22 kwietnia Ziemia, nasza planeta, ma swoje święto. To dobry czas, żeby się zastanowić, w jaki sposób ją chronię, a w jakim stopniu przyczyniam się do jej degradacji. Wiele inicjatyw organizacji i ruchów proekologicznych skupia się na edukacji, ochronie lasów i zwierząt, dbaniu o zasoby wodne i czyste powietrze. Apelują nie tylko o oszczędzanie wody, ale także w bezkompromisowy sposób zwracają się do polityków o podjęcie bardziej radykalnych decyzji w sprawie ochrony Ziemi.
Przedsięwzięcia, których przykłady prezentujemy poniżej, pozwalają włączyć się w działania na rzecz lepszego życia na naszej planecie, z poszanowaniem jej natury i wszystkich mieszkańców.
Rewolucjoniści czy pozytywiści? Jak działają ekologiczne NGO-sy? Live ngo.pl
Przykuwają się do drzew. Manifestują pod urzędami. Prowadzą zajęcia w szkołach. Sadzą lasy i kwiaty. Sprzątają śmieci. Edukują urzędników, nauczycieli, rolników i innych specjalistów z różnych dziedzin. Ruch organizacji ekologicznych ma wiele barw i oblicz. Będzie można je zobaczyć podczas live’a ngo.pl, który odbędzie się 20 kwietnia 2023 r. (czwartek), o godz. 13.00.
Marsz dla Odry
20 kwietnia 2023 rozpoczyna się Marsz dla Odry - inicjatywa aktywistów i aktywistek, którzy chcą zwrócić uwagę na złą kondycję Odry oraz nagłośnić możliwość uznania Odry za osobę prawną. Dołącz do marszu!
Początkiem wędrówki będzie źródło Odry. 6 maja odbędzie się we Wrocławiu manifestacja. Finał marszu przewidziany jest 3 czerwca. Uczestnicy wydarzeń będą towarzyszyć tej niezwykłej rzece przez około 45 dni, aż do jej ujścia do Bałtyku.
Do działań na rzecz Odry można przyłączyć się także w akcjach ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego:
Razem ODRAtujmy rzeki
Fundacja WWF Polska wskazuje, że dotychczasowe próby przekonania rządzących do zmiany zarządzania rzekami nie przyniosły rezultatu. Potrzebny jest jak najszybszy plan rewitalizacji Odry i przywrócenia jej stanu przyrodniczego przynajmniej do stanu sprzed skażeniem.
Fundacja wzywa rządzących do:
- wzmocnienia systemu monitoringu wód;
- uzależnienia zrzutów zanieczyszczeń od aktualnych stanów wód;
- usprawnienia systemu informowania o zagrożeniach i wczesnego ostrzegania;
- pełnej weryfikacji planów regulacji i kanalizacji Odry, których realizacja zagraża kolejnym załamaniem ekosystemu Odry;
- odejścia od planów transportu towarów na Odrze;
i zachęca do podpisana manifestu w obronie rzek.
Operacja Czysta Rzeka
Natomiast Operacja Czysta Rzeka szykuje się na ogólnopolskie porządki na łonie natury. Jeśli zależy Ci na walorach przyrodniczych Twojego otoczenia, jeśli cenisz wokół siebie czystą zieleń i nie tolerujesz śmieci, ta akcja jest dla Ciebie.
W Dzień Ziemi Sztab Główny planuje wielkie sprzątanie warszawskiej Wisły na odcinku od Mostu Siekierkowskiego aż do Młocin. Zakończenie akcji w ramach edycji wiosennej nastąpi 6 maja, wtedy też ruszy edycja letnia, polegająca na sprzątaniu rzek z kajaka.
Happening o świadomej konsumpcji
Jak wyglądają kulisy uprawy ananasów? Skąd pochodzą ziemniaki w supermarkecie? Gdzie były uprawiane twoje pomidory? Co kryje się w tabliczce czekolady? Na te pytania odpowiedzą aktywistki i aktywiści Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, którzy 22 kwietnia w Krakowie przeprowadzą happening o świadomej konsumpcji. Jego celem jest zwrócenie uwagi na łamanie praw człowieka, zanik bioróżnorodności i zanieczyszczenie środowiska, które związane są z produkcją żywności.
Akcja w obronie zwierząt
22 kwietnia, w Warszawie, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika odbędzie się akcja w obronie psów, kotów, małp, szczurów i innych zwierząt, które każdego dnia cierpią w laboratoriach na całym świecie. Organizatorki podkreślają, że nie są przeciwko postępowi w nauce. Uważają jednak, że nauka powinna być zawsze synonimem progresu, również w obrębie etyki i empatii w stosunku do zwierząt.
Tydzień Klimatyczny
Do 23 kwietnia 2023 r. trwa Tydzień Klimatyczny organizowany przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. W ramach wydarzenia odbywają się debaty dotyczące postaw społecznych wobec klimatu, korzyści dekarbonizacji dla gospodarki, dobrych praktyk z zagranicy, politycznego poparcia projektu ustawy o ochronie klimatu w Polsce czy roli samorządów w ochronie klimatu.
Podczas wydarzenia Fundacja przedstawiła projekt ustawy o ochronie klimatu.
Granty na projekty z zakresu edukacji matematyczno-ekologicznej
Fundacja mBanku przyznaje granty na projekty z zakresu edukacji matematyczno-ekologicznej, inspirowane najnowszą publikacją mFundacji – książką „Matematyka na zielono”. O dotacje mogą ubiegać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe. Projekty powinny pokazywać, że dzięki matematyce można lepiej zapoznać się również z ekologią oraz zmienić swoje nawyki na lepsze – bardziej przyjazne środowisku. Najbliższy termin składania wniosków mija 22 maja 2023 r.
Lekcja Nieśmiecenia
11 kwietnia ruszyła III edycja Lekcji Nieśmiecenia, ekologicznego projektu edukacyjnego organizowanego przez firmę Henkel oraz Fundację Nasza Ziemia. Na uczestników czekają także nagrody dodatkowe, a na najbardziej aktywną szkołę również tytuł i statuetka Ambasadora Nieśmiecenia. Swój udział w programie szkoły mogą zgłaszać do 15 maja.
Pozostałe wydarzenia
Źródło: informacja własna ngo.pl