Proponują spotkania z dietetykami, zajęcia sportowe czy warsztaty walki ze stresem. Organizacje lokalne, które sięgnęły po grant z programu Fundacji ORLEN „Zdrowie dla Płocka” wykorzystały szansę na to by zachęcić mieszkańców do profilaktyki i aktywności fizycznej. Do 29 maja trwa nabór wniosków w czwartej edycji programu.
Granty na lokalne działania dla zdrowia i profilaktyki? To założenie programu Fundacji ORLEN „Zdrowie dla Płocka” przygotowanego z myślą o mieszkańcach Płocka oraz powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. W jego ramach o wsparcie w wysokości do 20 tys. zł na projekty z zakresu profilaktyki zdrowotnej mogą się starać lokalne organizacje, szkoły, przedszkola, instytucje kultury, parafie, koła gospodyń wiejskich czy jednostki ochotniczej straży pożarnej. W tym roku granty z tego programu Fundacja ORLEN przyzna już po raz czwarty.
Ważne zdrowie psychiczne
W poprzednich edycjach udało się zrealizować łącznie ponad 80 lokalnych projektów. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Blichowie mogła zaprosić młodzież z terenu gminy na profesjonalne zajęcia tańca brakedance zarażając młodzież pasją do aktywności fizycznej, tańca i treningów.
Biblioteka Publiczna w Mochowie zaproponowała projekt „Żyj aktywnie i zdrowo” propagujący zdrowy styl życia wśród dzieci i dorosłych. W programie były m.in. zajęcia z rytmiki, jogi czy pilatesu.
Jednym z beneficjentów programu było Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzykowianki z Dobrzykowa, które zwróciło uwagę na problem zdrowia psychicznego, przewlekłego stresu, osamotnienia wywołanego pandemią. Koło przygotowało dla mieszkańców m.in. spotkanie z psychologiem, warsztaty dietetyczne i relaksacyjne.
Tym razem Fundacja chce położyć nacisk na projekty dotyczące zdrowia psychicznego. Projekty o tej tematyce mogą liczyć na dodatkowe punkty. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie temat dobrostanu psychicznego, zwłaszcza najmłodszych, to jedno z najpoważniejszych wyzwań przed jakimi stoimy. Fundacja ORLEN od ponad 20 lat współpracuje z Rodzinnymi Domami Dziecka wspierając rodziców zastępczych w pracy wychowawczej. Wiemy, że potrzebują wiedzy m.in. na temat tego jak rozpoznać symptomy depresji u dzieci, podjąć odpowiednie kroki, zaradzić wykluczeniu – mówi Magdalena Pietrzak z Fundacji ORLEN, koordynatorka programu „Zdrowie dla Płocka”.
Pomysł na projekt
Doktor nauk medycznych Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, przyznaje, że wielu dorosłych nie rozumie skąd u dzieci bierze się depresja, lęk, poczucie braku sensu życia, myśli samobójcze. – Często jako lekarze słyszymy od dorosłych, że przecież ich dziecko ma wszystko. Tak, większość dzieci jest zadbana, zaopiekowana, mówiąc w cudzysłowie, „technicznie”. Są ubrane, najedzone, mają dostęp do najnowszych technologii cyfrowych. Nie mają jednak relacji z innymi. Obserwujemy kryzys relacji w najbliższym otoczeniu – zarówno w domach rodzinnych jak i w środowisku rówieśniczym. Współcześnie jesteśmy pozamykani w domach i częściej utrzymujemy ze sobą kontakty w świecie wirtualnym – mówi dr Aleksandra Lewandowska. Jest jednak zdania, że z tej drogi można zawrócić, a działania prewencyjne, inicjatywy, które wpłyną na poprawę relacji w rodzinie i w grupie rówieśniczej to pole do popisu dla organizacji lokalnych.
− Warto najpierw zapoznać się z potrzebami lokalnej społeczności. Z pewnością jednak świetnie sprawdzają się różnego rodzaju zajęcia z psychoedukacji skierowane do rodziców, wychowawców. Dobrym pomysłem są też wszelkie inicjatywy pozwalające na to by rodzice z dziećmi spędzili wspólnie wartościowy czas. To może być rodzinny kurs gotowania, konkurs na pieczenie ciasta, zawody sportowe.
Doktor Lewandowska podkreśla również, że dzieci i młodzież szukają kontaktu z rówieśnikami. − Coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju kluby i świetlice środowiskowe, w których mogą się spotkać, pograć w planszówki, zrealizować wspólny projekt czy po prostu razem odrobić lekcje. Wiele z nich prowadzonych jest właśnie przez stowarzyszenia czy fundacje. Oczywiście nie mówimy tu o dzieciach i młodzieży z trudnościami, wymagających pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej. Miejsca dla nich muszą działać pod nadzorem specjalistów – podkreśla dr Lewandowska.
Wnioski do programu „Zdrowie dla Płocka” można złożyć do 29 maja. – Obserwujemy, że w każdej kolejnej edycji projekty organizacji są coraz ciekawsze, coraz lepiej przygotowane. Mamy nadzieję, że tak będzie również teraz – mówi koordynatorka programu.
Wnioski należy składać on-line: poprzez stronę https://darowiznyfundacja.orlen.pl/#/login
Źródło: fundacja.orlen.pl