieniu Państw-Darczyńców (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii) przez Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli.
To mamy już za sobą.
Sezon drugi
Musimy teraz nadrobić stracony czas, bo organizacje społeczne od dawna czekają na wsparcie swoich działań także z tego źródła. Zrobimy, co w naszej mocy, by bez zbędnej zwłoki przechodzić przez kolejne etapy poprzedzające ogłoszenie pierwszego konkursu dotacyjnego, który wstępnie zaplanowaliśmy na jesień 2019 roku.
Drugim sezonem – i to jednym z najważniejszych – jest przeprowadzenie otwartych konsultacji dotyczących kształtu Funduszu.
Oczywiście, aplikując na funkcję operatora (podobnie jak nasi konkurenci), musieliśmy przedstawić pomysły dotyczące sposobu organizacji całego przedsięwzięcia, a one musiały korespondować z oczekiwaniami sformułowanymi wcześniej przez Państwa-Darczyńców – wpisywać się w określone przez nich ramy dotyczące między innymi obszarów wsparcia. Sformułowane przez nas propozycje bazowały na naszym rozeznaniu i doświadczeniu dotyczącym sytuacji w Polsce oraz wiedzy na temat oczekiwań i potencjału środowiska organizacji społecznych.
W ramach Funduszu planujemy 4 ścieżki wsparcia:
- zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne i działania społeczne;
- ochrona praw człowieka i zapobieganie dyskryminacji;
- upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem;
- rozwój instytucjonalny i zwiększenie stabilności organizacji społecznych.
W przygotowanym przez nas Materiale do dyskusji dla każdej z nich zaproponowaliśmy listę wyzwań, a także bardzo wstępną propozycję typów działań, jakie, jak sądzimy, mogą stanowić skuteczną na te wyzwania odpowiedź.
Teraz, w procesie szerokich konsultacji, chcemy poznać przede wszystkim Wasze opinie na temat tych propozycji i ewentualnie uzupełnić je o nowe.
Jesteśmy przekonani, że to ważny moment – zwłaszcza dla tych organizacji, które rozważają startowanie w konkursach ogłaszanych w ramach Funduszu. Bardzo więc namawiamy do tego, aby przyjrzeć się naszym propozycjom i odnieść się do nich, bo w oparciu o wyniki konsultacji przygotujemy ostateczny kształt programu.
Jak można to zrobić?
- wypełniając ankietę on-line, dostępną do 8 stycznia na stronie www.konsultacje.aktywniobywatele.org.pl
- zgłaszając chęć uczestnictwa w głównym spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 17 stycznia 2019 w Warszawie. Co do zasady uczestnicy spotkania zostaną wylosowani spośród osób, które wypełnią pierwszą część ankiety on-line.
- zgłaszając chęć uczestnictwa w spotkaniu tematycznym wokół wybranych wątków Funduszu lub w gronie organizacji o podobnym profilu działania – zgłoszenia od organizacji zainteresowanych taką formą konsultacji przyjmujemy do 10 stycznia 2019.
Opis przebiegu konsultacji i Materiał do dyskusji znajdziecie tutaj: https://www.konsultacje.aktywniobywatele.org.pl
Staramy się, by zaproszenie do konsultacji dotarło do możliwie szerokiego grona organizacji. Bardzo zależy nam tym, żeby nie zamknąć się w swojej bańce. Zwracamy się więc do organizacji o różnych wrażliwościach, obszarze działania, doświadczeniu, wielkości, lokalizacji.
Chcemy, żeby działanie Funduszu przyczyniało się raczej do łączenia środowiska pozarządowego wokół wspólnych wartości, a nie było impulsem do jego dalszych podziałów.
Wpłyńcie na fabułę serialu
Chcemy też zachęcić uczestników i uczestniczki do tego, by tym razem raczej unikać tradycyjnego podejścia do konsultacji, to znaczy upewniania się tylko – z wykorzystaniem przycisków CTRL i F, czy obszar, którym się zajmują, jest uwzględniony.
Spójrzcie, prosimy, na zaproponowany Materiał do dyskusji całościowo. Podpowiedzcie nam, które wątki są teraz i w kolejnych latach najważniejsze, gdzie istnieje prawdziwa szansa na realną zmianę, co jest możliwe do zrobienia przy wykorzystaniu tak specyficznego narzędzia jak fundusz i przyznawane w jego ramach dotacje.
Zdajemy sobie sprawę, że nasza prośba konkuruje z wieloma innymi sprawami rodzinnymi i zawodowymi, które tradycyjnie pojawiają się o tej porze roku. Ciągle jednak liczymy, że znajdziecie czas na to, żeby odnieść się do naszych wstępnych propozycji. Warto.
Dzięki temu trzeci i kolejne sezony tego serialu mogą być lepsze…
Jakub Wygnański – socjolog, stypendysta Yale University, działacz i założyciel kilku organizacji pozarządowych. Działacz „Solidarności” i Komitetów Obywatelskich. Obecnie prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.