Za nami już VII święto pozarządówki, na którym również Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) było gospodarzem. Tym razem przygotowaliśmy panel dyskusyjny wspólnie z naszymi partnerami czyli przedstawicielkami i przedstawicielami Regionalnego Panelu Ekspertów - od maja 2014 włączamy się w prace dotyczące wypracowania Rekomendacji z Dolnego Śląska dla Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Nasz temat to: "Zmiana pokoleniowa – nowe przywództwo w III sektorze: skąd i jak wprowadzać nowych lub młodych oraz jak czerpać od doświadczonych". Zainteresowanych na sali nie brakowało, bo ok. 50 osób uczestniczyło w naszym panelu dyskusyjnym w czterech grupach:
- Ludzie w organizacjach – grupa dyskusyjna prowadzona przez Grzegorza Tymoszyka z Fundacji Umbrella i Annę Gużdę z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
- Wizerunek organizacji i sektora – grupa dyskusyjna prowadzona przez Dorotę Goetz z Lokalnej Grupy Działania
- Współpraca wewnątrz sektora – grupa dyskusyjna prowadzona przez Roberta Obaza ze Stowarzyszenia Goduszyn;
- Finanse w organizacjach – grupa dyskusyjna prowadzona przez Teresę Ziegler z Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego i Jolantę Sałek ze Stowarzyszenia 3. Wieku
Każdy uczestnik naszego panelu miał zostawić swój głos na ścianie naszych rekomendacji przyklejając zieloną kartkę jako swój głos „zgadzam się” oraz różową kartkę – „mam swój/odmienny głos, inny pogląd, chcę podyskutować na ten temat”. Dzięki temu udało się zebrać kilka wartościowych wątków, o które oczywiście uzupełniamy nasze dolnośląskie rekomendacje.
Zaznaczono tematy budzące najwięcej emocji:
– wzrost liczby stałych członków w organizacjach – osób biorących współodpowiedzialność za los organizacji;
– zwiększenie skali oraz jakości przygotowania dzieci i młodzieży do aktywności w NGO;
– zwiększenie skali i częstotliwości wymiany władz w organizacjach;
– wzrost liczby następców – przeciwdziałanie upadkowi organizacji po odejściu lidera/ki.
Z drugiej strony zebraliśmy nieco mniej, bo 30 „zielonych” głosów – tych popierających nasze rekomendacje w obszarze LUDZIE W ORGANIZACJACH, które dotyczyły głównie:
– zadbania o niewykluczanie członków z nowymi pomysłami, a przeciwnie „kreowanie, przyciąganie i wzmacnianie” ludzi z ideami;
– rozwoju refleksji nad misją oraz celowością i jakością działań oraz wzrostu identyfikacji członków NGO z misją organizacji;
– rozwoju liderów/ek oraz przeciwdziałanie ich „wypaleniu” zawodowemu.
Dodatkowymi wątkami w dyskusji był niezagospodarowany jeszcze w pełni temat dotyczący organizowania wspólnej przestrzeni międzypokoleniowej i nie tylko – tej, która dotyczy doświadczeń, umiejętności, podczas codziennego życia organizacji pozarządowych dla wprowadzenia zmian „pokoleniowych”. Jedną z ważnych kwestii dodanych była propozycja zadbania o:
- realne pokazywanie ścieżek rozwoju w organizacji – np. wolontariat, pracownik, członek organizacji, członek Zarządu;
- organizowanie w społeczności spotkań między pokoleniami celem budowania stałej współpracy w społeczności i wzrostu liczby członków w organizacjach – wymienności;
- powstawanie Młodzieżowych/Senioralnych Rad, które dają możliwość poczucia wpływu i współdecydowania w najbliższym otoczeniu; 4. zauważenia problemu jakie będzie niosło za sobą zmniejszenie liczebności osób w stowarzyszeniach, który spowoduje brak możliwości przekazania działalności organizacji innym członkom; 5. szerszego rozumienia obowiązku wychowania następców z braniem odpowiedzialności przez zarząd organizacji, niekoniecznie tylko samego lidera;
– wykorzystanie doświadczeń liderów NGO dla rozwoju lokalnego;
– rozwój współpracy organizacji w obszarze tworzenia programów edukacyjnych i wymiany kadr;
– przeciwdziałanie dla „wypalającej” energię konkurencji między NGO.
Dużo mniej – bo 17 głosów oddano dla tematów budzących żywą dyskusję, choć jak widać dla niektórych osób z sektora są to tematy do dyskusji:
– zwiększenie wpływu sektora NGO na skalę i jakość edukacji obywatelskiej;
– wzrost jakości zarządzania w NGO i utworzenie większej przestrzeni dla aktywności branżowej (merytorycznej) lokalnych działaczy;
– uczenie się pracy w grupach.
– motywowania organizacji do rozwoju kompetencji kadr oraz poszerzania ich składów;
– rozwoju modelu organizowania się na uproszczonych zasadach ich finansowania oraz podniesienie jakości systemu rejestracji i zmian w KRS.
Natomiast głosów do żywej dyskusji oddano 23. Najwięcej dotyczyło:
– rozwoku systemu finansowania kosztów stałych i edukacyjnych organizacji oraz ułatwień w finansowaniu małych inicjatyw.
Dodatkowo wypracowano podczas spotkania – proponowany sposób wdrożenia poprzez likwidację subkont (organizacja decyduje na co wydać 1%), co pozwoli uprościć i ujednolicić sprawozdawczość. Dodatkowo zaproponowano wpisanie w projektach wieloletnich możliwy zapis np. 10% środków finansowych na wzmocnienie kadry, konkursy lokalne – środki przeznaczone na profesjonalizację NGO – może zadanie samorządu lokalnego (gminy) – pytanie do dalszej refleksji.
– rozwoju pozytywnego wizerunku sektora NGO;
– powstawania organizacji w odpowiedzi na problemy i potrzeby społeczne, które w dalszej kolejności powinny je monitorować celem weryfikacji misji i celów;
– kreowania wizerunku sektora NGO jako atrakcyjnego miejsca aktywności i rozwoju.
Niewiele mniej – 28 głosów oddano jako wyraz chęci żywej dyskusji, która dotyczyła głównie:
– zwiększenia zainteresowania przystępowaniem do istniejących NGO zamiast zakładania nowych organizacji;
– kreowania wizerunku sektora NGO jako atrakcyjnego miejsca aktywności i rozwoju
– promocji modelu i wyróżnianie organizacji uczących się;
– zwrócenia uwagi na to, iż niezbędne jest położenie nacisku na kształcenie młodego pokolenia od najmłodszych lat z poziomu szkoły.
Istotny wydaje się również głos z sali dotyczący tego, iż rekomendacje nie powinny być obligatoryjnymi zapisami na podstawie aktów prawa krajowego np. jak ustawy, lecz przede wszystkim przedmiotem uczenia się organizacji.
Z tego wynika, że największe pole do dyskusji wywołał temat dotyczący ludzi w organizacjach – może to nie przypadek, tylko pewna przesłanka, która wskazuje na największy zasób i fundament naszych organizacji. Natomiast największe poparcie zaproponowanych dolnośląskich rekomendacji wśród uczestników naszego panelu dotyczyło obszaru współpracy wewnątrz sektora.
W załączniku zamieszczamy zaktualizowany tekst dotyczący naszego tematu „Zmiany pokoleniowej”, który udało nam się przedyskutować z innymi przedstawicielami i przedstawiecielkami organizacji na OFIP 2014.
*tekst zaznaczony na kolor zielony to dodatkowe wątki z dyskusji na OFIP w dniach 14-15.09.2014 r.
Pobierz
-
Opracowanie - Zmiana pokoleniowa
pdf ・421.97 kB