Zielona Góra. Fachowa wymiana multiplikatorów w Berlinie dobiegła końca
Szkolenie kadry pedagogicznej w Berlinie 15-22.11.2015r. w ramach projektu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży
22 listopada 2015 zakończyło się, trwające 8 dni, szkolenie dla kadry pedagogicznej w Berlinie. Polską grupę reprezentowali wychowawcy i pedagodzy z Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Zielonej Górze, Białoruską grupę z Mińska tworzyli nauczyciele oraz opiekunowie pracujący przede wszystkim z osobami niepełnosprawnymi oraz dziećmi w wieku przedszkolnym, natomiast w skład grupy niemieckiej weszli pracownicy socjalni, terapeuci wykorzystujący sport i taniec w swojej pracy pedagogicznej.
Wymiana międzynarodowa odbyła się w malowniczej dzielnicy Berlina, Marzahn-Hellersdorf, a instytucją goszczącą był urban-social gGmbH, z którą Lubuska Wojewódzka Komenda OHP w Zielonej Górze współpracuje od wielu lat. Spotkanie zostało zorganizowane i przeprowadzone dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Głównym założeniem i celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz poznanie metod i form pracy z poszczególnymi grupami docelowymi w różnych państwach, przede wszystkim Niemiec.
Polsko-niemiecko-białoruska grupa fachowców, na co dzień zajmujących się pracą z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym, niedostosowaniem społecznym, z trudnymi społecznymi problemami, zgłębiała tajniki niemieckiego systemu oświaty oraz od „kuchni” poznawała specyfikę poszczególnych instytucji sektora publicznego. Uczestnicy spotkania odwiedzili Szkołę Thüringen-Schule w dzielnicy Marzan, gdzie poza zwiedzaniem obiektu i prelekcją dotyczącą charakterystyki szkoły, mogli hospitować zajęcia języka niemieckiego w klasie integracyjnej.
Kolejna odwiedzoną szkołą była Bücherwurm-Grundschule am Weiher w dzielnicy Hellersdorf, gdzie kadra miała okazję zwiedzić poszczególne klasy oraz zapoznać się z jej celami i głównymi założeniami. Duże zainteresowanie wzbudziły odwiedziny w Klubie Młodzieżowym „Anna L.”, do którego uczęszczają dzieci i młodzież z różnych środowisk społecznych mających trudności w szkole. Organizowane są w nim zajęcia plastyczne, teatralne, muzyczne, koncerty, zajęcia Taekwondo, majsterkowania i wiele innych, które są doskonałą alternatywą na nudę i problemy młodych ludzi.
Polsko-niemiecko-białoruska grupa wychowawców i pracowników socjalnych nie tylko nabywała wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki, opieki i wychowania, ale mogła wziąć udział w praktycznych zajęciach Taekwondo dzięki uprzejmości klubu sportowego Taekwondo-Verein Pyongwon Marzahn e.V. Są one nieodłącznym elementem każdej wymiany młodzieży, jako sposób na odreagowanie trudnych emocji i pokazanie, jak we właściwy sposób, zmotywować młodych ludzi do działania i pracy nad sobą.
Podczas międzynarodowego spotkania, uczestnicy mieli wiele okazji do dyskusji i wymiany doświadczeń- między innymi podczas zajęć poświęconych zabawom i zajęciom integracyjnym stosowanych w pracy pedagogicznej, podczas spotkania z przedstawicielem Przedszkola prowadzonego przez urban-consult gGmbH z siedzibą w Berlinie, wernisażu prac plastycznych powstałych podczas jednej z wymian młodzieży a także podczas swobodnych rozmów i spędzania wolnych chwil.
Fachowa wymiana specjalistów to nie tylko szkolenia i seminaria, to również czas na poznanie się, integrację i komunikację oraz wspólne spędzanie czasu podczas wycieczek i spacerów. Ważnym punktem programu wymiany kadry pedagogicznej, pod względem historycznym, było złożenie kwiatów oraz chwila zadumy i refleksji na cmentarzu Parkfriedhof Marzahn, miejscu pamięci poległych w II wojnie światowej, pracujących w obozach pracy przymusowej na terenie Niemiec. Przedstawiciele z Mińska, Polski oraz goszczący na tej uroczystości reprezentanci dzielnicy partnerskiej Marzahn-Hellersdorf Susanne Zach i Kerstin Rocktäschel, złożyli pod pomnikiem ofiar II wojny światowej kwiaty i upamiętnili te wydarzenia minutą ciszy. Uczestnicy szkolenia odwiedzili również rosyjsko- niemieckie muzeum Karlshorst - muzeum poświęcone szczególnie wojnie niemiecko-radzieckiej z lat 1941-1945.
Jedną z interesujących wycieczek było zwiedzanie najważniejszych zabytków Berlina - Alexanderplatz, Potsdamer platz, Brama Brandenburska, Rathaus, Reichstag, Mur Berliński oraz wiele innych. Polsko-niemiecko-białoruska grupa odwiedziła także prywatne muzeum Charlotte von Mahlsdorf.
Podsumowanie projektu nastąpiło 21 listopada, podczas którego wręczono certyfikaty dla uczestników, podziękowano za udział i współpracę, rozdano drobne upominki i w miłej atmosferze się pożegnano. Fachowe szkolenia w Berlinie wiążą się zawsze z miłą atmosferą i interesującym programem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki wsparciu finansowemu PNWM są one możliwe, zwłaszcza dla pedagogów i wychowawców pracujących z dziećmi i młodzieżą z różnych środowisk jako kolejne sposoby na pozyskanie nowej wiedzy, umiejętności oraz poznanie odmiennych metod pracy z młodymi ludźmi, które można wykorzystać w swojej pracy wychowawczej.