Zmiany w kpa z perspektywy NGO. Środki odwoławcze i przyspieszenie postępowań
1 czerwca 2017 r. weszła w życie duża zmiana Kodeksu postępowania administracyjnego. To główny akt regulujący sposób działania administracji publicznej, ważny również dla organizacji pozarządowych, które współpracują, ale też spierają się z urzędnikami. Nowe przepisy kpa dają NGO nadzieję na szybsze załatwianie spraw w urzędach.
Długość postępowań należy do największych bolączek aparatu administracyjnego. Zasadniczo organ (np. burmistrz lub starosta) ma miesiąc na załatwienie sprawy, ale bardzo często termin ten jest wydłużany. Brakowało środka zdyscyplinowania organów.
Przyczyną wydłużania postępowań była też dwuinstancyjność na etapie przedsądowym. Sprawę musiał rozstrzygnąć organ wyższego stopnia, zanim strona mogła wnieść skargę do sądu. Np. organizacja pozarządowa, niezadowolona z decyzji wojewody, odwoływała się do właściwego ministra.
Rozwiązanie to nie zdało egzaminu w praktyce. Niewielki odsetek decyzji był zmieniany przez organ wyższego stopnia. Jeżeli już tak się działo to najczęściej decyzja miała formę odesłania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.
Ustawodawca zauważył te mankamenty i w nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (kpa) wprowadził instytucje mające im przeciwdziałać.
W tekście omówione zostaną:
- prawo do ponaglenia,
- rezygnacja z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy,
- zrzeczenie się odwołania,
- żądanie wydania decyzji rozstrzygającej sprawę w II instancji bez wydawania decyzji kasatoryjnej.
Opisane zmiany zasadniczo dotyczą postępowań wszczętych po 1 czerwca 2017 r.
Prawo do ponaglenia
Organy administracji publicznej mają obowiązek załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Artykuł 35. kpa wskazuje, że załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Pamiętajmy, że ponaglenie trzeba uzasadnić (art. 37. § 2. kpa). To strona musi wskazać, dlaczego uważa, że organ naruszył swoje obowiązki. Im bardziej wyczerpujące uzasadnienie tym większa szansa, że ponaglenie zostanie uwzględnione, a sprawa zakończona.
Rezygnacja z wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy
Ma to dwojakie znaczenie. Po pierwsze jeżeli organizacja pozarządowa nie wierzy, że organ przychyli się do jej argumentów, skraca czas na ostateczne rozstrzygnięcie, które jest w gestii niezależnego od organu sądu. Po drugie na wniesienie wniosku o ponowne rozpatrzenie jest 14 dni, a skargi do sądu 30. W sytuacjach wymagających zastanowienia i czasu te dodatkowe dwa tygodnie mogą okazać się bezcenne.
Pominięcie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy nie może mieć dla nas negatywnych konsekwencji. To znaczy sąd nie może powiedzieć, że należało najpierw wnieść wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Rezygnacja z niego jest prawem strony, z którego może ona skorzystać lub nie.
Zrzeczenie się odwołania
Żądanie wydania decyzji rozstrzygającej sprawę w II instancji bez wydawania decyzji kasatoryjnej
Zasadniczo po wniesieniu odwołania organ wyższego stopnia powinien ostatecznie rozstrzygnąć sprawę. W praktyce jednak, jeżeli stwierdził naruszenie przepisów postępowania, najczęściej uchylał decyzje i przekazywał ją do ponownego rozpoznania. Taka decyzja nazywana jest decyzją kasatoryjną.
W przypadku gdy błąd dotyczy naruszenia przepisów prawa materialnego, na przykład błędnej wykładni przepisów, organ odwoławczy określa także wytyczne w zakresie wykładni tych przepisów. Niemniej jednak decyzję kasatoryjną można wydać tylko wówczas, gdy jednocześnie nastąpiło naruszenie przepisów postępowania. Sama błędna wykładnia nie uprawnia do wydania decyzji kasatoryjnej. Gdyby się tak stało NGO ma dużą szansę, że sąd administracyjny uwzględni jej sprzeciw.
Podsumowanie
- W przypadku bezczynności organu czyli przekroczenia terminów do załatwienie sprawy przysługuje stronie prawo do ponaglenia.
- Prawo do ponaglenia przysługuje też kiedy organ działa przewlekle, to znaczy bez uzasadnienia przedłuża czas na wydanie decyzji.
- Można zrzec się prawa do ponownego rozpatrzenia sprawy przez ten sam organ i złożyć skargę bezpośrednio do sądu. Swojej decyzji trzeba uzasadniać.
- Chcąc przyspieszyć wejście w życie decyzji można zrzec się prawa do odwołania. Decyzja będzie skuteczna natychmiast.
- Można zażądać wyjaśnienia wszystkich istotnych okoliczności i rozstrzygnięcia sprawy przez organ drugiego stopnia w postępowaniu odwoławczym.
-
Jeżeli organ drugiego stopnia uzna, że jednak przekaże sprawę do ponownego rozpoznania, można złożyć sprzeciw od tej decyzji, który jest rozpatrywany przez sąd.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23