O tym, że szkoła nie musi być nudna przekonali się uczestnicy projektu „Wspólnie budujmy kapitał społeczny Kalisza”. Jednym z działań przewidzianych do realizacji w ramach projektu, nastawionego na poprawę jakości współpracy między lokalnie działającymi organizacjami pozarządowymi a samorządem, jest organizacja czterech zjazdów Szkoły Modelowej Współpracy. Pod koniec maja zorganizowany został pierwszy taki zjazd.
Uczestnikami, można wręcz powiedzieć – niezwykle pilnymi i aktywnymi uczniami – Szkoły byli przedstawiciele kaliskich organizacji pozarządowych oraz pracownicy tamtejszego Urzędu Miejskiego. Tematyka zajęć poświęcona była zagadnieniom związanym z współpracą międzysektorową: formami i zasadami współpracy, elementami, które mogą ułatwiać bądź utrudniać jej nawiązywanie, zaprezentowany został również model współpracy administracji publicznej z tzw. „NGO-sami”. Zajęcia okazały się świetną okazją nie tylko do zdobycia i pogłębienia wiedzy w wyżej wymienionym zakresie, lecz – co najważniejsze – do wzajemnego poznania specyfiki działania sektora publicznego i społecznego oraz ich integracji.
Przedstawiciele organizacji mieli szansę na bieżące zadawanie pytań pracownikom Urzędu”, i odwrotnie – przedstawiciele JST mogli zapoznać się z „pozarządowym” punktem widzenia. Wywiązywały się dyskusje, czasami nawet dość burzliwe, najczęściej nagradzane burzą oklasków i zawsze – w duchu wzajemnego poszanowania i nastawienia na zrozumienie. Oprócz zajęć „typowo merytorycznych” uczestnicy mieli również możliwość na odnalezienie w sobie dziecięcej pasji i radości z wspólnej zabawy, np. w trakcie … wspólnego budowania mostu czy też prac bardziej „artystycznych” – wszak tak w szkole być powinno. Oj, działo się, działo!
Śmiało można powiedzieć, iż w trakcie zajęć doszło do międzysektorowej integracji i należy mieć nadzieję, iż uczestnicy – opuszczając zjazd – w dalszym ciągu będą starać się myśleć o tym co łączy, a nie o tym, co dzieli.
Kolejne zajęcia w Szkole odbędą się (jakżeby inaczej) po przerwie wakacyjnej. Każdy zjazd poświęcony będzie określonej płaszczyźnie współpracy administracji z organizacjami. Basia, Monika oraz Janusz z Urzędu Miejskiego, Mirka wraz z Ulą z Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Ela ze Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz, Marek reprezentujący Stowarzyszenie „Kalisz XXI”, Robert z Towarzystwa Żywej Archeologii, Asia ze Stowarzyszenia Wspólny Kalisz, Ania i Tomek z Niepublicznego Teatru Impresaryjnego „Scena Tam 2” oraz Weronika – opiekunka grupy z Centrum PISOP niecierpliwie czekają na kolejne zjazdy!
Projekt „Wspólnie budujmy kapitał społeczny Kalisza – wdrożenie standardów współpracy NGO i JST” realizowany jest przez Miasto Kalisz w partnerstwie z Centrum PISOP. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum PISOP