Zielone światło dla 8 nowych inicjatyw w ramach Instrumentu Partnerstwa
Komisja Europejska zatwierdziła w połowie listopada 2016 r. osiem nowych projektów w ramach Instrumentu Partnerstwa – na łączną sumę ponad 32 mln euro – na rzecz zacieśniania współpracy z krajami partnerskimi w priorytetowych obszarach.
Państwami partnerskimi w ramach projektów Instrumentu Partnerstwa z zakresu rynku cyfrowego są: Brazylia, Chiny, Indie, Japonia, Republika Korei i Stany Zjednoczone. Dąży się do zacieśnienia współpracy i rozwijania dalszych inicjatyw na szczeblu regionalnym z Ameryką Południową i Azją Południowo-Wschodnią oraz w ramach stosunków dwustronnych z Argentyną, Brazylią, Chile, Kolumbią i Meksykiem, Brunei, Kambodżą, Indonezją, Laosem, Malezją, Mjanma/Birmą, Filipinami, Singapurem, Tajlandią i Wietnamem.
Wyselcjonowane działania przyczynią się do realizacji celów strategicznych Unii Europejskiej w stosunkach zewnętrznych poprzez umocnienie partnerstwa z państwami trzecimi na całym świecie w odniesieniu do tak istotnych zagadnień jak zmiana klimatu, zrównoważony rozwój, międzynarodowa agenda cyfrowa i lotnictwo cywilne.
Ponadto Instrument Partnerstwa poprzez nowe inicjatywy służące promowaniu bardziej ekologicznych polityk i przepisów w dziedzinie środowiska (3 mln euro) na podstawie najlepszych praktyk UE w zwalczaniu nielegalnego handlu dziką fauną i florą przyczyni się do zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z Chinami.
W celu propagowania europejskich standardów w zakresie lotnictwa i ograniczenia wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne spowodowane transportem lotniczym partnerstwo będzie nadal wspierać partnerstwa polityczne, ekonomiczne i środowiskowe w dziedzinie lotnictwa cywilnego. W oparciu o bieżącą współpracę z Chinami i Indiami zapoczątkowaną w 2014 r. i 2015 r. działania partnerstwa obejmą Amerykę Łacińską (7 mln euro) oraz Azję Południowo-Wschodnią (7,5 mln euro).
Ponadto 1,2 mln euro zostanie przeznaczone na pogłębienie dialogu politycznego z partnerami strategicznymi UE (i nie tylko) na temat wielu obszarów polityki, w tym demokratycznych rządów, ochrony konsumentów, zmiany klimatu, ochrony środowiska i wzrostu gospodarczego oraz zrównoważonego rozwoju. Zwiększy to naszą zdolność do opracowywania i realizacji wspólnych rozwiązań i odpowiedzi na globalne zmiany.