Znaczenie poczucia własnej wartości oraz siedem strategii na jej poprawę
Czym jest poczucie własnej wartości?
Psycholog Radom
Poczucie własnej wartości odnosi się do ogólnej oceny jednostki i postrzegania własnej wartości. Obejmuje myśli, przekonania i uczucia danej osoby na swój temat, w tym jej możliwości, osiągnięcia i deficyty.
Zdrowe poczucie własnej wartości jest istotnym elementem ogólnego dobrostanu psychicznego i emocjonalnego. Jest to fundament, na którym budujemy zdrowe relacje, realizujemy nasze cele i radzimy sobie z wyzwaniami codziennego życia. Na samoocenę wpływa wiele czynników, w tym doświadczenia z dzieciństwa, relacje i osobiste osiągnięcia. Negatywne doświadczenia, takie jak doświadczenie zaniedbania, przemocy czy molestowania, mogą przyczyniać się do niskiej samooceny, podczas gdy pozytywne doświadczenia, takie jak zachęta i uznanie, mogą sprzyjać zdrowemu poczuciu własnej wartości.
Niska samoocena może wpływać na różne aspekty życia jednostki, a jej wpływ można dostrzec w wielu obszarach, takich jak praca, szkoła lub relacje z bliskimi.
O samoocenę warto jest odpowiednio zadbać, tak jak dba się o inne aspekty zdrowotne człowieka.
Dlatego poniżej przedstawiam siedem prostych i skutecznych sposobów na poprawę poczucia własnej wartości:
Praktykuj współczucie dla siebie. Współczucie dla siebie polega na traktowaniu siebie z życzliwością, troską i zrozumieniem. Oznacza to przyznanie się do swoich błędów i niedociągnięć bez bycia dla siebie zbyt surowym. Zamiast samokrytyki staraj się okazywać sobie życzliwość i empatię.
Zadbaj o siebie. Dobra jakość snu, dieta oraz ruch są niezbędne do utrzymania równowagi nie tylko fizycznej, ale i emocjonalnej. Dbanie o siebie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji, lęku i innych problemów zdrowia psychicznego, co także może mieć wpływ na poczucie wartości.
Używaj pozytywnego dialogu wewnętrznego. To jak ze sobą rozmawiasz, ma znaczący wpływ na naszą samoocenę. Pozytywna rozmowa ze sobą polega na zastąpieniu negatywnej rozmowy z samym sobą pozytywnymi afirmacjami. Oznacza to używanie miłych i zachęcających słów do opisania siebie i swoich umiejętności. Pozytywny dialog wewnętrzny można praktykować jak każdą inną umiejętność.
Świętuj osiągnięcia. Celebrowanie małych osiągnięć może pomóc w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Poświęć trochę czasu, aby docenić swoje osiągnięcia i być dumnym z tego, co osiągnąłeś.
Wyznaczaj realistyczne cele. Wyznaczanie osiągalnych celów i praca nad nimi może pomóc w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Zacznij od małych, możliwych do osiągnięcia celów i stopniowo zwiększaj poziom trudności.
Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Ludzie, którymi się otaczamy, mogą mieć znaczący wpływ na naszą samoocenę. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają, dodają otuchy i pozytywnie stymulują.
Angażuj się w zajęcia, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Angażowanie się w zajęcia, które sprawiają, że czujesz się dobrze, może zwiększyć poczucie własnej wartości. Obejmuje to hobby, ćwiczenia i spędzanie czasu z bliskimi.
Ważne jest, aby pamiętać, że dbanie o siebie nie jest egoizmem. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Kiedy dbamy o siebie, jesteśmy w stanie lepiej pokazywać się innym w naszym życiu. Jesteśmy bardziej obecni, bardziej zaangażowani i zdolni do dawania i otrzymywania miłości. Poprawa poczucia własnej wartości wymaga czasu i wysiłku, ale przy zastosowaniu odpowiednich strategii możliwe jest zbudowanie zdrowego poczucia własnej wartości i pewności siebie.
Podróż w kierunku zdrowego poczucia własnej wartości to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Rozwijanie pozytywnego obrazu siebie, kultywowanie miłość do siebie i akceptacja oraz prowadzenie bardziej satysfakcjonującego życie wiąże się bowiem ze zmianą utrwalonego przez lata sposobu myślenia o sobie. Powyższe wskazówki z pewnością wam w tym pomogą.
Autor: Tomasz Hulla psycholog zarządzania, coach ACC ICF, doradca zawodowy.