Zima i eskalacja działań zbrojnych zagrożeniem bezpieczeństwa dzieci w Ukrainie
Jesteśmy świadkami eskalacji ataków na infrastrukturę w całej Ukrainie, ze szczególnie intensywnym bombardowaniem na wschodzie i południu kraju. Nasilenie działań zbrojnych sprawia, że ukraińskie dzieci nie mają stałego dostępu do wody i ogrzewania, co zagraża ich bezpieczeństwu i przetrwaniu w obliczu utrzymującej się zimy i spadających temperatur.
W ciągu ostatniego miesiąca nastąpił wzrost liczby ataków lotniczych na Ukrainie – w jednym tygodniu odnotowano ich ponad 900. Większa liczba pocisków balistycznych i masowe ataki dronów ukierunkowane są w dużej mierze na infrastrukturę Kijowa. Tylko w ubiegły czwartek odnotowano też pięć ogólnokrajowych alarmów lotniczych.
Na tę eskalację nakłada się utrzymująca się zima, gdy temperatury regularnie spadają do -20 st. C, a silne wiatry jeszcze potęgują uczucie chłodu. Spowodowane atakami przerwy w dostawie energii elektrycznej sprawiają, że placówki służby zdrowia mają ogromne trudności ze świadczeniem krytycznych usług. Prowadzi to do pogarszanie się i tak tragicznej sytuacji dzieci na całej Ukrainie, wzrostu liczby przypadków zapalenia płuc, grypy sezonowej i chorób wynikających z braku dostępu do wody. Bez energii pogłębia się też załamanie kruchego systemu edukacyjnego, co jeszcze bardziej zakłóca naukę ukraińskich uczniów.
– Narastające ataki powodują obrażenia i pozostawiają miliony dzieci na całej Ukrainie bez stałego dostępu do energii elektrycznej, ogrzewania i wody, narażając je na dodatkowe poważne szkody w związku ze spadkiem temperatur. Jeśli ataki nie ustaną, a zasady wojny nie będą przestrzegane, katastrofa humanitarna będzie nadal narastać, powodując więcej niewyobrażalnego cierpienia wśród dzieci i rodzin – mówi Regina De Dominicis, dyrektor regionalny UNICEF na Europę i Azję Środkową. – Najmłodsi i infrastruktura cywilna, na której polegają, muszą być chronione. UNICEF i inne organizacje muszą mieć szybki i niezakłócony dostęp do dzieci i rodzin potrzebujących pomocy humanitarnej, bez względu na to, gdzie się znajdują – dodaje.
Według zweryfikowanych raportów, od czasu eskalacji wojny na Ukrainie zginęło lub zostało rannych około 1,8 tys. dzieci, ale rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie wyższa. Kontynuacja ataków ukierunkowanych na infrastrukturę cywilną będzie te wartości zwiększać.
UNICEF dostarcza generatory i inny sprzęt, aby wesprzeć rząd Ukrainy w utrzymaniu dostaw wody, ogrzewania, opieki zdrowotnej i placówek edukacyjnych. Na terenach najbardziej dotkniętych zimą i wojną dostarczamy zestawy odzieży dla dzieci wraz z kocami dla ich rodzin. Docieramy również do rodzin z pomocą pieniężną.
Źródło: Stowarzyszenie Polski Komitet Narodowy UNICEF