Dzieci i młodzież trenująca piłkę nożną w KS Ożarowianka Ożarów Mazowiecki przygotowywała się do sezonu rozgrywkowego w Rewalu. Zgrupowanie sportowe miało na celu pozostawić do dyspozycji trenerów jak największą liczbę zawodników z poszczególnych drużyn Akademii i ten cel został osiągnięty - na zgrupowanie pojechała prawie setka dzieci i młodzieży. Poza treningami piłkarskimi dzieci odpoczywały aktywnie na plaży, budując w ten sposób odporność.
Zgrupowanie w Rewalu
Pobyt w Rewalu był bardzo przyjemny. Pogoda sprzyjała treningom, wypoczynkowi i rekreacji na plaży. Codziennym rytuałem były co najmniej 2 jednostki treningowe. Dla części bardzo ruchliwych podopiecznych było to za mało.
– Uważam, że czas przepracowany na obozie bardzo poprawił umiejętności motoryczne zawodników. Miałem niespotykaną na treningach klubowych frekwencję na zajęciach. Moi podopieczni byli bardzo zaangażowani – śmieje się trener motoryki Eryk Murawski – niektórzy, mimo intensywnego treningu motorycznego, wykazywali chęć udziału w nocnym treningu żabek.
Mimo dużej intensywności treningów, a może dzięki niej, pobyt na obozie był przez zawodników pozytywnie oceniany:
– Moim zdaniem na obozie była dobra organizacja. Spędziłem tam miło czas doskonaląc swoje umiejętności piłkarskie. Treningi były efektywne i wyczerpujące – mówi Igor Tumiłowski, nasz skuteczny libero.
Sparingi
Drużyny akademii odbyły szereg sparingów z lokalnymi drużynami. Grały m.in. ze Spartą Gryfice, z drużynami z Pobierowa i Kołobrzegu. Czasami wygrywaliśmy, czasami przegrywaliśmy, ale zawsze wybieraliśmy sobie ambitnych przeciwników.
– Wygrywanie jest fajne, ale nie zawsze takie samo. Nie cieszą mnie wygrane ze słabszą drużyną. Wolę przegrany mecz z lepszymi, gdzie wiem, że daje z siebie 100 %, dzięki czemu zdobywam nowe doświadczenia i umiejętności - deklaruje młody napastnik Borys Zagórski.
Wypracowanie zdrowych nawyków i wzmacnianie poczucia własnej wartości
Trenerzy podczas obozu motywują zawodników do prowadzenia zdrowego stylu życia: higieny snu, dbania o regenerację organizmu, unikanie niebieskiego światła, zwłaszcza przed snem. Uczą zasad zdrowego odżywiania, a w szczególności unikania produktów z dużą ilością cukru i produktów wysoko przetworzonych. Zwracają uwagę na prawidłowe nawadnianie organizmu.
Przez cały czas obozu trenerzy pracują nad wzmacnianiem psychiki zawodników, budowaniem ich wiary we własne możliwości i poczuciem własnej wartości. Budują motywację do treningów i integrują drużyny. Każde dziecko jest tu WAŻNE i POTRZEBNE!
Te elementy będą istotne nie tylko dla tych nielicznych uczestników obozu, którzy zostaną zawodowymi sportowcami, ale również dla tych, którzy będą uprawiać sport tylko amatorsko.
Obóz sportowo-rekreacyjny to ważny element rozwoju świadomych zawodników i rozwoju samodzielności u najmłodszych
Obóz Rewalu okazał się fantastycznie spędzonym czasem, było dużo rywalizacji, gier i zabaw. Na sukces i wspaniałą atmosferę pracowali wszyscy, przede wszystkim zaangażowana kadra, pomocna obsługa ośrodka wypoczynkowego, ale również sami uczestnicy – młodzi adepci piłki nożnej.
– To bardzo przyjemne spędzać czas z zaangażowaną młodzieżą, która wie po co trenuje piłkę nożną! Obóz klubowy, na którym cały zespół jest do mojej dyspozycji na treningach i mogę przeprowadzać skutecznie jednostki treningowe jest nie do przecenienia. Tydzień treningów na zgrupowaniu jest bardziej wartościowy niż 6 tygodni klubowych treningów. To bardzo ważny element w rozwoju piłkarskim młodzieży. Uważam, że każdy młody piłkarz powinien jeździć na zgrupowania co najmniej 2 razy w roku. Ale nie tylko z tego powodu czas na obozie jest przyjemny - obserwacja, jakie te urwisy mają pomysły w czasie wolnym, jest dla mnie, jako trenera, rozrywką – mówi Piotr Biechoński, trener najtrudniejszego rocznika nastolatków.
Obóz był też ważny dla rozwoju najmłodszych Lwiątek. Choć trudno było im się rozstać z rodzicami, to dobrze się bawiły w przyjaznej i bezpiecznej atmosferze i wiele się nauczyły.
– Zachęcamy do udziału większej liczby dzieci w obozach KSO. Udział w obozie sportowym może być świetnym rozwiązaniem dla dziecka, które na co dzień ma poważne problemy z dyscypliną. Tutaj będzie musiało dostosować się do planu dnia, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego zachowanie już po zakończeniu obozu. Również mały sportowiec uczy się samodzielności, gdzie zabraknie pomocy rodzica, i dziecko będzie musiało rozwiązywać swe problemy samo – mówi trener doświadczony trener Roman Karakoszka, koordynator KS Ożarowianka.
Liczymy na to, że wartość obozowych treningów zostanie doceniona przez zawodników i rodziców, a następne zgrupowania będą się cieszyły jeszcze większym zainteresowaniem.
Źródło: KS Ożarowianka