X Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne "Rzeczpospolita mniej znana" w tym roku odbywają się w Rogozińcu (woj. lubuskie, gmina Zbąszynek), w dniach 27 lipca – 10 sierpnia. Organizuje je Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci dla uczennic i uczniów z całej Polski zainteresowanych nauką i sztuką.
W tegorocznych spotkaniach bierze udział ponad 40 stypendystek i stypendystów Funduszu, oraz niemal drugie tyle prowadzących zajęcia. Wśród kadry większą część stanowią dawni stypendyści - dziś młodzi naukowcy i artyści.
W ramach tego wakacyjnego cyklu stypendyści Funduszu odwiedzają miejsca ciekawe i ważne dla zrozumienia naszej narodowej tożsamości. Byli już w Opatowie (2010), Zwierzyńcu (2011), Kruszwicy (2012), Brodnicy (2013), Złotym Potoku (2014), Miliczu (2015), Iwoniczu-Zdroju (2016), Zabrzu (2017) oraz Piątku (2018).
W Spotkaniach biorą udział uczniowie o różnych uzdolnieniach i zainteresowaniach: plastycy, muzycy, astronomowie, humaniści i przyrodnicy. W programie dnia obok zajęć warsztatowych (plastycznych i poznawczych) są także zajęcia rekreacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczorne rozmowy z cyklu „Rozmawiamy serio”, a także obserwacje astronomiczne, wycieczki historyczne i przyrodnicze czy odczyty prezentujące zainteresowania uczestników Spotkań. Wakacyjne Spotkania to równocześnie plener malarski dla Funduszowych plastyków.
Dla uczestników zorganizowano ponadto wycieczki po okolicznych miejscowościach i zwiedzanie zabytków takich jak: zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Gościkowie-Paradyżu z XIII w., Międzyrzecki Rejon Umocniony, stworzony w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy, miasta, których historia sięga nawet X w., jak Międzyrzecz, Świebodzin, Trzciel, Wolsztyn, Zbąszyń i Rakoniewice oraz te założone w XX w., jak Zbąszynek.
Koncert młodych muzyków
W ramach Spotkań Fundusz organizuje koncert stypendystów, laureatów konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Odbędzie się on w niedzielę 4 sierpnia o godzinie 18.00 do Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Rogozińcu.
Wstęp wolny.
Wystąpią:
Julita Gawrońska – 18-letnia wiolonczelistka z Łasku, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli oraz 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
Daniel Dziatkowiak – 16-letni skrzypek z Bydgoszczy, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie
Wiktor Dziedzic – 16-letni skrzypek z Koszalina, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie
Antoni Kwiatkowski – 18-letni akordeonista z Warszawy, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie
Wystawa prac plastycznych
Częścią Spotkań jest plener malarski. Po wakacjach Fundusz zorganizuje z prac powstałych na plenerze wystawę w Warszawie, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Tymczasem jeszcze w trakcie naszego pobytu w Rogozińcu - zaprasza mieszkańców na wystawę poplenerową.
Wernisaż wystawy z chwilą muzyki odbędzie się w środę 7 sierpnia o godzinie 16.00 w Galerii Sztuki „Zbąszyneckie Atelier” w Zbąszyneckim Ośrodku Kultury.
Wystawa czynna będzie krótko - tylko do czwartku 8 sierpnia do godz. 15.00.
Wstęp wolny.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci
Krajowy Fundusz na rzecz Dziecito organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program Pomocy Zdolnym przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.
Więcej o Funduszu i Spotkaniach na stronie organizacji: fundusz.org
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci