Zmiana klimatu to wyzwanie także dla ochrony zdrowia. Już 18 marca zajmie się nim zespół parlamentarny Rodzice dla Klimatu
„Lepiej zapobiegać niż leczyć. Edukacja klimatyczna i prozdrowotna kluczem do prewencji chorób cywilizacyjnych” – to temat najbliższego posiedzenia zespołu parlamentarnego Rodzice dla Klimatu. W poniedziałek 18 marca posłanki i posłowie spotkają się w Sejmie z lekarzami, ekspertami i aktywistami. Dowiedzą się od nich, co pogarszanie się stanu środowiska oznacza dla naszego zdrowia. Wspólnie poszukają rozwiązań, które można wdrożyć już teraz.
- Aż 61 tys. ludzi zmarło w Europie latem 2022 r. z powodu fal upałów, a te mają być z każdą dekadą częstsze i silniejsze.
- W samej Polsce ponad 40 tys. zgonów rocznie powodują zanieczyszczenia powietrza, zaś u kolejnych kilku milionów ludzi - zwłaszcza u dzieci - wdychanie smogu pogarsza ogólny stan zdrowia.
- Odżywianie się zgodnie z zasadami diety planetarnej opartej na produktach roślinnych pozwoliłoby znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych (za 27% z nich odpowiada produkcja żywności) jak również zmniejszyć zachorowanie takich chorób jak otyłość czy choroby serca.
To tylko niektóre obszary, gdzie zjawiska związane z klimatem i środowiskiem łączą się bezpośrednio z naszym zdrowiem. O tym, że ochrona przyrody jest tak naprawdę ochroną zdrowia przekonywać będą posłów i posłanki osoby zaproszone na posiedzenie zespołu parlamentarnego Rodzice dla Klimatu zaplanowanym na 18 marca, na godz. 15:00.
- Dr hab. n. med Tadeusz M Zielonka – specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych, wystąpi z prezentacją: „Świadomość lekarzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatycznych na zdrowie oraz ich rola w edukacji pacjentów i społeczeństwa w tym zakresie"
- Prof. dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda – Profesor nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetykawystąpi z prezentacją: „Działania indywidualne oraz informowanie o ryzyku związanym z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce”
- Dr n. med. Katarzyna Simonienko – lekarka, psychiatra, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych i ekoterapeutka,wystąpi z prezentacją: „Zielone recepty i zdrowie ekologiczne – światowe trendy i propozycje procedur”
- Iwona Kibil – Dietetyczka, edukatorka żywieniowa i autorka książek.wystąpi z prezentacją: „Zmieniając dietę zmieniamy zdrowie – rola lekarza w edukacji żywieniowej pacjentów"
- członkinie ruchu Rodzice dla Klimatu – otworzą i podsumują posiedzenie oraz przedstawią listę postulatów do parlamentarzystów
Posiedzenie parlamentarne będzie transmitowane na stronie Sejmu i stanowi rozwinięcie zagadnień poruszanych podczas wcześniejszego posiedzenie pt. „Edukacja klimatyczna dorosłych. Edukacja dzieci NIE wystarczy”.
– Zdrowe powietrze i jedzenie jest w Polsce na wagę złota. Tym złotem jest dzisiaj zdrowie. Jako rodzic trójki dzieci, których dobrostan jest dla mnie najważniejszy, z ubolewaniem stwierdzam, że temat wpływu czynników środowiskowych na kondycję młodego pokolenia jest pomijany nie tylko w mediach, lecz także w gabinetach lekarskich. Dlatego jako Rodzice dla Klimatu, zamiast kolejnych recept na medykamenty, oczekujemy poprawy jakości powietrza, dostępu do zdrowej, nieprzetworzonej żywności oraz powszechnej i rzetelnej edukacji prozdrowotnej. Międzysektorowa współpraca w tych obszarach jest według nas kluczem do prewencji na skalę populacyjną oraz do udanej transformacji sektora ciepłowniczego, transportowego i rolniczego, w duchu troski o zdrowie, przyszłość i bezpieczeństwo młodego pokolenia – Kamila Kadzidłowska, Rodzice dla Klimatu
– Szacuje się, że prawie 40% Polaków choruje na różnego rodzaju alergie. Liczba chorych dzieci wzrasta w tempie zawrotnym. Od lekarzy możemy się dowiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna. Zgadza się. Ale co to oznacza? Jaki styl życia i odżywiania się prowadzą do tego typu chorób? Nie trzeba prowadzić badań naukowych, żeby zauważyć, że gorzej tego typu choroby przechodzą ludzie mieszkający w mieście. I tu dochodzimy do pytania – czemu nie mówi się o tym w gabinetach lekarskich, że smog tak mocno osłabia organizm? Przecież to powinna być jedna z pierwszych rzeczy o której mówi lekarz pacjentowi – Magdalena Zając, Rodzice dla Klimatu
– Edukacja kierowana do dorosłych jest o wiele trudniejsza w praktyce niż edukacja dzieci i młodzieży. Często nie jesteśmy świadomi tego jak wszechobecność ropopochodnego plastiku, zanieczyszczenia transportowe lub te pochodzące z ogrzewania domów, czy też jakość żywności wpływa na nasze zdrowie. A te same czynniki mają przecież wpływ na klimat. Lekarz to zawód zaufania publicznego. Do gabinetu lekarskiego udajemy się jednak nie tylko po diagnozę, ale chcielibyśmy też usłyszeć co było przyczyną i jak ją wyeliminować. Jeśli dorośli będą informowani wprost w gabinetach, że jakość środowiska w jakim żyjemy ma wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich to znajdziemy w społeczeństwie otwartość na działania zmierzające do jego poprawy – Elżbieta Lemańska-Błażowska, Rodzice dla Klimatu
Ruch Rodzice dla Klimatu – Parents For Future Poland to inicjatywa, która zrodziła się z troski o dzieci i młode pokolenie dorastające w obliczu narastającego kryzysu planetarnego i niedostatecznych działań podejmowanych, aby mu zapobiegać. Od początku istnienia stale łączy dorosłych, którzy chcą wspólnie działać na rzecz klimatu, czystego powietrza, środowiska i ochrony bioróżnorodności, w sposób pokojowy, dążąc do zmian systemowych zgodnych z zaleceniami Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)
Zespół parlamentarny Rodzice dla Klimatu to platforma dla spotkań parlamentarzystów , organizacji pozarządowych, ruchów ekologicznych i ekspertów, którym bliskie są wyzwania związane ze stanem naszej planety. Jest kanałem komunikacji pomiędzy rządzącymi a inicjatywami społecznymi ostrzegającymi te zagrożenia jak i możliwe rozwiązania w różnych podległych państwowym organom sferach – edukacji, ochronie zdrowia czy gospodarce.
Źródło: Ruch Rodzice dla Klimatu