Każda zmiana, która zachodzi w stowarzyszeniu czy fundacji, powinna być w jakiś sposób udokumentowana, np. za pomocą protokołów, uchwał czy oświadczeń składanych przez właściwe osoby. Wiele z tych zmian musi być zgłoszonych do sądu rejestrowego.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Krajowy Rejestr Sądowy to sąd rejestrowy, w którym stowarzyszenia i fundacje uzyskują (poprzez rejestrację ) osobowość prawną. Do sądu tego należy też zgłaszać niektóre zmiany, które zaszły w organizacji. Ich zakres jest dość szeroki. Do najważniejszych należą:
- zmiana nazwy organizacji
- zmiana statutu (tj. zmiana jakichkolwiek zapisów w statucie)
- zmiana adresu siedziby
- zmiany osobowe w zarządzie i organie nadzoru (czyli najczęściej: komisji rewizyjnej lub w radzie fundacji) i zmiana sposobu reprezentacji (który jest zapisany w statucie)
- powołanie jednostek terenowych (oddziałów)
- rozpoczęcie lub zakończenie działalności gospodarczej
- likwidacja organizacji.
Zmiany, zgodnie z art. 22 ustawy o krajowym rejestrze sądowym, należy zgłaszać w ciągu 7 dni od daty wydarzenia, które powoduje konieczność zgłoszenia zmiany.
Odpowiadając na pytanie
Na początek trzeba się upewnić, czy w opisywanym przypadku nie będzie jednak konieczności uzupełnienia składu zarządu. Może się okazać, że chociaż liczba członków zarządu jest określona widełkowo (np. od 3 do 5), to w statucie są konkretnie wskazane funkcje poszczególnych członków (przykładowo: prezes, I wiceprezes, II wiceprezes, skarbnik). Jeśli brakuje osoby, która pełniłaby wymienioną w statucie funkcję, dokooptowanie (czyli dobranie kogoś do zarządu w celu jego powiększenia) będzie konieczne.
Odrębną kwestią jest to, czy pozostali członkowie zarządu wyrażają zgodę na zmniejszenie jego składu. Wpłynie to na pewno na większe obłożenie pracą.
Jednak nawet jeśli faktycznie nie ma konieczności uzupełnienia składu zarządu i jest zgoda reszty członków na taki stan rzeczy, i tak zmianę do KRS trzeba zgłosić. Władze organizacji mają na to 7 dni.
Zgłoszenie do KRS będzie polegać na złożeniu:
- formularza KRS - Z20 (formularz główny, obowiązkowy, służący do identyfikacji organizacji) wraz z załącznikiem KRS – ZK ( w którym trzeba będzie podać dane osoby, która jest wykreślana),
- dokumentów potwierdzających zmianę (czyli rezygnacji członka zarządu, być może uchwały o przyjęciu rezygnacji, w zależności od sposobu działania organizacji),
Formularze i dokumenty należy złożyć w jednym egzemplarzu. Jeżeli organizacja ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, stosuje się tzw. zasadę jednego okienka i dodatkowo załącza formularze aktualizacyjne do innych urzędów (RG-1, NIP-2, odpowiedni formularz do ZUS-u). Warto przy tym pamiętać, że członkowie zarządu organizacji prowadzącej działanośc gospodarcza sa zobowiązani do złożenia wzoru podpisu - potwierdzonego notarialnie lub osobiście w sądzie.
UWAGA!
Dokumenty, które są świadectwem zmian – a więc protokoły, uchwały czy oświadczenia – powinny być oryginałami i należy je przechowywać zarówno na wypadek ewentualnej kontroli, jak i dla obecnych i przyszłych władz organizacji. Do sądu także składamy oryginały, dlatego najlepiej od razu stworzyć je w dwóch egzemplarzach, a jeśli to niemożliwe, kopię potwierdzić za zgodność z oryginałem u notariusza.
Podstawa prawna:
- Ustawa o krajowym rejestrze sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1203)
- Jeżeli przepis szczególny nakazuje zgłoszenie określonych danych sądowi rejestrowemu lub wpisanie ich do Rejestru, a dane te nie podlegają według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu Rejestru, dokumenty zawierające te dane oraz dokumenty wymienione w art. 47a ust. 2 składa się do akt rejestrowych.
1) wniosek o wpis albo zmianę wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);
2) zgłoszenie płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
3) zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne, o którym mowa w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2012 r. poz. 1314 oraz z 2013 r. poz. 2) wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego pod rygorem zwrotu wniosku.
- Rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach z dnia 30 listopada 2011 r.
- Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 594 z późn. zm.)
Art. 55.
Opłatę stałą w kwocie 250 złotych pobiera się od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców.
Art. 56.
Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się od wniosku o:
- dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców;
Art. 103.
Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.
Art. 104.
- Innym organizacjom społecznym, których zadanie nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych w ich własnych sprawach prowadzonych w związku z działalnością społeczną, naukową, oświatową, kulturalną, sportową, dobroczynną, samopomocową, w zakresie ochrony konsumenta, ochrony środowiska i opieki społecznej. Przyznając zwolnienie od kosztów sądowych, sąd uwzględnia przede wszystkim statutowe cele działalności danej organizacji i możliwości oraz potrzeby realizacji tych celów na drodze postępowania cywilnego.
- Statut organizacji
Źródło: inf. własna (ngo.pl)