Na platformie X trwa oznaczanie Premiera Donalda Tuska. Polska ma decydować razem z państwami członkowskimi UE ws. rozporządzenia dot. odbudowy zasobów przyrodniczych, reform Wspólnej Polityki Rolnej i Celu Klimatycznego UE do 2040. Posiedzenia szefów państw i ministerstw w ramach Rady UE, Rady ds. Środowiska, Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa już od 25 marca. Doniesienia są jasne: Premier Tusk ma powiedzieć “NIE” dla elementów Zielonego Ładu.
Rok 2019
Rok 2019, Donald Tusk ówczesny Przewodniczący Rady Europejskiej w wystąpieniu na Szczycie ONZ w ramach działań na rzecz klimatu mówił:
“Patrząc w przyszłość, wiemy, że Europa musi iść dalej i szybciej. Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawi Europejski Zielony Ład w ciągu pierwszych stu dni urzędowania. Zasugerowała również wzmocnienie unijnego celu redukcji emisji do 2030 r. do 50% lub nawet 55% w odpowiedzialny sposób.
Na początku przyszłego roku Unia Europejska przedstawi naszym międzynarodowym partnerom ambitną długoterminową strategię. Jestem przekonany, że Europa wygra wyścig, aby stać się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu. Cel UE, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 r., został już zatwierdzony przez zdecydowaną większość naszych państw członkowskich. Osobiście powiedziałbym, że to tylko kwestia czasu, zanim wszystkie kraje UE podpiszą się pod tym celem.”
10 listopada 2023. Umowa koalicyjna KO, PSL, Polski 2050, Lewicy
Zapisy umowy jasno odnoszą się do ochrony przyrody, środowiska i działań na rzecz klimatu:
“Przyspieszający kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalnym faktem, podobnie jak to, iż to działania człowieka są jego główną przyczyną. Będziemy zgodnie współpracować na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ograniczenia ich wpływu na życie mieszkańców Polski.
Strony Koalicji podejmą zdecydowane działania na rzecz poprawy poziomu ochrony polskich lasów, rzek i powietrza. Środowisko naturalne to nasze dziedzictwo, które musimy przekazać kolejnym pokoleniom.
Koalicja opowiada się za rozwojem polskiego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego, jako kluczowego dla bezpieczeństwa żywnościowego i pełniącego ważną funkcję społeczną, gospodarczą i środowiskową“.
Marzec 2024
Donald Tusk zapowiada, że zagłosuje przeciwko przyjęciu Rozporządzenia dot. odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law), pomimo:
a) opinii kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska;
b) badań naukowych, alarmów środowiska naukowego;
c) wcześniejszych obietnic, wypowiedzi, stanowisk;
d) postępujących ryzyk w obszarze środowiska, prawa do życia w czystym środowisku, dostępu do zdrowej żywności.
W tym samym czasie omawiane są na szczeblu politycznym derogacje w ramach środowiskowych zapisów Wspólnej Polityki Rolnej.
Green REV Institute przedstawia petycję do Prezesa Rady Ministrów, stając w obronie zagrożonych zapisów środowiskowych - Wspólnej Polityki Rolnej, Nature Restoration Law. To kolejny raz kiedy od marca 2022 r. czyli słynnej deklaracji wersalskiej przyjętej po wybuchu agresji Rosji na Ukrainę wzywamy polityków i polityczki do obrony Zielonego Ładu. Od września 2023 r. Komisja Europejska i Unia wycofują się z deklaracji i legislacji dla planety, ludzi, zwierząt, bezkrytycznie wspierając przemysł i wielkich graczy na rynku żywności i gospodarki. Odejście od zrównoważonego systemu żywnościowego, przeglądu na rzecz dobrostanu zwierząt, rezygnacja z rozporządzenia dot. zmniejszenia stosowania pestycydów, środków ochrony roślin, kontynuacja finansowania promocji mięsa i nabiału, osłabianie zapisów dyrektywy ws. emisji przemysłowych, Nature Restoration Law…. to długa lista zmian, których brak odczujemy my - obywatele, młodzież, osoby starsze, osoby w kryzysie migracji, zagrożone ubóstwem żywnościowym i energetycznym, rolnicy i rolniczki. Beneficjentami sprzeciwu wobec transformacji nie są rolnicy i rolniczki, jest przemysł i korporacje, które mogą dalej robić business as usual. Cenę zapłacimy my, koszty poniosą grupy najmniej zamożne, najmniej wpływowe, te, którym zależy na prawie do życia w czystym środowisku i do zdrowej żywności.
Źródło: Green REV Institute