Zjawisko dyskryminacji na Dolnym Śląsku - podsumowanie projektu
Fundacja Grejpfrut zakończyła realizację projektu poświęconego zbadaniu skali zjawiska dyskryminacji na Dolnym Śląsku. Wyniki badań zostały opracowane w nie tylko w formie raportu, ale także w postaci infografik, które są już gotowe do bezpłatnego wykorzystania dla wszystkich zainteresowanych osób.
W mijającym roku Fundacja Grejpfrut realizowała zadanie publiczne, którego celem było zwiększenie świadomości instytucji publicznych i organizacji pozarządowych na temat skali zjawiska dyskryminacji oraz możliwości przeciwdziałania jej przejawom na Dolnym Śląsku. W ramach działania zespół Fundacja Grejpfrut zorganizowała dwa seminaria naukowe. Pierwsze poświęcono aspektom komunikacji publicznej uwzględniającej zasadę niedyskryminacji, osoby uczestniczące w nim zapoznały się z podstawami teoretycznymi oraz z narzędziami praktycznymi uwzględniania perspektywy równości w komunikowaniu publicznym (m. in. tworzenie odpowiednich form językowych, uwzględniającą każdą płeć, neutralizowanie nacechowanych form językowym), mogły się także zapoznać z informacjami dotyczącymi krajowych gwarancji prawnych zakazujących dyskryminacji. Drugie seminarium poświęcono skonsultowaniu wypracowanego raportu z badań skali dyskryminacji na Dolnym Śląsku. Obecni na spotkaniu przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego, samorządowego, a także Pełnomocnik Wojewody ds. Równego Traktowania oraz specjalistka z oddziału terenowego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, w odniesieniu do przedstawionych wyników, dyskutowali m. in. nad niezbędnymi kierunkami rozwiązań w polityce społecznej, które zapewniłyby w sposób skuteczny realizację zasad równego traktowania.
Głównym efektem projektu jest raport zawierający charakterystykę skali dyskryminacji na Dolnym Śląsku. Publikacja powstała w oparciu o dane uzyskane od instytucji publicznych, które pełnią istotną rolę w zabezpieczeniu zasady równego traktowania w regionie, są to: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Państwowa Inspekcja Pracy, Komenda Wojewódzka Policji, Komendy Powiatowe Policji i Prokuratury Rejonowe z Dolnego Śląska, Prokuratura Okręgowa, Prokuratura Apelacyjna, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Autorzy raportu starali się także uzyskać dostęp do informacji na temat zjawiska dyskryminacji od dolnośląskich organizacji pozarządowych. W związku z tym zwrócono się do 120 NGO, które wśród celów swojej działalności statutowej zamieściły zapisy dotyczące działań z obszaru polityki równości. W opracowanej publikacji zawarto i uporządkowano wszystkie otrzymane w ramach badania informacje na temat zarejestrowanych aktów dyskryminacji. Bogata i różnorodna baza danych może być pomocna innym organizacjom pozarządowym w opracowaniu oferty zadań publicznych, które stanowiłyby swoiste remedium na problemy w zachowaniu zasady równości na Dolnym Śląsku, jak i może być pomocna jednostkom samorządów terytorialnych w doskonaleniu lokalnych polityk społecznych.
W trakcie realizacji projektu powstały również infografiki, które w prosty, a zarazem pomysłowy, sposób wskazują istniejące ścieżki interwencji w przypadku zetknięcia się ze zjawiskiem dyskryminacji. Infografiki są dostępne na stronie internetowej Fundacji Grejpfrut (fundacjagrejpfrut.cba.pl) oraz na fanpage'u w serwisie Facebook (fb.com/fundacjagrejpfrut). Służą one do bezpłatnego upowszechniania dla wszystkich osób zainteresowanych popularyzacją idei równości. Z kolei podmioty zainteresowane infografikami, które chciałyby z nich skorzystać, powinny zwrócić się do organizacji w celu omówienia warunków ich bezpłatnego wykorzystania.
W tegorocznym projekcie poświęconemu polityce równości zespół Fundacji chętnie korzystał z hasła wypracowanego przez osoby uczestniczące: „Różni w życiu, ale równi w prawach”. Mimo, że zasada równego traktowania dotyczy wszystkich, jednak nie wszyscy mają świadomość funkcjonowania tego prawa, w związku z czym nie wszyscy wiedzą też, jak z niego skorzystać. Realizując projekt zespół fundacyjny zauważył, że po wejściu w życie w 2011 roku nowego prawa antydyskryminacyjnego nie zrealizowano regionalnie czy nawet lokalnie kampanii poświęconej popularyzacji zagadań prawnych i społecznych odnoszących się do polityki równości. Obecnie, kiedy panuje szum informacyjny, uporządkowanie faktów i wiedzy prawnej w zakresie niedyskryminacji wydaje się działaniem słusznym, koniecznym i nieciepiącym zwłoki.
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Źródło: Fundacja Grejpfrut