Fundacja Lions Clubs International już po raz dziesiąty pomoże sportowcom Igrzysk Olimpiad Specjalnych zadbać o wzrok
Zapobieganie utracie wzroku u ludzi na całym świecie jest jednym z głównych celów działań największej na świecie organizacji pozarządowej Lions Clubs International (LCI). Dlatego, już po raz dziesiąty, członkowie organizacji wesprą projekt „Zdrowe Oczy”, którego celem jest ochrona wzroku sportowców uczestniczących w Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. 19 września Eberhard J. Wirfs, prezes Fundacji Lions Clubs International, dokona uroczystego otwarcia jubileuszowej, 10. edycji projektu.
W Warszawie, od 19 do 23 września, ponad 1500 sportowców startujących w Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych będzie miało szansę kompleksowo zadbać o swój wzrok, biorąc udział w projekcie Zdrowe Oczy. Przejdą oni specjalistyczne badania wzroku, mające na celu zdiagnozowanie bądź wykluczenie jego ewentualnych zaburzeń. Troska o wzrok nie skończy się jednak na badaniach. Każdy ze sportowców otrzyma dokument, opisujący jego potrzeby związane ze wzrokiem i okulary z odpowiednio dobranymi szkłami korekcyjnymi lub - jeśli wada nie zostanie stwierdzona - okulary przeciwsłoneczne. "Nigdy wcześniej w historii Olimpiad Specjalnych nie było bardziej znaczącej współpracy niż ta, którą daje nam partnerstwo z Lions Clubs", powiedział Tim Shriver, prezes organizacji Olimpiady Specjalne (SOI).
Zdrowe Oczy
Projekt Zdrowe Oczy to element programu Zdrowi Sportowcy, będącego integralną częścią Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Został zainicjowany w 2001 roku przez Fundację Lions Clubs International (LCIF), która m.in. przekazując pieniądze na badania wzroku wśród sportowców, nawiązała współpracę z organizacją Olimpiady Specjalne. W ciągu dziesięciu lat, Fundacja LCI przekazała na realizację projektu łącznie 11 milionów dolarów. W ramach Zdrowych Oczu na świecie przebadanych zostało ponad 198 tysięcy sportowców. Aby uczcić dziesiąty jubileusz badań, w niedzielę, 19 września, Międzynarodowy Past Prezydent LCI i przewodniczący Fundacji LCI Eberhard J. Wirfs przyjedzie do Warszawy i wraz z prezesem SOI dr Timothym Shriverem dokona uroczystego rozpoczęcia badań. Będzie to też okazja do poznania szczegółów wieloletniej współpracy obu organizacji.
Poza funduszami, jakie przekazuje na rzecz projektu Zdrowe Oczy Fundacja LCI, co roku w pracę przy projekcie angażują się lokalne okręgi Lions. Członkowie klubów (Lioni), jako wolontariusze, poświęcają swój czas na organizację badań - są odpowiedzialni m.in. za rejestrację sportowców do badań oraz dystrybucję odpowiednich okularów wśród uczestników. Pomagają również przy badaniu ostrości widzenia i zdolności widzenia kolorów. "Ta współpraca przychodzi Lionom naturalnie, ponieważ naszą misją jest ratowanie wzroku i pomoc osobom niepełnosprawnym. Jest to prawdziwe partnerstwo organizacji kierowanych wspólną misją. Już ponad 12 tysięcy wolontariuszy z klubów Lions na całym świecie poświęciło czas na wsparcie tego projektu i jesteśmy gotowi nadal z oddaniem kontynuować współpracę", powiedział Eberhard J. Wirfs. W tym roku kolej na polskich Lionów. Mają oni nadzieję, że to właśnie podczas tej edycji projektu przebadany zostanie dwustutysięczny sportowiec.
Jednym z celów projektu Zdrowe Oczy jest także wyczulenie specjalistów w dziedzinie okulistyki na potrzeby szczególnej grupy pacjentów, jaką stanowią uczestnicy Olimpiad Specjalnych. Badania pokazały, że 68% sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych nie miało wykonanego badania wzroku w ciągu ostatnich trzech lat, 37% potrzebuje okularów korekcyjnych, a źle dobrane szkła korekcyjne nosi nawet 18% z nich. Działania w ramach projektu Zdrowe Oczy mają za zadanie zmieniać ten stan rzeczy i zachęcać specjalistów do objęcia szczególną opieką osoby niepełnosprawne.
Biała laska
Działania związane z ochroną i leczeniem wzroku stanowią dla Lions Clubs International jeden ze sztandarowych obszarów działalności. To właśnie Lioni w latach 20-tych XX wieku wymyślili i rozpropagowali popularną dziś białą laskę, którą posługują się niewidomi. W 1990 roku dostrzegli i zareagowali na problem, jakim była rosnąca liczba osób tracących wzrok. Od tej pory Fundacja LCI zbiera fundusze na budowę szpitali okulistycznych i ośrodków zajmujących się leczeniem wzroku, finansuje operacje zaćmy, przeprowadza badania wzroku i zabiega o poprawę jakości opieki okulistycznej.
Lions Clubs w Polsce
Polskie kluby Lions również prowadzą aktywną działalność na rzecz niewidomych i osób mających problemy ze wzrokiem. Okręg 121 Polska, w którym zrzeszone są wszystkie polskie kluby, wspiera Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi (TOnO) w Laskach i inne mniejsze ośrodki w naszym kraju. W 2007 roku polscy Lioni, przy wsparciu LCIF, za kwotę ok. 80.000 zł sfinansowali zakup wyposażenia Sali Doświadczania Świata w filli TOnO w Gdańsku-Sobieszewie (jest to obecnie ośrodek wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia rehabilitacyjne). W 2009 roku wyposażyli w nowoczesne urządzenia Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach k/Poznania. W lutym 2010 roku poznańscy Lioni sfinansowali dwutygodniowy pobyt polskich okulistów w Saharze Zachodniej, w trakcie którego przebadano wzrok kilkuset mieszkańcom w najbardziej zaniedbanych rejonach tego kraju. Obecnie polscy Lioni zbierają fundusze na zakup specjalistycznego wyposażenia nowobudowanego Ośrodka Wczesnej Interwencji dla dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Gdańsku-Sobieszewie. Jest to projekt o wartości ponad 200.000 zł.
Starania o poprawę jakości opieki okulistycznej w Polsce pozostają stałym celem polskich Lionów. „Pamiętajmy, że u podstaw planów budowy Ośrodka w Sobieszewie leży chęć ulżenia ciężkiej sytuacji rodzin dzieci niewidomych poprzez to, że niejako Ośrodek ‘przyjeżdża bliżej’ tych dzieci i ich rodziców. Miejmy więc w perspektywie plany wyposażenia podobnych placówek na Śląsku, w Wielkopolsce, Małopolsce…” - napisał w liście otwartym do polskich członków LCI Zbigniew Felendzer, Pełnomocnik Gubernatora ds. Realizacji Programu LASKI II ( z LC Gdańsk Neptun).
O Lions Clubs International
O organizacji Olimpiady Specjalne
Sponsorzy projektu Zdrowe Oczy
Sprzęt do badań wzroku sportowców dostarcza firma OCULUS Spółka z o.o. Firma Essilor International przekaże soczewki do okularów dla sportowców, natomiast dostawcą oprawek jest Safilo, S.p.A.
Źródło: 180° Public Relations