ZIT-y, czyli w drodze do zrównoważonych miast
13 grudnia 2022 r. (wtorek) zapraszamy na spotkanie informacyjno-sieciujące dla przedstawicieli/ek organizacji pozarządowych chcących zaangażować się w planowanie zmian dla swojej okolicy lub miasta. Będziemy rozmawiać o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych i jak mogą się w ich prace zaangażować NGOsy. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie (Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25). Obowiązują zapisy: https://bit.ly/3B0cAHU
Wielosektorowe Rady w ZIT - modelowanie partnerskiej współpracy
13 grudnia 2022 r. (wtorek) zapraszamy na spotkanie informacyjno-sieciujące dla przedstawicieli/ek organizacji pozarządowych chcących zaangażować się w planowanie zmian dla swojej okolicy lub miasta. Będziemy rozmawiać o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych i jak mogą się w ich prace zaangażować NGOsy. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie (Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25). Obowiązują zapisy: https://bit.ly/3B0cAHU
Czym są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne?
ZIT to instrument oddolnego zintegrowanego planowania terytorialnego, realizowany na obszarze powiązanych funkcjonalnie miast i obszarów zdegradowanych.
W latach 2014-2020 ZIT-y były realizowane obowiązkowo na terenie miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. Dodatkowo istnieje możliwość realizacji ZIT-ów na terenie miast o charakterze regionalnym i subregionalnym oraz na obszarach powiązanych z nimi funkcjonalnie, jednak leży to w gestii samorządów województw.
ZIT-y mają na celu:
- promowanie partnerskiego modelu współpracy jednostek administracyjnych na miejskich obszarach funkcjonalnych;
- zwiększenie efektywności podejmowanych interwencji;
- zwiększanie wpływu miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie na kształt i sposób realizacji działań wspieranych na ich obszarze w ramach polityki spójności.
Łącznie w latach 2014-2020 powołano 24 związki ZIT w Polsce:
- 17 związków ZIT wojewódzkich – po jednym w każdym województwie z wyjątkiem województwa lubuskiego (dwa ZIT-y),
- 7 związków ZIT subregionalnych.
ZIT-y w perspektywie 2021-2027
ZIT-y będą realizowane w jednej z czterech form partnerstwa:
- stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego,
- porozumienie międzygminne,
- związek międzygminny, powiatowy lub powiatowo-gminny,
- związek metropolitalny województwa śląskiego.
Ciała doradcze organu stanowiącego w ZIT-ach
Podstawa powołania ZITów w obecnej perspektywie finansowej została poszerzona o partnerów społecznych, gospodarczych, ale przede wszystkim o przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
Umowa Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce zakłada, że przy ZIT-ach powinno funkcjonować ciało doradcze, a jego skład powinien uwzględniać: społeczeństwo obywatelskie, podmioty działające na rzecz ochrony środowiska oraz odpowiedzialne za promowanie włączenia społecznego, praw podstawowych, praw osób ze specjalnymi potrzebami, równości płci i niedyskryminacji. Wszystkie te podmioty powinny mieć prawo do opiniowania decyzji tego organu lub lidera związanych z przygotowaniem i wdrażaniem Strategii ZIT.
W skład ciała doradczego ZIT powinno wchodzić co najmniej 5 organizacji pozarządowych, których zadaniem będzie współuczestniczenie w przygotowaniu strategii ponadlokalnej, wdrażaniu oraz monitorowaniu i ewaluacji realizacji strategii. To średnio ok. 460 organizacji pozarządowych włączonych do działania ZITów.
Organizacje pozarządowe zajmujące się kwestiami środowiskowymi, innowacyjności, dostępnością itp. staną się naturalnymi strażnikami tych zasad, dzięki czemu środki będą prawidłowo i bezpiecznie wydatkowane.
Możesz liczyć na nasze wsparcie!
Chcesz się zaangażować, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) prowadzi działania wspierające w procesie identyfikacji właściwego terytorialnie ZITu i włączania się w prace ciał doradczych. Oferujemy:
📌wsparcie doradcze dla organizacji pozarządowych zainteresowanych udziałem w pracach ciał doradczych przy ZIT, pracowników ZIT, w zakresie powoływania i funkcjonowania Rad, świadczone w formie dyżurów przez koordynatorkę Łucję Kucmin-Węglarczyk – zapisy na konsultacje możliwe za pośrednictwem formularza: https://calendly.com/ofop-programeuropejski/dyzur-ngos-w-zit
📌 kontakt z koordynatorką
- e-mail: programeuropejski@ofop.eu / lucja.weglarczyk@ofop.eu;
- telefoniczny: 531 254 914 w godzinach 10:00-14:00 poniedziałek-piątek (w przypadku trudności z połączeniem prosimy o przesłanie sms z informacją, że dotyczy ZIT – oddzwonimy);
📌 spotkanie informacyjno-sieciujące:
- Warszawa, 13.12.2022 r. (wtorek)
Spotkanie będzie miało część informacyjną i warsztatową. Prosimy o wypełnienie ankiety i wskazanie problemów, wyzwań, trudności, z którymi się Państwo mierzą – zarówno organizacje pozarządowe, jak i pracownicy ZIT-ów: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfangW-4PeHgKYyAIedjcevCNpEbv60p_pY2TpuDR1gmEw28w/viewform
Na podstawie ankiet zostaną wybrane 3 obszary na część warsztatową.
📌 ANKIETA dla pracowników ZIT-ów na temat ciał doradczych
Zapraszamy do wypełnienia ANKIETY – dzięki zebranym informacjom przyjrzymy się w skali kraju, w jakim stopniu realizowane są założenia Kodeksu Partnerstwa oraz Umowy Partnerstwa dla powoływania i zaangażowania ciał doradczych przy przygotowaniu/aktualizacji strategii ZIT.
Link do ankiety: https://bit.ly/OFOP_ankietaZITy
Projekt współfinansowany ze środków European Climate Foundation