W ciepłe dni trudno wysiedzieć w szkolnej ławce - wiedzą to wszyscy. Dzieci w Słowiku znalazły alternatywę - w ramach Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego stworzyły w ogrodzie szkolnym zewnętrzną klasę - zbudowały ławki, stoliki, wiosną posadzą rośliny. Wszystko to w ramach "Zmian" - ostatniej części projektu realizowanego od marca 2015.
Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy działa w Gminie Wiejskiej Zgierz od marca 2015 roku. W czasie wakacji dzieci brały udział w warsztatach diagnozujących problemy i potrzeby ich miejscowości, wynik diagnozy wskazał, że ważnym miejscem dla lokalnej społeczności jest szkoła - to właśnie tutaj dzieciaki postanowiły działać. Dzięki zgodzie pani dyrektor uzyskaliśmy miłą przestrzeń do zagospodarowania, przygotowaliśmy plany, a następnie rozpoczęliśmy budowę.
Do pracy zaprosiliśmy rodziców i tak wspólnie spędzaliśmy popołudnia - wbijając gwoździe, gruntując, malując - powstały ławki i stoły z palet. Na wiosnę czekają już sadzonki. Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy składał się z trzech modułów "Bawi", "Uczy", "Zmienia" - wszystkie miały za zadanie wzmacniać kompetencje twórcze, społeczne i obywatelskie dzieci, angażować je w sprawy lokalnych społeczność.
Projekt realizowany w ramach Porgramu "Obywatele dla demokracji" z środków EOG.
Źródło: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy