Od 14 listopada 2011 r., 10 dzieci niepełnosprawnych uczy się lepszej komunikacji z otoczeniem – wszystko to dzięki kolejnemu projektowi realizowanemu przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ami” ze Zduńskiej Woli o nazwie: „Słyszę, rozumiem i mówię chętnie”. Organizacja pozyskała środki finansowe na realizację przedsięwzięcia z Zarządu Województwa Łódzkiego, dysponującego środkami PFRON.
Projekt zakłada przeprowadzenie 320 godzin zajęć terapeutycznych z logopedą oraz psychologiem dla dzieci niepełnosprawnych z terenu województwa łódzkiego. Uczestnikami projektu są dzieci mające problem z komunikacją, między innymi dzieci autystyczne, dzieci z zaburzeniami mowy, zaburzeniami na tle emocjonalnym itp.
Skuteczne porozumiewanie się dziecka niepełnosprawnego ze swym otoczeniem jest bardzo ważnym czynnikiem warunkującym jego rozwój i doskonalenie wielu funkcji poznawczych i społecznych. Silnym przeżyciem i wielką tragedią osobistą dla dziecka jest niezrozumienie go przez innych, prowadzące w konsekwencji do deprywacji potrzeb sensorycznych i społecznych. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań, takich jak projekt realizowany przez Fundację „Ami”. Poza tym dzięki pozyskanym środkom finansowym organizacja uzyskała możliwość doposażenia swojej w placówki w sprzęt umożliwiający skuteczne prowadzenie terapii.
Udało się zakupić wiele pomocy edukacyjnych. Nie mniej jednak najważniejszym zakupem jest komputer ze specjalnym oprogramowaniem do pracy logopedycznej, a także cyfrowy korektor mowy. Polisensoryczne oddziaływanie wykorzystanych programów komputerowych może wydatnie wspomóc terapię. Ciekawa i kolorowa grafika, a przede wszystkim niezbyt skomplikowana obsługa tych programów stwarza możliwość korzystania z nich właśnie dzieciom o obniżonej sprawności intelektualnej. Dzięki temu proste programy edukacyjne mogą stanowić, obok tradycyjnych środków dydaktycznych, istotną pomoc w pracy, także z dzieckiem upośledzonym umysłowo.
W naszej okolicy jest bardzo wiele dzieci niepełnosprawnych, które wymagają pracy logopedycznej oraz stymulacji psychologicznej. Niestety ograniczenia czasowe, jakie zostały narzucone w dokumentacji konkursowej o dofinansowanie (realizacja projektu musi zakończyć się wraz z końcem grudnia), uniemożliwiły objęcie zajęciami większej ilości dzieci ze względów organizacyjnych. Jednak każdy z nas może przyczynić się do tego, aby jak najwięcej dzieci mogło korzystać z nieodpłatnych zajęć terapeutycznych, choćby przez przekazanie organizacji 1% podatku. Aby to uczynić w deklaracji PIT należy wpisać: Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ami”. Numer KRS: 0000246136. Można także przekazać darowiznę na ten cel:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ami”
ul. Sienkiewicza 10
98-220 Zduńska Wola
LUDOWY BANK SPÓŁDZIELCZY
Źródło: Fundacja "Ami"