Żeby Twoja praca miała sens – Standardy mierzenia efektów działań. Podręcznik dla organizacji
Coraz więcej organizacji widzi potrzebę informowania o efektach swoich działań. Dobrze opisane efekty pokazują sens działań organizacji i budują zaufanie. Podręcznik dedykujemy wszystkim organizacjom – małym i dużym. Publikacja jest praktycznym przewodnikiem po kolejnych etapach procesu mierzenia efektów. Nowa i trudna tematyka została przełożona na gotowe skrypty działania i prosty, obrazowy język, bliski codziennemu doświadczeniu organizacji.
"Wspieram Waszą organizację, bo widzę efekty. Mam pewność, że Wasze działania mają sens. To naprawdę działa!" – kto z nas nie chciałby usłyszeć tych słów od darczyńcy, grantodawcy, sponsora, osób, dla których działamy? Fundraising to jednak tylko jeden z wielu argumentów za mierzeniem efektów działań organizacji.
Wspólną cechą organizacji pozarządowych jest to, że działają na rzecz jakiejś zmiany - mają ambitne cele społeczne nakierowane na rozwiązanie jakiegoś problemu lub poprawę sytuacji np. jakieś wybranej grupy społecznej lub np. w jakimś obszarze np. edukacji. Wynika to z celów statutów organizacji i osobistych przekonań osób współtworzących te organizacje. Monitorowanie procesu zachodzenia tej pożądanej zmiany jest możliwe. Dzięki temu dowiemy się, czy podejmowane działania mają sens, czy są optymalne i adekwatne do potrzeb i problemów.
Coraz więcej organizacji widzi potrzebę informowania o efektach swoich działań. Dobrze opisane efekty pokazują sens działań organizacji i pozwalają angażować zwolenników. Od rozumienia znaczenia tego procesu do jego urzeczywistnienia w organizacji dzieli nas zazwyczaj wiele wątpliwości i pytań już na wczesnym etapie. Co i w jaki sposób mierzyć, od czego zacząć, a także kto ma to robić? Czy zlecić badanie na zewnątrz, a może jednak polegać na własnych zasobach? Jak się zorganizować i do czego wykorzystywać wyniki?
Forum Darczyńców w Polsce opracowało podręcznik do mierzenie efektów społecznych „Standardy mierzenia efektów działań. Podręcznik dla organizacji społecznych” (A. Gołdys, Ł. Ostrowski, M. Rogaczewska). Nad jego przygotowaniem pracowali wspólnie praktycy - ponad 80 osób z organizacji zrzeszonych w Forum Darczyńców i Operatorów programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - i pracownicy akademiccy zajmujący się ewaluacją i mierzeniem wpływu. Celem podręcznika jest pokazanie potencjału ukrytego w danych gromadzonych przez organizacje, kierunków myślenia o ich wykorzystaniu w komunikacji z darczyńcami przy jednoczesnym podnoszeniu motywacji pracowników i wolontariuszy.
Podręcznik dedykujemy wszystkim organizacjom – małym i dużym. Zawarte są w nim wskazówki dla Grantodawców i Grantobiorców, jak współpracować na rzecz pomiaru efektów. Publikacja jest praktycznym przewodnikiem po kolejnych etapach procesu mierzenia efektów. Nowa i trudna tematyka została przełożona na gotowe skrypty działania i prosty, obrazowy język, bliski codziennemu doświadczeniu organizacji. Z podręcznikiem w ręku można przystąpić do mierzenia efektów swojego programu lub organizacji. Znajdują się w nim gotowe narzędzia, przykłady, inspiracje i dobre praktyki, które pozwalają lepiej zrozumieć istotę i metody pomiaru efektów, pogłębiać diagnozę, tworzyć wskaźniki, stosować wyniki pomiaru w komunikacji.
Zapraszamy do lektury i działania! Link do publikacji: http://www.forumdarczyncow.pl/text.php?menu_id=1242
Podręcznik powstał w wersji elektronicznej w ramach projektu "Działamy dla zmiany" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Pobierz
Źródło: Forum Darczyńców w Polsce