Zbiórki publiczne. Jest zapowiadany projekt szkodliwej nowelizacji
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji upubliczniło projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zmieniana będzie ustawa, którą trzeci sektor uważa za jedną z najprzyjaźniejszych działalności społecznej, wypracowana przy aktywnym udziale organizacji pozarządowych. NGO protestują.
Zaproszenie do konsultacji i na konferencję
Ministerstwo zaprasza do konsultacji projektu. Pismo wysłane zostało do organizacji 26 lutego z informacją, że na konsultacje przewidziano 14 dni. Jednocześnie resort zaprasza na konferencję 6 marca 2018 r. Odbędzie się ona w siedzibie MSWIA przy ul. Batorego 5 w Warszawie.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (TEKST z uzasadnieniem)
Pismo z zaproszeniem do konsultacji oraz na konferencję (UWAGA! godzina rozpoczęcia konferencji podana w piśmie jest nieaktualna - 2 marca nastąpiła zmiana godziny: rozpoczęcie konferencji przełożono na godzinę 9 rano, zobacz pismo informujące o zmianie godziny).
Powodem zamieszania Duma i Nowoczesność
Zapowiedź dotycząca planów zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych pojawiła się po głośnym reportażu TVN. Dziennikarze pokazali w nim obchody urodzin Adolfa Hitlera organizowane przez działaczy stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Stowarzyszenie to prowadzi obecnie zbiórkę na wsparcie Janusza Walusia, który odsiaduje w więzieniu w RPA wyrok za zabójstwo polityczne na tle rasistowskim.
Po publikacji reportażu minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński poinformował, że resort szykuje nowelizacje ustawy o zbiórkach. Brudziński tłumaczył w Sejmie, że zbiórka na Walusia to dowód na to, że obecne przepisy są niewystarczające i trzeba je zmienić.
Na czym ma polegać zmiana w zbiórkach publicznych
Organizacje pozarządowe przeciwne grzebaniu w zbiórkach
Propozycję ministra Brudzińskiego, jeszcze na etapie zapowiedzi (przed publikacją projektu) nie spodobały się organizacjom pozarządowym. Uchwalenie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych w obecnym kształcie, było jednym z większych sukcesów trzeciego sektora. Przepisy w dużym stopniu uniezależniły organizatorów zbiórek od arbitralnych decyzji administracji (co było problemem starej ustawy o zbiórkach). Obywatele na podstawie informacji dostępnych w internecie (na portalu zbiorki.gov.pl) decydują, jaka zbiórka jest godna wsparcia. Zamiast kontroli państwa w większym stopniu zbiórki publiczne podlegają kontroli obywateli. Z pozoru drobna nowelizacja zaproponowana przez Joachima Brudzińskiego może spowodować powrót ducha starych przepisów, kiedy to ofiarność społeczna zależna była od wrażliwości urzędników.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)