Zmiana ustawy o systemie oświaty bez realnych konsultacji ze stroną społeczną
Zaskoczyło nas tempo prac nad zmianami ustawy w systemie oświaty. Informacja o posiedzeniu komisji pojawiła się kilkanaście godzin przed rozpoczęciem spotkania, wniosek o wysłuchanie publiczne – odrzucony, opinia merytoryczna fundacji „Przestrzeń dla edukacji” nie została opublikowana.
Złożona przez nas 14 grudnia 2015 r. opinia do projektu zmian w systemie oświaty nie trafiła do oficjalnego rejestru sejmowego. Mamy potwierdzenie jej złożenia, ale urzędnik odpowiedzialny za opublikowanie dokumentu poinformował nas, że nie otrzymał jej z gabinetu Marszałka. Jesteśmy ciekawi jakie było merytoryczne uzasadnienie „utajnienia” tej opinii.
Dla nas jako pedagogów jest to oburzające, bo reforma ustawy o systemie oświaty realizuje się pod hasłem "dobra dzieci". Niestety, proponowane rozwiązania mają z troską o dziecko niewiele wspólnego.
Poniżej zamieszczamy szczegółowy opis naszej próby zabrania głosu w dyskusji o zmianach oświatowych:
- 2 grudnia 2015 r. składamy do MEN pismo z wnioskiem o konsultacje społeczne do zapowiedzianych zmian w systemie oświaty.
- 9 grudnia 2015 r. tekst proponowanej zmiany ustawy o systemie oświaty pojawia się na stronie Sejmu RP.
- 11 grudnia 2015 r. w Wydziale Prezydialnym Gabinetu Marszałka uzyskujemy następujące informacje: Marszałek ogłosił konsultacje do projektu, projekt został wysłany do związków zawodowych, nie został wysłany do żadnej organizacji pozarządowej, wszystkie napływające opinie będą publikowane jako załącznik do druku sejmowego nr 106.
- 14 grudnia 2015 r. składamy w MEN i u Marszałka Sejmu opinię merytoryczną, dotyczącą proponowanych zmian. Naszą opinię wysłaliśmy także bezpośrednio do posłów zasiadających w Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży.
- 14 grudnia 2015 r. odpisuje nam minister Zalewska, informując, że „szerokie konsultacje już trwają” i że „brane są pod uwagę spotkania z innymi grupami, ponieważ zależy mi (minister) na wielostronnych dyskusjach i merytorycznym namyśle”. W piśmie wymienione są – w kontekście konsultacji – dwa związki zawodowe i organ doradczy MEN.
- 22 grudnia 2015 r. przedstawiona przez nas opinia nie znalazła się w załączniku do druku sejmowego 106 (są tam natomiast dwie opinie z datą późniejszą niż nasza – ZNP i ZPP). Pracownik odpowiedzialny za druki sejmowe poinformował nas, że nie dostał z gabinetu Marszałka takiej opinii do opublikowania.
- 22 grudnia 2015 r. ustawa miała pierwsze czytanie w komisji. Posłowie otrzymali tylko dwie zarejestrowane opinie do projektu, wniosek o wysłuchanie publiczne został odrzucony, ustawa została skierowana do dalszych prac.
Jak więc mają się „wielostronne dyskusje” zapowiadane w mediach do ewidentnego zignorowania głosu strony społecznej i braku dyskusji merytorycznej w czasie pracy w komisji?