Zmarnowana szansa na ratowanie planety? Okrągły stół nt. marnowania żywności już 9 sierpnia
Green REV Institute zaprasza na spotkanie w ramach okrągłego stołu organizowanego przez koalicję Future Food 4 Climate. Dyskusja będzie poświęcona kwestii globalnego problemu, jakim jest marnowanie żywności i niewłaściwa jej dystrybucja.
Temat, który dotyczy nas wszystkich
Podczas okrągłego stołu porozmawiamy o tym, jaki wpływ ma marnowanie żywności na nawarstwianie się kolejnych problemów oraz jak możemy skutecznie z tym walczyć. Wspólnie przedstawimy rekomendacje, jakie mogą efektywnie przeciwdziałać wyrzucaniu żywności oraz opiszemy ich funkcję dla procesu budowania zrównoważonego systemu żywnościowego w Polsce, UE oraz świata, patrząc na nie z perspektywy systemowej.
Trafnie podsumowuje te refleksje Marta Sapała w ramach wstępu do „Na marne”, czyli najgłośniejszej publikacji w Polsce o marnowaniu żywności: „Mówi się, że z roku na rok marnujemy coraz więcej żywności, a w śmietnikach lądują kilogramy resztek, które mogłyby stanowić pełnowartościowe pożywienie.”
Zdaniem Michaliny Geisler, studentki pedagogiki i działaczki na rzecz edukacji, klucz do zmiany jest jeden: „Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja! Bez niej wprowadzenie zmian będzie niemożliwe. Naszym obowiązkiem jako konsumentów_ek powinno być zdobywanie wiedzy na temat żywności, którą kupujemy. Skąd pochodzi? Gdzie sklepy wyrzucają niesprzedany towar? Ile marnuje się jedzenia w naszym kraju? A co ważniejsze – jaki ma to wszystko wpływ na środowisko?”.
Podczas okrągłego stołu porozmawiamy o tym, jakie znaczenie mają działania systemowe oraz jakich legislacyjnych rozwiązań potrzebujemy obecnie najbardziej. Odwołamy się do Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii Od pola do stołu oraz postaramy się ocenić, w jakim stopniu działania KE są spójne i łączą kropki na mapie produkcji i marnowania żywności w krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Jak zauważa Beata Borowiec, redaktorka portalu Ekowyborca: „Unii Europejskiej nie uda się zapobiec marnowaniu prawie 85 mln ton żywności rocznie bez wdrożenia strategii ‘Od pola do stołu’, która jest jednocześnie odpowiedzią na redukcję emisji CO2 z rolnictwa”.
Motywacja do działania
Jest XXI wiek. Dziś żyjemy na planecie, która charakteryzuje się skrajnymi kontrastami.
Jedna trzecia tego, co produkujemy, trafia do kosza. Jednocześnie, co piąta osoba w Afryce cierpi z powodu głodu. To nieodpowiednie zarządzanie surowcami jest tragiczne w skutkach, zarówno na poziomie społecznym, zdrowotnym, jak i ekologicznym.
Aleksandra Piejko, licealistka, aktywistka i wolontariuszka w Green REV Institute, trafnie puentuje: ”Szacuje się, że produkcja żywności odpowiada aż za 26% całkowitej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery - nie możemy, więc sobie pozwolić na jej marnowanie. Niezbędna jest w związku z tym transformacja całego systemu żywnościowego oraz odpowiednia edukacja w tym zakresie”.
Światełko w tunelu dla zrównoważonego systemu żywności w UE?
Komisja Europejska wypracowuje obecnie ramy prawne w zakresie zrównoważonego systemu żywnościowego, które zostaną przedstawione do końca 2023 roku. Legislacja ta ma między innymi uskutecznić działania na poziomie UE w zakresie przeciwdziałania marnowaniu żywności. Jednocześnie coraz bardziej jako społeczeństwo dostrzegamy wpływ marnowania żywności na pogłębiający się kryzys klimatyczny, utratę jakości życia, spadek bioróżnorodności oraz zanieczyszczenia powietrza, gleb i wody. Tym bardziej, musimy pamiętać, że to kolejne lata będą kluczowe w kontekście walki z katastrofą klimatyczną, której nieodłącznym elementem jest transformacja systemu żywności.
Istotne głosy ruchu na rzecz sprawiedliwego systemu żywnościowego
W dyskusji udział wezmą przedstawicielki organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji młodzieżowych i aktywistki na rzecz środowiska i praw zwierząt:
Jagna Niedzielska – autorka książki „Bez resztek”, prowadząca program „Jagna Niedzielska – kuchnia bez resztek” i „Widelcem po mapie” wspólnie Damianem Kordasem. Nominowana do nagrody: „Kobieta Roku” magazynu Glamour w kategorii „Misja”. Swoją wiedzą dzieli się m.in. w: „Dzień Dobry TVN”, TVN24, WP, Radiu Chilli Zet. Jest twarzą kampanii „Czysta Polska”, która ma na celu edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia. Prowadzący podcast:„Co nas wkurza co nas śmieszy?;
Marzena Wichniarz – współorganizatorka ruchu społecznego Rodzice dla Klimatu, będącego częścią międzynarodowego ruchu Parents for Future. Z wykształcenia politolożka, specjalizująca się w jakości i systemach zarządzania. Koordynatorka stolika rodziców podczas prac Okrągłego Stołu ds. Edukacji Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland;
Beata Borowiec – redaktorka portalu Ekowyborca; Ambasadorka Paktu na rzecz Klimatu przy Komisji Europejskiej. Lokalna aktywistka na rzecz poprawy stanu środowiska. Absolwentka Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego;
Michalina Geisler – studentka pedagogiki na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, Prezeska Studenckiego Koła Naukowego Edukacji Ekologicznej. Działaczka na rzecz edukacji społeczności szkolnej i akademickiej w zakresie kryzysu klimatycznego i ogólnie pojętej ekologii. Koordynatorka projektu #FastFashiOFF – edukacyjnego projektu SKNEE dotyczącego szkodliwości szybkiej mody. Prywatnie miłośniczka kina i spontanicznego gotowania bez przepisów;
Iga Woźniak – aktywistka, obecnie realizuje projekt "Halo! Tu fauna – wege spotkania na Klecinie i Oporowie", którego celem jest popularyzacja weganizmu i edukacja na temat praw zwierząt wśród lokalnych mieszkańców Wrocławia. Jedna z autorek kampanii "PRAWDA zamiast kłamstwa w reklamie". Prowadzi profil @halo_tu_fauna na Instagramie. Chce zmienić przyjętą narrację na temat zwierząt innych niż ludzie;
Aleksandra Piejko – licealistka, aktywistka klimatyczna i feministka walcząca o prawa zwierząt oraz wolontariuszka Green REV Institute.
Dodatkowe informacje
Okrągły stół będzie tłumaczony na polski język migowy. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Green REV Institute. Serdecznie zapraszamy na wydarzenie 9 sierpnia o 18:00!
Informacji prasowej udziela Ewelina Łobodziec - Media Coordinator w Green REV Institute, ewelina@greenrev.org
#FutureFood4Climate #EUFarm2Fork #EUGreenDeal #GreenTransition #CAP #WPR #FF4C #advocacy #PlantbasedAdvocacy #ClimateAdvocacy #SystemTransition #SustainableFoodSystem
Źródło: Green REV Institute