Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że ruszył czwarty etap kampanii promocyjnej „Na tropie funduszy” poświęcony Programowi Kapitał Ludzki. Skierowana jest ona przede wszystkim do potencjalnych uczestników projektów. Jej cel to promocja źródeł informacji o Europejskim Funduszu Społecznym. Kampania potrwa do 31 stycznia 2011 r.
1. Kto może być uczestnikiem projektu?
Program Kapitał Ludzki skierowany jest do wszystkich, ale są grupy społeczne, do których pomoc jest kierowana w szczególny sposób, należą do nich:
- ludzie młodzi (do 25 roku życia), którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji i mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia,
- osoby po 50 roku życia,
- kobiety,
- bezrobotni (szczególnie ci mieszkający na obszarach wiejskich),
- osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej,
- niepełnosprawni,
- bezdomni,
- osoby opuszczające zakłady karne,
- osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków,
- uchodźcy,
- młodzież sprawiająca kłopoty wychowawcze,
- przedstawiciele mniejszości dyskryminowani ze względu na płeć, wyznanie, język, rasę itp.,
- przedsiębiorcy i pracownicy przedsiębiorstw,
- osoby chcące rozpocząć działalność gospodarczą,
- osoby chcące stworzyć przedsiębiorstwa ekonomii społecznej,
- osoby pracujące zainteresowane podwyższaniem kwalifikacji zawodowych,
- uczelnie wyższe, pracownicy naukowi, doktoranci, studenci i absolwenci uczelni,
- członkowie związków zawodowych i organizacji pracodawców,
- kadra medyczna,
- dzieci w wieku 3–5 lat,
- uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych,
- uczniowie szkół i placówek kształcenia zawodowego,
- nauczyciele i kadra oświatowa,
- osoby dorosłe w wieku 25–64 lata zainteresowane dokształcaniem,
- pracownicy urzędów administracji publicznej rządowej i samorządowej.
2. Jaką pomoc oferuje Europejski Fundusz Społeczny?
W ramach EFS wspierane są następujące obszary:
- zatrudnienie,
- edukacja,
- integracja społeczna,
- rozwój potencjału pracowników i przedsiębiorstw,
- budowa sprawnej i skutecznej administracji publicznej.
3. Co zrobić, żeby skorzystać ze wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego?
Ze wsparcia EFS można skorzystać tylko biorąc udział w projekcie. Dlatego kluczem do zostania uczestnikiem projektu jest znalezienie projektu dla siebie.
W jakiego typu projektach można wziąć udział m.in.:
- szkolenia,
- kursy,
- staże,
- warsztaty,
- przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- elastyczne formy zatrudnienia i organizacji pracy,
- poradnictwo i doradztwo.
4. Kto, co, gdzie?
Znalezienie projektu dla siebie nie jest takie trudne. Najważniejsze to się nie zrażać i pamiętać o tym, że aby zostać uczestnikiem projektu nie trzeba orientować się we wszystkich dokumentach i procedurach, a jedynie umieć znaleźć projekt dla siebie. Jak to zrobić?
- Skontaktować się bezpośrednio z jednym z punktów informacyjnych prowadzonych przez instytucje zaangażowane w realizacje Programu, których dane teleadresowe znajdują się tutaj: Lista punktów informacyjnych, określić swoją sytuację i poprosić o informację, z jakich form pomocy można skorzystać, a także zapytać o aktualnie realizowane projekty.
- Niektóre z Instytucji Pośredniczących prowadzą na swoich stronach wyszukiwarki lub bazy aktualnie realizowanych projektów.
- Ewentualnie zadzwonić na główną infolinię EFS pod numer: 0 801 337 801 lub napisać wiadomość na adres mailowy: pokl@cpe.gov.pl.
- Wkrótce zostanie uruchomione nowe narzędzie internetowe Mapa projektów EFS pod adresem: www.projekty.efs.gov.pl, gdzie będzie można znaleźć informacje o wszystkich realizowanych w danym momencie projektach PO KL. Mapa projektów EFS jest wyszukiwarką, w której po określeniu kryteriów będzie można w prosty sposób dotrzeć do projektów, które nas interesują.
- Często projektodawcy, szczególnie w ramach projektów szkoleniowych sami prowadzą działania informacyjno–promocyjne, mające na celu zachęcenie uczestników do wzięcia udziału w realizowanych przez nich projektach. Ogłoszenia o prowadzonej rekrutacji znaleźć można w prasie ogólnopolskiej lub lokalnej, a także na stronach internetowych związanych z tematyką projektu.
Po znalezieniu odpowiedniego projektu następny krok to skontaktowanie się z projektodawcą i sprawdzenie, czy w ramach projektu prowadzona jest obecnie rekrutacja i jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w projekcie. Często projektodawcy bardzo precyzyjnie określają jakie wymogi muszą spełnić potencjalni uczestnicy, np. być w odpowiednim wieku (25 – lub 50+), mieć status bezrobotnego, wykształcenie średnie itp.
Zapraszamy do szukania projektów!