Żegnaj Pełnomocniku! Jakie ważne zmiany w projekcie NCRSO przed przyjęciem przez rząd
23 czerwca 2017 r. poznaliśmy nową wersję projektu ustawy o Narodowym Centrum „Instytucie Wolności”. Jest to wersja, którą będzie rozpatrywać Rada Ministrów. W projekcie pojawiły się kolejne zmiany. Nie zostaną one skonsultowane z organizacjami pozarządowymi i Radą Działalności Pożytku, mimo że wydają się istotne. Wyliczamy, co to za zmiany.
Projekt z datą 22 czerwca 2017 r. opublikowany został na stronach Rządowego Centrum Legislacji 23 czerwca, na 4 dni przed posiedzeniem Rady Ministrów (zaplanowanym na 27 czerwca).
Centrum ma wystartować we wrześniu. Sejm popracuje nad projektem maksymalnie dwa posiedzenia?
Zmiany w wersji czerwcowej projektu, w stosunku do projektu z maja
Projekt został kolejny raz przepracowany wewnątrz rządu. Pojawiają się w nim m.in. następujące zmiany:
-
Obszerna preambuła
Do ustawy dodano kilkuakapitową preambułę. Standardowo preambuły umieszczane są na wstępie aktów prawnych o dużym znaczeniu (najlepszym przykładem jest oczywiście Konstytucja). Prawnicy spierają się, jaki wpływ na interpretację danego aktu ma jego preambuła – czy można z preambuł wywodzić normy prawne. Uzasadnienie nie wyjaśnia znaczenia preambuły dla projektu ustawy o NCRSO. Zdziwienie może budzić tylko to, że w ogóle pojawia się ona w akcie prawnym, który przedstawiany jest przez autorów jako ustawa kompetencyjna czyli techniczna, mniej znacząca.
-
Rozbudowana nazwa
Do pierwotnej nazwy „Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” dodano określenie „Instytut Wolności”. Pojęcie „wolności” pojawia się też w preambule.
„Nazwa ma podkreślać, co opisuje także preambuła do ustawy, iż tworzona agencja wykonawcza ma wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce poprzez wzmacnianie zorganizowanej i dobrowolnej aktywności obywateli na rzecz różnorakich ważnych społecznie celów, co ma nawiązywać do wielowiekowego dziedzictwa polskiej wspólnoty wolnych obywateli i jednocześnie wypełniać ideały wolności”.
(fragment uzasadnienia)
-
Brak pełnomocnika
W projekcie ustawy nie ma już funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Zamiast niego powstaje nowa funkcja i ciało kolegialne – o czym poniżej.
-
Komitet do spraw Pożytku Publicznego
Komitet ma organizować współpracę między ministerstwami. Składać się będzie więc z przedstawicieli poszczególnych ministerstw oraz przewodniczącego komitetu, wiceprzewodniczącego i dyrektora NCRSO. W komitecie nie przewidziano stałego miejsca dla przedstawicieli III sektora, czy kogokolwiek spoza rządu.
„Do zadań Komitetu będzie należało przede wszystkim: koordynowanie i monitorowanie współpracy administracji rządowej z sektorem organizacji pozarządowych oraz innych zorganizowanych form społeczeństwa obywatelskiego; przygotowywanie programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i monitorowanie ich wdrażania, oraz opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Komitet będzie też odpowiedzialny za przygotowanie Narodowego Programu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, będącego jednym z programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, które będą tworzone przez Komitet w kolejnych latach funkcjonowania ustawy, Komitetu i Narodowego Centrum”.
(fragmenty z uzasadnienia)
-
Przewodniczący Komitetu wicepremierem
Jak napisano powyżej na czele komitetu stać będzie jego przewodniczący. W uzasadnieniu do ustawy znajdziemy wyjaśnienie, że przewodniczący będzie „członkiem Rady Ministrów, wiceprezesem Rady Ministrów”.
Natomiast jeśli chodzi o jego zastępcę, to sam projekt określa, że wiceprzewodniczący jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przewodniczący będzie miał kompetencje polegające m.in. na nadawaniu statutu Narodowego Centrum, zatwierdzaniu planów finansowych NCRSO czy powoływaniu i odwoływaniu jego dyrektora (czyli podobne do tych, które w poprzedniej wersji projektu miał Pełnomocnik).
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)